Koska Krabilla on "ruuhka-aika"? Itse lähdemme marraskuun lopulla ja mietin ollaanko silloin jo kuin sillit purkissa rannoilla.
ruuhkaa rannoilla
ristoreppana
7155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
High season alkaa Thaimaassa lokakuussa ja loppuu maaliskuun lopussa.
Älkää menkö täysille rannoille!
Aonangista jos haluaa kunnon rantaan, on mentävä veneellä. Satamaan vaan aamulla, loppu hoituu ihan itsekseen. Kunhan ette maksa, ennenkuin teidät on illalla haettu pois. Kuski kyllä muistaa teidät.
Vuokratkaa koko päiväksi oma vene ja pyytäkää päästä rauhalliseen paikkaan. Varmasti löytyy. Eväät mukaan! Kaupasta. Venesataman vierestä.
Miksi lomailla paikassa josta pitää lähteä maksullisella venekyydillä "kunnon rantaan" (roskaisille ylikuormitetuille saarille) kun hienoja rantalomakohteita löytyy thaikuissa joka lähtöön?!
Täysin samaa mieltä. Jos hyvää rantaa vain haluaa valitsee kohteen sen mukaan
Vaikkapa Samui
Mikäli sitä omaa rauhaa haluaa, sekä nauttia kauniista maisemista upeista rannoista.
silloin on lähdettävä veneellä. Minkään Thaimaan turistikohteen rannat eivät pärjää
vertailussa kun puhutaan hienoista ja puhtaista rannoista, enkä tarkoita näillä mitään Koh Hongia, Similania tai Racha Yaita ym. joihin ihmisiä kuskataan nykyään Non Stoppina. Aivan toinen asia onko se meno tuommoiseen kohteseen egologisesti
järkevää,
Marraskuussa Krabillakin on sesonki meneillään, joten seuraa tulee olemaan niin rannoilla kuin muuallakin. Krabilla ei kuitenkaan ole niin ahtaan tuntuista kuin Pattayalla, vaan marraskuussakin lomasta pääsee nauttimaan mukavasti. Ranta kannattaa katsastaa ja jollei se miellytä, esimerkiksi vilkkautensa puolesta, suunnata jollekin muulle rannalle. Krabin kauniin rantaviivan varrelta kyllä löytyy rauhallisiakin paikkoja.
Mukavan Krabin esittelyn, ihan suomalaisen kirjoittamana, löydät sivulta:
http://thaimaa.biz/kohteet/krabi/