Koska hinnat romahtaa, rommimiehet

huuru.ukko

Olen odotetellut hintojen rommausta jo parin vuoden ajan. Milloin se nyt oikeasti alkaa hinnat romahdella. Laittakaapas tähän viimeiset ajat ja jos ei siihenkään mennessä mitään kuulu, voitte kyllä ihan vapaasti vetää rommia päänne täyteen tai haistella liimaa, jotta ne pahviaivot pysyvät kasassa. Jossain huuruissahan noita veikkailujannekin kirjoitatte, ei kai kukaan tosissaan voi niin poskettoman tyhmä olla.

11

3303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putlerin.sanansaattaja

      Aina rommaa seuraavan kvartaalin aikana ja siten kun katotaan, ei rommia näy missään. Täällä taitaa olla erityisen tyhmää väkeä kommentoimassa.

    • syksy_saa_tuhnu_ei

      Tällä palstalla lupailtiin rommausta ensi syksyksi jo 13-14 vuotta sitten. Ja aina kun se syksy tuli, niin sitten oli selityksenä
      - se ei vielä näy tilastoissa
      - ensi keväänä rommaa
      - Q5 kertoo totuuden

      Ennen tätä palstaa ei tunnettu käsitettä "rommaus, joka ei vielä(kään) näy tilastoissa", mutta hintakehitystä puitiin mm. sfnetin keskusteluissa 90-luvun loppupuoliskolla. Tällöin asiantuntijat tiesivät kertoa, että asuntojen hinnat tulevat laskemaan ikuisesti, "koska ne ovat ennenkin laskeneet".

      Hintakäppyrät tosin sojotti tuohon aikaan suoraan taivaalle, mutta tämä kuitattiin pienenä pomppuna alamäessä. Eli hintojen nousu oli vankin todiste siitä, että hinnat olivat laskussa ja laskut tulisi jatkumaan ikuisesti. Tiesiväthän kertoa senkin, ettei lasku tulisi edes päättymään nollaan, vaan arvo menisi negatiiviseksi.

      Melkein 20 vuotta on siis hengitystä pidätelty tätä jokasyksyistä rommausta vartoen...

    • akateeminen

      Jostain syystä tämä keskustelu ei vedä rommeleita puoleensa eikä keskustelua synny :)

      • myrkkyä_tyfeleille

        Johtuu siitä, että totuus sattuu lailla läskin julman sauan.


      • ihme.ja.kumma

        Hiljaista ja vaimeaa kuin huopatossutehtaalla ovien kiinni laittamisen jälkeen.


    • Haans

      TÄSTÄ EUROLLA eli Voiko tuosta nyt enää hintaa pudottaa, ettei mene lahjoituksen puolelle:
      Kohdenumero:7638361Sijainti:Helsinki Kuusisaari
      Kuusiniementie 9, 00340 Helsinki

      Tyyppi:Omakotitalo (Huoneisto) Omistusmuoto:OmistusasuntoHuoneistoselitelmä:10h k 2k saunaosasto uima - alas - ja takkatiloineenHuoneita:Yli 5 huonettaAsuinpinta-ala:504,5 m²Muiden tilojen pinta-ala:55,0 m²Kokonaispinta-ala:559,5 m²


      Velaton hinta:1 €

      (Myyntihinta 1 € Velkaosuus 0 €)
      Myyntihinta:1 €

      Velkaosuus:0 €Neliöhinta:0 € / m²

      http://www.etuovi.com/kohde/7638361?sc=M72445627&pos=70



      PS ASUNTOKEINOTTELULLAhan sitä laskua yrittävät torpata. Kalliiksi käy, sillä missään ei näy sitä kuuluisaa talous-"kasvua".

      • voi_tuhnu_parkoja

        Eikä missää näy sen paremmin sitä hinojen "rommaustakaan", jota sinä olet jo 20 vuotta lupaillut :/


      • antenniosastolta.päivää

        Tää raukka on jo sitä tuhnujen surkeinta osastoa. Kuuluu antenniosastolle tämä kaveri.


      • Anonyymi

        Ostin Kuusisaaren kämpän mut jouduin maksamaan lähes tonnin siitä. Lisäksi tuli kaikenlaiset muuta maksut päälle et ei ollut niin halpa miltä vaikutti.


    • Toope312

      Onkohan tuossa Kuusiniementien kämpän hinnassa miten paljon tinkausvaraa?

    • Anonyymi

      Kuusiniemen kämppä on taas tullut myyntiin. Käyttöönottovuosi muka 2020. Talo on hyvä ulkoa, mutta sisältä tosi kurja ja ankea.
      Kuka mahtaa ollut viimeinen omistaja ja kuka sen rakennutti aikoinaan ?
      Onko tietoa ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4796
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      57
      2641
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1054
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1025
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1014
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      121
      970
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      944
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      855
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      854
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      52
      810
    Aihe