Massiivinen pakolaisvyöry Balkaneilla

ykve

Balkaneille kohdistuva pakolaisvyöry on massiivinen; Serbiaan on saapunut 90 000 pakolaista kuluneen vuoden aikana. Näistä 23 000 on saapunut viimeisenä kahtena viikkona.

Lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Makedonian ja Serbian rajan ylitti 7 000 pakolaista. YK on arvioinut, että noin 3 000 maahanmuuttajaa ja pakolaista tulee saapumaan Makedoniaan joka päivä tulevina kuukausina.

Pakolaiset yrittävät päästä Serbian kautta Unkariin, josta he pääsisivät Schengen-alueelle. Unkari pitää kuitenkin tiukkaa linjaa pakolaisten suhteen ja on rakentamassa raja-aitaa pakolaisten takia sekä lisäämässä rajavartioinnin miehitystä. Unkariin on saapunut 100 000 pakolaista tänä vuonna, kun viime vuonna heitä saapui vain 43 000.

Bulgaria on jo lähettänyt sotilaita auttamaan rajavartiolaitosta Makedonian rajalle. Bulgaria on saanut oman osuutensa vyörystä; 25 000 pakolaista on tullut Turkista Bulgariaan kahden vuoden aikana. Bulgaria jakaakin 160 kilometriä rajaa Turkin kanssa ja on vahvistanut rajavalvontaa kameroilla, liiketunnistimilla ja raja-aidalla sekä lisäämällä rajavartiolaitoksen miehitystä.

Lähteet: RT, Verkkomedia

http://www.patriootti.com/massiivinen-pakolaisvyory-balkaneilla/

1

1060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Belgrad-NoviSad-Subotica

      Pakolaiset on keskittynyt rautatieasemille ja heille varatuille alueille. Ei näy juuri katukuvassa, koska ovat läpikulkumatkalla.
      Belgradin aseman kupeen kahvilassa jopa bisse maistui kahvilassa syyrialaisille. Koulutettuja ihmisiä sanoivat olevansa, osalla opinnot oli jäänyt kesken sodan takia.
      Unkarin suljettua rajansa, pakolaiset ovat Horgosin rajanylityspaikalla. Henkilöautoliikenne ohjataan Kelebijan rajanylityspaikalle, jossa kului vajaa tunti.

      Serbialaiset ihmettelivät unkarilaisten tiukkaa sulkua rajoilla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4438
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      38
      1795
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      1772
    Aihe