Pitäiskö uskonnot kieltää?

Näyttää uskonnot olevan suurin sotien aiheuttaja, pitäisikö suomessa kieltää ne kokonaan?
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Eikös se ole jokaisen oma asia?

Äänestä
  • Niinpä tietysti, sota on jokaisen oma asia!

    Äänestä

  • Quiseppe kirjoitti:

    Niinpä tietysti, sota on jokaisen oma asia!

    Sekä että riippuen siitä kenennäkökantaa puollat. Hyvä ja paha on vain näkökannasta kiinni ja näkökanta siitä että kenen joukoissa seisot ja kenen etua-ajat.

    Täällä on turha tehdä mitään kokokansan barometria kyseisestä asiasta sillä näin äkkiä ajateltuna koko homma kuulostaa mahdottomalta eli siis uskontojen kieltäminen lainnojalla, onhan sitä lakialotteita turhemmistakin asioista tehty kuten esimerkiksi kannaiksen vapauttamisesta.

    Äänestä

  • Quiseppe kirjoitti:

    Niinpä tietysti, sota on jokaisen oma asia!

    Sota on yhteisöjen itsenäisesti tekemä päätös jota muut yhteisöt joko puoltavat tai kieltävät. Joten tavallaan se on oma päätös hyväksyttiin sitä sitten tai ei.

    Äänestä

Luopukaa uskosta, luottakaa vain totuuteen. Usko on heikkoja varten, niitä joilla ei ole mitään muuta elämässään.

Äänestä
  • Ehkäpä vähän filosofinen kysymys, mutta mikäpä on tuo totuus kokonaisuudessaan sillä tiede ei ainakaan edusta absoluuttista totuutta ja ihmisten käsitys maailmankaikkeudesta on aistihavaintojen sekä ihmismielen rajallisen käsityskyvyn varassa.

    Äänestä

  • ehkäpä sinä itse olet heikko? ehkäpä sinulla itselläsi on siellä pään sisällä jotakin heikkoa?:)

    Äänestä

  • Uskovaisilla on keskimääräistä enemmän mielenterveysongelmia kuin ei uskovaisilla. Tietäähän nyt sen kun uskovat lähtökohtaisestikkin satuolentoihin kuten pikkulapset joka kyseenalaistaa myös heidän älykkyytensäkin.

    Äänestä

Kaikki mitä ylhäältä tulee pitää kieltää, vain talkoo ja muu kerhotoiminta voidaan sallia.

Äänestä
  • Mistä ylhäältä? Taivaastako hönö?

    Äänestä

Ei uskonnot synnytä sotia vaan ihmiset ja vallanhimo !

Äänestä
  • Vallanhimo johtuu sosiopatiasta. Sosiopatia liittyy yleensä otsalohkon toimimattomuuteen jolloin sosiaalisuutta käsittelevä serotonerginen hermojärjestelmä ei toimi.

    Vamma tai serotoniinin puute voi aiheuttaa otsalohkon toimimattomuutta. Serotoniinin puutetta on havaittu väkivaltaisilla alkoholisteilla ja vegaaneilla. Hitler mm. oli vegaani. Vegaanit monesti tosin harrastavat kannabiksen käyttöä mikä rentouttaa mieltä serotoniinin kaltaisesti. Vegaaneilla on myös tosin yleensä matala testosteronitaso jota tarvitaan psykologisesti agressioon ja dominoivaan käytökseen.

    Äänestä

Eihän esimerkiksi Kristinusko ole sotiin eikä väkivaltaan syyllinen,vaan ihmiskunna tapa toimia kautta aikain on se syyllinen sotiin ja väkivaltaisuuksiin sekä se että tämä maailma on muuttunut kaiken sallivaksi nykyisin jopa sellaiset asiat sallitaan jotka Raamatussa selkeästi ovat kiellettyjä,esimerkiksi homous on yksi tääläinen asia joka Raamatussa selkeästi kielletään mutta nykyisin kaikkialla maailmassa jopa meillä Suomessa siitä on tehty jopa valtion taholta hyväksytty,onko sellainen toiminta normaalia? ei ole! eli kun yhteiskunta on esimerkiksi selkeästi samaa sukupuolta olevien avioliitto lakia vastaan ja etteivät samaa sukupuolta olevat saa adoptiooikeutta olemme oikeilla jäljillä,on hyvä katsoa kauas historiaan.

Äänestä
  • onneksi meillä on yksi hihhuli joka jaksaa seistä torilla ja kerätä nimiä tasavertaisen avioliittolain kumoamisen puolesta. Jos tällaisia jihadisteja olisi enemmän olisi Suomikin yhtä ihana maa kuin saudiarabia ei homot hilluis eikä naiset ajais autolla.

    Äänestä

  • Antiikin kreikassa julkihomous on ollut jopa suosittua joten ei maailma ole mihinkään muuttunut vaan kreikkalaisuus on levinnyt maailmalle. Kreikan vika kaikki tyynni.

    Äänestä

  • jumalatontamenoa kirjoitti:

    onneksi meillä on yksi hihhuli joka jaksaa seistä torilla ja kerätä nimiä tasavertaisen avioliittolain kumoamisen puolesta. Jos tällaisia jihadisteja olisi enemmän olisi Suomikin yhtä ihana maa kuin saudiarabia ei homot hilluis eikä naiset ajais autolla.

    Arabialaiset naiset lienee huonompia ajotaidoiltaan mitä suomalaisnaiset joten siinä varmaan syy ajokieltoon.

    Äänestä

  • Ja tämä hihhuli saa torilla häiritä ihmisiä. Todella suomi olisi arabian tasolla jos tuollainen saa valtaa.

    Äänestä


  • Se hihhuli on kuullut sisällään jumalansa sanovan että pitää ihmisiä häiritä. Kannattaa katsoa lääkärikirjasta mikä on diagnoosi päänsä sisältä juttelua kuuleville.

    Äänestä

  • iltatorinpainajainen kirjoitti:

    Ja tämä hihhuli saa torilla häiritä ihmisiä. Todella suomi olisi arabian tasolla jos tuollainen saa valtaa.

    Puolusta vaan homoja puolusta mmm, mikäs sitten olitkaan?

    Äänestä

  • UPDATE_11196220 kirjoitti:

    Se hihhuli on kuullut sisällään jumalansa sanovan että pitää ihmisiä häiritä. Kannattaa katsoa lääkärikirjasta mikä on diagnoosi päänsä sisältä juttelua kuuleville.

    Vittu ihan sama vaikka olis hullu jos homoja haukkuu niin ihan oikein niille että hakeutuvat hoitoon.

    Äänestä

  • Sairausseon kirjoitti:

    Vittu ihan sama vaikka olis hullu jos homoja haukkuu niin ihan oikein niille että hakeutuvat hoitoon.

    tuskimpa homoja kukaan haukkunut on,saahan ne homostelijat siellä hihhuloida suomessa marssiessaan jopa liiankin vapaasti,mutta samaa sukupuolta olevat eivät saisi adoptoida itselleen lapsia siihen tulee laittaa selvä kielto:)

    Äänestä

  • rajuerkki kirjoitti:

    tuskimpa homoja kukaan haukkunut on,saahan ne homostelijat siellä hihhuloida suomessa marssiessaan jopa liiankin vapaasti,mutta samaa sukupuolta olevat eivät saisi adoptoida itselleen lapsia siihen tulee laittaa selvä kielto:)

    Homoilta pitää kieltää marssiminen! Ainoastaan heterot varusmiehet, reserviläiset tai kantahenkilökuntaan kuuluvat ovat oikeutettuja marssimaan. Marssiminen on sotilaita ja miehisiä miehiä varten ei hinttejä tai feministi tanttoja.

    Äänestä

Suomalaisten oikea uskonto eli perinteinen Ukko Ylijumala...Tapio Metsänjumala....kunniaan. Muiden vääräuskoisten toiminta pitäisi kieltää.

Äänestä
  • Ukko on on kiertoilmaisu baltian rannikkoa pitkin tulleelle ukkosen jumalan opille josta täällä käytettiin nimeä perkele joka on lainattu eestin kielen perkunas nsanasta mikä tarkoittaa ukkosenjumalaa.

    Baltian ukkosen jumalan usko on peräisin asatru uskovaisilta jotka uskoivat odin jumalaan eli viikinki uskosta on alunperin kyse.

    Kristin uskon "miekkalähetys" aikoinaan mustamaalasi pakana uskontojen jumalat ja kielsi niiden harjoittamisen ja niinpä ei esimerkiksi perkele nimeä löydy muuta kuin suomen kielisestä raamatusta jossa sitä on käytetty synonyyminä raamatun paholaiseen.

    Viikinkien suuresta herkusta omenastakin mustamaalattiin kielletty hedelmä vaikkei sitä alunperin mainittu raamatun kertomuksessa ja vain siksi että huomattiin sen kohottavan testosteroiinitasoa(boori) joka aiheuttaa dominoivaa käytötä tehden kansan vaikeammin hallittavaksi.

    Myös olut ja sahti pilattiin katollisen kirkon käskystä antamalla määräys lisätä niihin humalauutetta minkä huomattiin alentavan teststeroiini tasoja(fytoestrogeenit)

    Viikinkejä ei koskaan lyöty vaan heidät nimen omaan aivopestiin uskonnon avulla aloittaen viikinki johtajasta joka huijattiin rakastumaan ja naimaan kristitty nainen ja moninaisilla muilla illuusiotempuilla sekä filosofienkehittämillä psykologisilla mielenhallinta tekniikoilla joita papisto harjoitti salatieteenä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietittävää kirjoitti:

Näyttää uskonnot olevan suurin sotien aiheuttaja, pitäisikö suomessa kieltää ne kokonaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu