Kyselytutkimus vaihdevuosista

Respondeo

Kutsumme kaikki yli 45-vuotiaat naiset osallistumaan kyselyyn vaihdevuosista! Kyselyyn vastaaminen vie noin 10 - 15 minuuttia ja vastaukset ovat ehdottoman luottamuksellisia. Vastanneiden kesken arvotaan viisi noin 20 euron arvoista tuotepakettia.

Haemme kyselyn lopussa myös rohkeita ja sanavalmiita naisia ryhmäkeskusteluihin kertomaan kokemuksistaan vaihdevuosista ja niihin liittyvistä paikallisoireista. Kaikki keskusteluihin osallistuneet saavat noin 20 euron arvoisen tuotepaketin.

Tutkimuksen tavoitteena on kerätä ajatuksia ja kokemuksia vaihdevuosista sekä niiden vaikutuksista hyvinvointiin. Osallistumalla tutkimukseen autat kertomaan yhdessä muiden rohkeiden naisten kanssa mitä vaihdevuodet merkitsevät ja mitä ne todella tarkoittavat. Lisätietoja kyselystä löydät kyselyn alusta.

Osallistu kyselyyn täältä: http://bit.ly/1PVaxFu

Kesäisin terveisin,
Respondeo

10

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KauppakorkeaanTiedoksesi

      Kun tunnut olevan numeroista innostunut, niin muutama tilastotieto. Ei kaikilla 45-vuotiailla naisilla ole vielä vaihdevuosia ja toisaalta monilla nuoremmillakin on. Normaaliksi katsotaan yli 40-vuotiaana alkavat vaihdevuodet, ja keskiarvo viimeisille kuukautisille on 51 v.

    • Hanahi

      Viimeksi minulla on ollut pienet mensut marraskuussa 2014 keskellä kuukauden. Nyt sen jälkeen on tänään pienet mensut. Joten voisin sanoa, että viimeistään 2 vuoden jälkeen alkaa vaihtarit, mutta mistä tietää, jos tänään on viimeiset mensut.

      Täytän joulukuussa 51v

      • KauppakorkeaanTiedoksesi

        Linkistä ilmenee, että 10 %:lla naisista vaihdevuodet alkavat ennen 45 vuoden ikää. Lisää tietoa löydätte esim. kirjastosta.

        Kun korkeakoulun käynyt ihminen laatii kyselytutkimusta, niin pitäisi ottaa aiheesta hiukan enemmän selvää kuin että kopioi kyselyn alkuun yhden nettilinkin copy-pastena kirjoitusvirheineen. Yhteen ainoaan suppeaan lähteesen nojaaminen on kaukana luotettavan tutkimuksen kriteereistä.


    • jshdfsdf

      Ja keitäs te sitten olette? Koska totta ihmeessähän mä haluan ryhtyä kertomaan intiimejä asioita itsestäni 20 euron tuotepaketin toivossa… No, en todellakaan.

      • Ei_kiitos

        Niinpä ja alkaa saada mainospostia vaihdevuosilääkkeiden valmistajilta.
        Tuollainen epämääräinen pelkkä linkki ilman tarkempaa taustatieto tutkimuksen tekijöistä pistää hälytyskellot soimaan. Edes kokeeksi en halua klikata linkkiä etten saa koneelleni viruksia.


    • eikiitostuollaisille

      Kyllä mäkin tykkään, että tutkija voisi ilmoittautua omalla nimellään. Se tekisi rehellisemmän ja luotettavamman vaikutelman.

      • siosoisiosiosois

        Penis?


    • vastailin

      Kyselyssä oletetaan, että kaikilla on oireita "Miksi et ole käyttänyt mitään paikallisesti emättimeen annosteltavaa valmistetta vaihdevuosioireisiin? Voit valita kaikki sopivat. " Vastausvaihtoehdoissa ei edes ole valittavaksi "en tarvitse"

    • kdfkjdfjhdfhdhjdshhjsdf

      Kysely on laadittu aika hölmösti. Tottakai siinä pitäisi ensin selvittää se, käyttääkö vastaaja jotain hormonikorvaushoitoa vai ei, ja ohjata vastaamaan sen mukaan. Olisi laatija voinut konsultoida jotakuta menopaussin ohittanutta vai onko se laadittu jonkun emätin.kuivaa -markkinoijan toimesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3555
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2810
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2741
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2408
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      19
      2352
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1762
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1678
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1666
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1401
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1334
    Aihe