Sain tiedon, että nurmikolta olisi mahdollisuus poistaa sammal kalkin ja sulfaatin avulla, mutta perheessä olevien kissojen vuoksi yritin löytää luonnonmukaisemman keinon. Kissat nuolevat tassujaan, ja niin saisivat nuo kalkit ja sulfaatitkin. Sain vinkin eräältä taholta, että jos jättää puista putoavat lehdet syksyllä maatumaan ja lumen alle, sammal poistuu. Kokeiltu on, se toimi.
Sammaleen poisto nurmikolta
5
2351
Vastaukset
- sammal_nurmi
Sammalen voi myös myrkyttää. Nurmikkosulfaatti tuhoaa viikossa kahdessa sammalen maanpäälliset osat. Kuollut sammal haravoidaan pois ja aukkopaikat paikkauskylvetään. Myrkytetty sammal palaa kuitenkin takaisin nurmikkoon, sen tulon syytähän ei myrkytyksellä poisteta".
Nurmikkosulfaatti on todella hyvää sammaleen tappamiseen, mutta mistä sitä saa ?. En ole ainakaan Mikkelin liikkeistä sitä viime vuosina löytänyt.
http://www.nicehouse.fi/puutarha/phoito/sammal.htm vaan ei tarvitsisi niin hoitaa..
- kirvesmiehenmuija
Killit ei kärsi kun ostat tomuna kalkkia (ei rakeista) levitä sitä runsaasti nurmikolle ennen sadetta. Sade huuhtelee ja liottaa sen nurmikkoon. Toista tämä käsittely pariin kertaan sateisen viikon aikana. Sen jälkeen odota noin 3-4pv ja haravoi sammal pois.
Lannoita nurmikko nurmilannoitteella ja heitä hieman nurmen siemmentä joukkoon. Jos piha kovalla kulutuksella susittelen kolfkenttä nurmea.
Näin kun käsittelet sammaloituneen nurmikon pari kertaa kesään niin saat tosi kauniin nurmikon. Eikä killien tassutkaan kärsi. - sammaleen.syöjä
Ostin maatalouskaupasta Sammaleensyöjä nimistä ainetta sellasen muovipakin. Laitoin sitä keväällä reilusti sammaleen valtaamiin paikkoihin nurmikolla.
En sitä huomannut seurata muuta kuin että ne ss;llä kylvetyt paikat olivat ruskeana. Pihan villit kasvit täyttivät mökin nurmikon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1774077Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1043705Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423233Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest222557- 1872312
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu281490- 981307
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja251184Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1341181Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691068