Moi tyypit!
Syyskuussa olisi lähtö Kroatiaan, lentäen Splitiin ja lautalla Bracille. Viikoksi olisi tarkoitus keksiä siellä tekemistä, vinkkejä otetaan vastaan! Myös sellainen mietityttää, että missä kannattaa vaihtaa rahaa?
Kiitän vastauksista etukäteen. :)
Brac/Bol, kokemuksia? Vinkkejä myös rahanvaihtoon
2
1831
Vastaukset
Moi
Onko teillä siis majoitus Bol:ssa?
(Milloin olette tuolla - olen itse veneellä ko. maisemissa syys-lokakuun vaihteessa?)
Bol on kroatialaisittain täysin turistipaikka. Aktiviteetteja ja mahdollisuuksia liikkuvalla ihmiselle on paljon.
Brac on ISO saari - lukuisia mielenkiintoisia kohteita.
Suosittelen auton vuokraamista pariksi päiväksi. Autolla sitten ainakin kohteisiin:
Vodova Gora - saariston korkein paikka, joku 780m, Milna - viriili ja viehko kylä, Bobovisca (kaunis lahti pikku kylällä)/Lozisca (vanha rinnekylä), Blaca hermitage - upea munkkiluostari vuoren kupeessa.
Käykää lautalla Hvarissa ja Vis:n saarelle, tai Korculassa.
Liikkukaa! Se on oleellisinta.
Netissä paljon faktaa; esim. http://www.bracinfo.com/
Ja rahaa kannattaa vaihtaa jo kotimaassa - et montaa kymppiä häviä eikä sitten tartte stressata siitä. Bol:sta saa kyllä varmuudella käteistä seinästäkin.
-SRahanvaihdosta: Splitin keskustassa oli runsaasti rahanvaihtopisteitä, joten helppoa oli! Matkan lopulla on fiksua vaihtaa pieniä määriä, ettei turhaan jää kuneja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1982283
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391557Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1331213Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol281994Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56962- 55896
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20892Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis268856Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763