Kyselytutkimus vaihdevuosista

Respondeo

Kutsumme kaikki yli 45-vuotiaat naiset osallistumaan kyselyyn vaihdevuosista! Kyselyyn vastaaminen vie noin 10 - 15 minuuttia ja vastaukset ovat ehdottoman luottamuksellisia. Vastanneiden kesken arvotaan viisi noin 20 euron arvoista tuotepakettia.

Haemme kyselyn lopussa myös rohkeita ja sanavalmiita naisia ryhmäkeskusteluihin kertomaan kokemuksistaan vaihdevuosista ja niihin liittyvistä paikallisoireista. Kaikki keskusteluihin osallistuneet saavat noin 20 euron arvoisen tuotepaketin.

Tutkimuksen tavoitteena on kerätä ajatuksia ja kokemuksia vaihdevuosista sekä niiden vaikutuksista hyvinvointiin. Osallistumalla tutkimukseen autat kertomaan yhdessä muiden rohkeiden naisten kanssa mitä vaihdevuodet merkitsevät ja mitä ne todella tarkoittavat. Lisätietoja kyselystä löydät kyselyn alusta.

Osallistu kyselyyn täältä: http://bit.ly/1PVaxFu

Kesäisin terveisin,
Respondeo

10

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KauppakorkeaanTiedoksesi

      Kun tunnut olevan numeroista innostunut, niin muutama tilastotieto. Ei kaikilla 45-vuotiailla naisilla ole vielä vaihdevuosia ja toisaalta monilla nuoremmillakin on. Normaaliksi katsotaan yli 40-vuotiaana alkavat vaihdevuodet, ja keskiarvo viimeisille kuukautisille on 51 v.

    • Hanahi

      Viimeksi minulla on ollut pienet mensut marraskuussa 2014 keskellä kuukauden. Nyt sen jälkeen on tänään pienet mensut. Joten voisin sanoa, että viimeistään 2 vuoden jälkeen alkaa vaihtarit, mutta mistä tietää, jos tänään on viimeiset mensut.

      Täytän joulukuussa 51v

      • KauppakorkeaanTiedoksesi

        Linkistä ilmenee, että 10 %:lla naisista vaihdevuodet alkavat ennen 45 vuoden ikää. Lisää tietoa löydätte esim. kirjastosta.

        Kun korkeakoulun käynyt ihminen laatii kyselytutkimusta, niin pitäisi ottaa aiheesta hiukan enemmän selvää kuin että kopioi kyselyn alkuun yhden nettilinkin copy-pastena kirjoitusvirheineen. Yhteen ainoaan suppeaan lähteesen nojaaminen on kaukana luotettavan tutkimuksen kriteereistä.


    • jshdfsdf

      Ja keitäs te sitten olette? Koska totta ihmeessähän mä haluan ryhtyä kertomaan intiimejä asioita itsestäni 20 euron tuotepaketin toivossa… No, en todellakaan.

      • Ei_kiitos

        Niinpä ja alkaa saada mainospostia vaihdevuosilääkkeiden valmistajilta.
        Tuollainen epämääräinen pelkkä linkki ilman tarkempaa taustatieto tutkimuksen tekijöistä pistää hälytyskellot soimaan. Edes kokeeksi en halua klikata linkkiä etten saa koneelleni viruksia.


    • eikiitostuollaisille

      Kyllä mäkin tykkään, että tutkija voisi ilmoittautua omalla nimellään. Se tekisi rehellisemmän ja luotettavamman vaikutelman.

      • siosoisiosiosois

        Penis?


    • vastailin

      Kyselyssä oletetaan, että kaikilla on oireita "Miksi et ole käyttänyt mitään paikallisesti emättimeen annosteltavaa valmistetta vaihdevuosioireisiin? Voit valita kaikki sopivat. " Vastausvaihtoehdoissa ei edes ole valittavaksi "en tarvitse"

    • kdfkjdfjhdfhdhjdshhjsdf

      Kysely on laadittu aika hölmösti. Tottakai siinä pitäisi ensin selvittää se, käyttääkö vastaaja jotain hormonikorvaushoitoa vai ei, ja ohjata vastaamaan sen mukaan. Olisi laatija voinut konsultoida jotakuta menopaussin ohittanutta vai onko se laadittu jonkun emätin.kuivaa -markkinoijan toimesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe