Tietääkö joku voiko Debianin asentaa niin että jättää edellisen käyttiksen
(Kubuntu) home-osion alustamatta? Toimisiko nykyinen home-osio siis uudessa debian-asennuksessa? Salasanat jäisi nykyiselleen paitsi että tulisi uusi tavallinen käyttäjä.
Debianin asentaminen
8
88
Vastaukset
Kyllä voi.Osioinnin perusidea että asennetaan vain /osio joka alustetaan./home vaan lisätään jatkoksi alustamatta.
Vielä kun teet samalla Kubuntu:n käyttäjänimellä asennuksen niin ei tule "liikaa"käyttäjiäkään koneelle vaan kaikki on kuin ennenki paitsi ajelet Debian:lla.- homehaasteita
Eri käyttöjärjestelmillä tehdyt /home -asetukset eivät välttämättä ole kaikilta osin yhteensopivat. Jos käyttää molempia/useita käyttiksiä samalla /home-osiolla, niin ongelmia voi olla tiedossa.
Aloittaja haluaa asentaa Debian:n Kubuntun tilalle ja jättää Kubuntun /home osion alustamatta ja liittää sen Debian:n /osion jatkoksi.
Useampien järjestelmien käyttäminen yhdellä /home osiolla on kokonaan eri-asia eikä liity aloittajan kysymykseen mitenkään.
Itse olen tehnyt satoja asennuksia asentamalla /osion uudestaan ja liittämällä vanhan /home osion eikä koskaan ole ollut ongelmia.
Alottelijalle:Kyllä voi.- homehaasteita
kraffi1 kirjoitti:
Aloittaja haluaa asentaa Debian:n Kubuntun tilalle ja jättää Kubuntun /home osion alustamatta ja liittää sen Debian:n /osion jatkoksi.
Useampien järjestelmien käyttäminen yhdellä /home osiolla on kokonaan eri-asia eikä liity aloittajan kysymykseen mitenkään.
Itse olen tehnyt satoja asennuksia asentamalla /osion uudestaan ja liittämällä vanhan /home osion eikä koskaan ole ollut ongelmia.
Alottelijalle:Kyllä voi.Aloittajan kysymyksestä ei selviä, mitä hän tarkalleen ottaen haluaa tehdä.
Jos kyseessä on vain /home-osion käyttöönotto (niin että käyttöjähakemistot poistetaan) eikä /home:n vanhojen käyttäjähakemistojen käyttö, niin homma on ok. Mutta jos vanhan /home-osion käyttäjähakemistoja otetaan sellaisenaan uuden käyttöjärjestelmän alaisuuteen, niin välttämättä se ei toimi uuden käyttiksen kanssa ihan oikein. >Tietääkö joku voiko Debianin asentaa niin että jättää edellisen käyttiksen
(Kubuntu) home-osion alustamatta?<
Kyllä kai tuosta selviää aloittajan tarkoitus,ainaki mulle.- homettapiisaa
kraffi1 kirjoitti:
>Tietääkö joku voiko Debianin asentaa niin että jättää edellisen käyttiksen
(Kubuntu) home-osion alustamatta?<
Kyllä kai tuosta selviää aloittajan tarkoitus,ainaki mulle.Taidatkin olla selvännäkijä... ;)
Tai sitten aloittaja ;D En ole aloittaja enkä selvän-näkijä mutta lukutaitoinen kylläkin.Aloittajan ekalause paljastaa kaiken.;DDDDD
- Piilotiedostot
Ohjelmien käyttäjäkohtaiset konfigurointitiedostot ovat /home/käyttäjän tiedostossa piilotiedostoina. Eri jakelujen eri _ohjelmaversioiden_ konfigurointitiedostot voivat poiketa, joten välttämättä ohjelmat eivät toimi suoraa yksi yhteen. Näinollen voi olla tiedossa ongelmia suoraa käyttää toisen jakeluversion /home/käyttäjä -tiedostoja. Ubuntu/Kubuntu toki perustuu Debianiin, mutta tarjolla olevat ohjelmaversiot eivät välttämättä ole samat.
Vastaavasti jos Ubuntu-työpöytäsi on KDE (Kubuntu) voi levyllä olla turhaa KDE-palikoita, jotka eivät päivity asentaessasi Debianin (kait sentään KDE-työpöydällä?).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1405856
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4122735- 1422644
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv192128- 171895
- 731296
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä91127Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101082- 52968
- 85907