On saunalahden mokkula ja hyvä että sain edes sen toimimaan tässä mintissä. Mutta kun sillä voi lähettää tekstiviestejäkin - varta vasten latasin siihen rahaa - mutta ongelmana on saunalahden ikkuna, jota ei saa tähän linuksiin.
Wammu tai mikä Jammu se olikaan, ei toimi millään tavalla, eikä se anna pienintäkään vihjettä mihinkään suuntaan, mitä pitäisi tehdä?
Täytyyhän nyt tuollaisen yksinkertaisen ikkunan toimia tässä, tämä on mint 13 maya. En ala uudelleen asentamaan mitään toista versiota, koska menee liian työlääksi. Toimiihan tämä tekstarihomma Windowsissakin!
Wammu tai mikä Jammu se olikaan, ei toimi millään tavalla, eikä se anna pienintäkään vihjettä mihinkään suuntaan, mitä pitäisi tehdä?
Täytyyhän nyt tuollaisen yksinkertaisen ikkunan toimia tässä, tämä on mint 13 maya. En ala uudelleen asentamaan mitään toista versiota, koska menee liian työlääksi. Toimiihan tämä tekstarihomma Windowsissakin!
Vastaukset 21
Vanhimmat
windows=linuks
Gammu/Wammu toimii ainakin minulla ihan ok huawein mokkulan kanssa. Alustana on kylläkin 13 uudempi mintti.
Leevin pojat olivat Geerson, Kehat ja Merari.
Suloista, että sinäkin luet raamattua - siinä on viisaus.....†
Mikä ihmeen saunalahden ikkuna?
No se ikkuna, mikä tulee kun asentaa saunalahden mokkulan tietokoneelle. 3-G mokkulan.
Kysy Saunalahdelta, kyse on Saunalahden ohjelmasta joten vastuu sen toimivuudesta on Saunalahdella. Tosin sille ohjelmalle ei ole mitään tarvetta.
Kyllä Saunalahti on tehnyt voitavansa - tubutinhan se ei osaa.....†
Katsoppa vain, miten ihanasti se ilmestyy Windows käyttöjärjestelmään, kun vain asentaa sen!
Koskahan tubuttimiin....†...saamme ilmeisesti odotella maailman loppuun asti......†
En tosiaankaan tiedä, mutta aloita vaikka sillä, että etsit jostain ohjeita ja lopetat omien koneidesi sabotoinnin.
Eihän "kari" suinkaan mitään koneita sabotoi - tämä linus-ongelmahan on ollut jo pitkään tiedossa.......†
Saamme vain odotella ja katsoa, kuinka pitkään.....†
Tubutin on odotuttanut ennenkin......† Eikä valmistu milloinkaan, koska uudet mokkulat, uudet ohjelmistot tulevat koko ajan ja tubutin ei pysy millään perässä....†
eikös niitä textareita pääsekään lähettämään saunalahden sivujen kautta kun kirjaudut sisään?...
aikaisemmin oli ainakin...
Ei 3-G mokkulalla.
4-G:ssä se saattaa onnistua.
Ei siinä mitään ongelmaa ole lähettää tekstareita.
Kirjautuu vain mokkulan asetuksiin, sieltä se löytyy ja voi lähettää niin perkaleesti.
Sinulla on tietysti väärän operaattorin liittymä tai sitten sinä edelleenkin olet ultra-osaamaton
Ei ole suinkaan "väärä operaattori", jos joku ei toimi linuksissa.....†
Eihän se tietenkään voi operaattorin vika olla, vaan LINUKSIN.....†...jos se toimii WINDOWSISSA ♥
Ultraosaamaton ristintumputtaja.....† repi pelihousunsa.....†.
(naurua kippurassa lattialla)
Eihän se Linuxin vika voi olla jos tekstarilähetys toimii oikeilla operaattoreilla vaan .....†:n.
"Ultraosaamaton ristintumputtaja" kirjoitti ihan oikein! Jos kerran toimii Windowsissa, miksi sitten ei linuksissa?
Siksi, että tubutin on ultra-toimimaton......†
Et mitenkään. Vaihda linuks toimivaan Linuxiin.
Keharikari taas vauhdissa.
Mintistä en tiedä, mutta Ubuntussa ainakin onnistuu ohjelmalla "Modem Manager GUI".
Kokeile toimiiko se.
Jos se toimii, niin kyllä Kari saa sen toimimattomaksi. Vaikka nyppää mokkulan johdon irti kesken kaiken, jos ei muuta keksi.
Huh huh, miten tulee taas neuvoja sitä ja tätä ja tuota. Saas nähdä, millä noista onnistuu.....†
Windowsilla kaikki on niin kovin yksinkertaista....♥