Hevosten kouluttaminen/koirien kouluttaminen

Iceace

Tykkään koirista ja hevosista. Mutta miten niitä pystyy opettamaan? Tiedätkö sinä?
Kerro minulle! Minulla ei ole omaa koiraa. Onko sinulla? Koirarotuja on: " bitpull, Kultainen noutaja, labradorin noutaja, mäyräkoira, Suomen ajokoira, hirvikoira jne.

5

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iceace

      Mulla on koira, mutt se vaan hyppii vieraitten päälle! Se on riehakas ja jahtaa kissoja

      • shoppaaja

        Oikeesti?
        Mulla on melkein saman tyyppinen eläin mutt se onkin


      • iceace

        Mun isosisko tykkää älyttömäästi hevosista mut se ei osaa kouluttaa niitä


    • Eläinten koulutus on sen verran laaja aihe, että tuohon on vaikea vastata lyhyessä keskustelupalstaviestissä.

      Hevonen on yleensä sen verran iso ja kallis eläin, että tietääkseni ne lähetetään yleensä ammattilaiselle koulutettavaksi, mutta en tiedä sen tarkemmin, kun en hevospiireissä pyöri.

      Koulutuskeskusteluiden sävy myös vaihtelee sen mukaan, puhutaanko ongelmakäytöksen korjaamisen, tapakasvatuksen vai lajikoulutuksen näkökulmasta, ja mielipiteet eri koulutusmenetelmien tehokkuudesta ja etenkin eettisyydestä vaihtelevat rajusti.

      Suosittelen kirjaston tietokirjaosaston lemmikkihyllyä. Sieltä löytyy kirjoja joka lähtöön.

    • pienivalkoinen

      Käy katsomassa koulutusta, esim koirakerhot pitävät erilaisia kursseja melkein joka paikkakunnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      394
      12707
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      272
      5581
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      240
      4125
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      295
      3248
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2125
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1930
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      92
      1728
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      68
      1313
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      169
      1023
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      955
    Aihe