ajattelette , että "meitä on monta" perhekokonne suhteen?
Missä arjen tilanteissa
7
195
Vastaukset
Kun omat 5 lasta tuo paljon stressiä, miten ihmeessä pärjäätte? Kun meilläkin loppuu välin kädet.
- 9lasta
Miksi viisi lastanne tuovat paljon stressiä?
- Meitä10
Kun on kasvanut 10-lapsisessa perheessä, niin oikeesti joka päivä on tullut ajateltua että olisko asiat erilailla jos olisi ollut vähemmän niitä sisaruksia. Jäikö jotain saamatta ja huomiotta kun oltiin lapsia. Esm. koulun käynti yms.
Toisaalta jos olisi ollut vähemmän sisaruksia, olisiko itsekään täällä:) - mahdollisuudetmuuttuneet
Kyllä jäi saamatta ,vanhemmat aina väsyneitä ja ärtyisiä ja mitään ei saatu,toisten vanhoissa vaatteissa kuljettiin ja aina sai kuulla että ei ole varaa.Poikia ja tyttöjä kohdeltiin erilailla ja pojat saivat myös omaa rahaa mutta me tytöt emme.Harrastukset eivät saaneet maksaa mitään emmekä paljon ehtineet harrastaa kun piti hoitaa pienempiä sisaruksia.Itse en ole tehnyt kuin yhden lapsen oli se vaan sen verran opettavaista ja ehkäisyhän on keksitty.
- Kukkaroeikestä
Meillä on kolme lasta ja kun matkustamme, on hotellihuoneen hankinta aina hiukan hankalaa. Pitää ottaa aina kaksi huonetta, joissa on välillä ovi. Nämä pitää muistaa tilata ajoissa. Pankkitili köyhtyy, kun lentoliput, eläminen ja hotelli tuntuu maksavan nykyään maltaita.
Myös lasten harrastukset tekevät suuren loven kuukausibudjettiimme, koska me vanhemmat olemme molemmat vain keskituloisia. Useampaan lapseen ei vain yksinkertaisesti ole varaa.
Onneksi ei kolmen lapsen kanssa sentään tila-autoa tarvita ja mahdumme normaaliin 5 h keittö omakotitaloon.
Millaiset tulot teillä 4-10 lapsisten perheiden vanhemmilla on? Oletteko lääkäri/tuomari pariskuntia? - MallorcalleMenossa
Silloin minäkin ajattelen, että meitä on liikaa, kun viisihenkinen perheemme tilaa syksyn kahden viikon lomamatkaa etelän lomakohteista. Viimeeksi olimme kolme viikkoa Gran Kanarialla. Kalliiksi tuli! Pitäisi tosiaan tienata enemmän, kuin mitä nyt.
- VisaVinkuu
Silloin kun menemme syömään ravintolaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162356
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135828- 45821
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673