Otaniemeen

Tuleva_teekkari

Viimeinen vuosi IB-lukiossa lähti käyntiin (ei Suomessa). Olen ymmärtänyt, että muutamaa poikkeusta lukuunottamatta pääsen Otaniemeen ilman pääsykokeita jos saan IB-todistukseen 34 pistettä tai enemmän. Jotain muutoksia tähän on suunnitteilla mutta on epävarmaa muuttuuko jo ensi vuodeksi.

Tykkään matikasta ja fysiikasta. Olen saanut molemmista 7/7 tähän asti. Englanti on hyvin hallussa, kansainvälinen koulu koko lukion ajan.
Ympäristötekniikka tai Sähkö on käynyt mielessä. Jollain näkemystä millä koulutuksella saisi töitä vielä tulevaisuudessakin?
Jep - ja olen tyttö!

2

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SalesManager

      Tähän on tullut muutoksia, kirjoitin juuri toiseen aiheeseen samasta. IB-lukiolaiset on samalla viivalla kuin ns. suomalaisen tavallisen lukion käyneet (ei enää 34 pisteen rajaa), mutta IB-lukion luonteesta johtuen, huippuarvosanoillakaan ei voi saada lähellekään samoja alkupisteitä kuin tavallisesta suomalaisesta lukiosta. Vähän harmi tuollainen jos systeemiä muutetaan ilman mitään siirtymäaikaa.

    • Tosiaan

      Niin, systeemi tosiaan muuttuu heti vuodesta 2016 alkaen eli siis pitää hakea normivalinnan kautta. Suurimmalle osalle linjoista kuten näihin sähköön ja energia- ja ympäristötekniikkaan on kuitenkin suht helppo päästä sisään todistusvalinnallakin, vaikkakin arvosanojen rinnastus on melkeinpä surkuhupasaa.

      http://www.dia.fi/haluan-diplomi-insinoeoeriksi/valinta-alkupisteiden-perusteella/

      Sivun alhaalla näkyy infoa lähtöpisteiden jakamisesta ja arvosanojen rinnastuksesta tutkintojen välillä. Tosiaan SL-matikasta 7 vastaa siis nykysällään lyhyen matikan arvosanaa L eli pitkän matikan arvosanaa B. Muissa aineissa ei millään tavalla oteta huomioon eroja HL- ja SL-oppimäärien välillä, vaan ainoostaan arvosanan suuruus vaikuttaa lähtöpisteiden määrään.

      Seuraavassa pdf:ssä on vähän tilastoa todistusvalinnan pisterajoista eri linjojen välillä.

      http://www.aalto.fi/fi/studies/admission_results/aalto-todistusvalinta-alimmatpisteet.pdf

      Huomionarvosta on, että ensisijaseen hakukohteeseen saa kolme lisäpistettä. Energia- ja ympäristötekniikkaan tarvitsi viime keväänä siis 14 pistettä todistuksesta. Riippuu vähän tapauksesta, mutta saattaa olla ihan mahollista saada IB-todistuksellakin.

      Voin näin puolen lukuvuoden kokemuksella aallon teknilliseltä alalta sen verran sanoa, että suht keskivertokoululta on vaikuttanut. Suosittelen siis että otat kaikki vaihtoehdot huomioon, koska esimerkiks Skotlannissa saisit todennäkösesti todistukselles parempaa vastinetta, jos se siis vain on vaihtoehtojen joukossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9220
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6548
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      124
      6273
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      149
      4817
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      167
      4636
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      93
      3233
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2351
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2218
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2166
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      1997
    Aihe