Minulta hajosi pari päivää sitten Creative Sound Blaster 3DTactic Sigma pelikuulokkeet ja uudet pitäis saada tilalle. Haluan siis hyvät, mutta EDULLISET, langalliset 3D pelikuulokkeet jotka peittävät korvat kokonaan ja ovat mukavat päässä. Hinta haarukka 60-120 €. Aion ostaa uutena. Ehdotuksia?
Hyvät pelikuulokkeet?
asdsaf
11870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/27201/fjgxx/Kingston-HyperX-Cloud-II-Headset-pelikuulokemikrofoni-Red
No nää on aika paljon kehutut. Itelle ei muoviset pelikuulokkeet mukamas hyvällä äänenlaadulla maistu.
Hieman on saanu moittimista bassoäänien puuttumisesta, mutta muuten hyvä. En tarkoita, että pelikuulokkeissa haettaisiin vomakasta bassotoistoa... mutta kyllä räiskintäpeleissä bassoäänillä on merkitystä.
Kannattaa ostaa Hifi-kuulokkeet eikä mitään gaming-rihkamaa, niin saa oikeasti hyvät.
ÖÖ...hifikuulokkeet ei ole surround-ominaisuudella varustettu, kuten kunnolliset Gaming Headsetit ja puuttuu myös se mikrofoni, senkin tampio. Gaming rihkamaa on vaan jotkut alle 50 euron muovisankaiset rimpulat. Musiikin kuunteluun on sitten erikseen HiFi-kuulokkeet, tietenkin, senkin tampio.
Surround kuulokkeissa = vitun monta vitun paskaa elementtiä = kusinen äänenlaatu. Hifi-kuulokkeet hakkaavat tuollaiset romut äänenlaadussa ja rakenteellisessa laadussa 100-0. Tosin alle satasen kuulokkeita ei kannata ostaa ikinä, koska ovat liian huonoja.
Miksi peleissä ei äänenlaadulla ei olisi väliä?
Surroundin voi feikata stereokuulokkeisiin softalla, ostaa vaikka siihen kykenevän äänikortin. Ei maksa edes satasta.
Sitten vielä ostaa siihen pöydälle näytön viereen kunnollisen pöytämikin, muutamalla kympillä saa ihan asiallisia.
Noin kun tekee niin on ainakin kunnon välineet eikä mitään paskoja.
Gaming-rihkamahömpötys on karannut ihan käsistä, ilmeisesti ihmiset maksavat isoja summia vaikka mistä roskasta, kunhan se on "gaming". Ihan kuin "gaming-kuulokkeet" tai "gaming-emolevy" tai "gamingtuoli" tekisivät kenestäkään parempaa pelaajaa, tai ylipäätään vaikuttaisivat yhtään mihinkään. Ei ole minulla jäänyt pelaamiset todellakaan välineistä kiinni, vaikka minulla on vain Hifi-kuulokkeet, laatuemolevy ja Martelan tuoli.
Lisää ehdotuksia, kiitos!! :)
Ostin Qpad QH-90 (pro gaming premium) headsetin keväällä. Olen ollut yllättyneen tyytyväinen. Kohtuullisesti eristää ulkoisia ääniä. Hifisti en ole, niin en osaa arvioida äänen laatua, riittävä itselleni, niin peleissä, musiikissa, ja muussa viihteessä. Ainakin tähän asti kestäneet rakenteellisesti.
Kokeilepa Tällaisia: SoundMagic.
http://www.soundmagic.com.cn/en/home/Default.html
Lehtiarvostelu kopioituna valmistajan sivulle.
SoundMAGIC E10 was awarded 5 stars by What Hi-Fi? Sound & Vision
2011-07-27
"SoundMAGIC E10 was awarded 5 stars by What Hi-Fi? Sound & Vision. This review will also be published online at whathifi.com (magazine circulation is: 44,764 and the unique users for the website is: 650,000), later. "
http://www.soundmagic.com.cn/en/news/Details_1_71.html
Itse ostin myymälästä Cebusta (Filippiineillä), hinta PHP 600 eli valuuttakurssien vaihtelusta riippuen n. 10-12 euroa.
Kuulokkeissa on voimakas bassotoisto, ainain sen osalta kuulokkeet ovat laadultaan samaa tasoa kuin monet huomattavasti kalliimmat.
Toki, jos Suomesta ostat, niin monen välikäden myyntikate ja Suomen 24% alv saattavat nostaa hinnan kalliimmaksi.
Mutta tämä ei ole itsestäänselvyys, monien elektroniikkatuotteiden kohdalla Suomi (24% alv:sta huolimatta) on HALVEMPI ostopaikka kuin Filippiinit.
Hyvä esimerkki: Braun sähköhammasharja Suomesta tarjouksesta 15 EUR, Filippiineillä alkaen n. 80 EUR.
tuotteella on suomalainen maahantuojakin jo olemassa, se oli aiemmin valmistajan nettisivulta linkin kautta löydettävissä, nyt en onnistunut löytämään.
Tutustu valmistajan nettisivuun, ehkä suoramyyvät ja postittavat, tosin posti Kiinasta Suomeen voi viedä hieman aikaa, mutta Kiinassa ja Hong Kongissa on edulliset postimaksut, joten toimituskulujen ei pitäisi nousta kohtuuttoman korkeaksi.
Normaalikäytössä pitäisin näitä hintaansa nähden erittäin laadukkaina, tosin liitäntäjohto on nykytuotteiden tapaan tyypillisesti varsin ohut, joten jos astut vahingossa päälle, vaurioituminen on erittäin todennäköistä.
Kun tilaa Kiinan kautta jotain on ongelma se, että tuotteen toimitus voi kestää kuukausia tai sitten se ei tule ollenkaan. Muuten kyllä edullisuus houkuttelisi.
Lehtiarvostelu, buahahahaha. Maksettu mainos eikä mikään arvostelu, tehty kusettamaan typeryksiä. Muutenkin täyttä roskaa, "voimakas bassotoisto" ei ole asia jota haetaan laadukkaissa vehkeissä.
perkele turtle beach 100e maksaa