Eli 2003 corollassa hävisi yht.äkkiä tehot ja kun painaa kaasua niin meno on nykivää ja moottorin vikavalo alkaa villkumaan.
Itse aloin tuossa miettimään, että onko mahdollisesti joku sytytyspuolista / tulpista pimeänä.
Onko jollain muulla ollut saman tyyppistä vaivaa corolla 1,4 WWT-i koneen kanssa ?
corolla 2003 moottorin vikavalo vilkkuu
17
13631
Vastaukset
- rikki_mikä_rikki_
Tuo on jo vanha autoja vikakohteita lukemattomasti. Helpoiten ja järkevästi ajatellen kannattaa viedä auto Toyotan merkkihuoltoon, niin ei tarvitse arpoa vikoja ja vaihdella turhia osia.
- jopatoyossa
Tietokoneella luetaan boksit nykyaikana! Mahtaako päästä tietoihin tavallisella aparaatilla vai onko salattu?
- viaton_automerkki
Ei Toyotassa tuollaista esiinny! Kyseessä on luistoneston toiminta, se yrittää estää etupyöriä sutimasta täyskiihdytyksessä.
- Corolla2003-135.000km
Moi! Mulla 2003 toyotassa takuuajan jo umpeuduttua (Mutta kilometrjä oli vain 43 000) vika joka aiheutti samat oireet. Viallinen VVT-I yksikkö vaihdettiin vielä takuuseen.
- rietasblondi
Voi itku, saakohan vitosella uuden tilalle?
- fhgvhjjjhjkbkjbkjb
Yleensä jos moottorin vikavalo vilkkuu on kyse vakavasta toimintahäiriöstä ja ajo pitäisi lopettaa välittömästi pahempien = kalliimpien vaurioiden välttämiseksi. Jos se sen sijaan palaa jatkuvasti on lievempi häiriö kyseessä ja auton voi silloin ajaa korjaamolle.
- vastaus_1_1_1
Vastataan vielä omaan kysymykseen eli vian syy oli viallinen sytytyspuola.
- Corolla
Juuri samat viat 1,6 2002 corollassa. Sytytyspuola täälläkin syyllinen.
- Corolla-Tero
1.8 Verso vm.2007 oikutteli kakkosella kiihdytettäessä, alkuun tuntu kuin olis ollut jarrun päällä kunnes yhtäkkiä ampas eteenpäin. Kakkossylinterin puola sökö, venttiilikopan tiiviste meni myös vaihtoon.
Vanhalla kun ajaa niin yllätyksiin saa varautua, vaikka hyvänä olen tuota yrittänytkin pitää. Eipä se korjaus ihan hirveästi maksanut. Luotettavana pidän edelleen. - Anonyymi
Corolla-Tero kirjoitti:
1.8 Verso vm.2007 oikutteli kakkosella kiihdytettäessä, alkuun tuntu kuin olis ollut jarrun päällä kunnes yhtäkkiä ampas eteenpäin. Kakkossylinterin puola sökö, venttiilikopan tiiviste meni myös vaihtoon.
Vanhalla kun ajaa niin yllätyksiin saa varautua, vaikka hyvänä olen tuota yrittänytkin pitää. Eipä se korjaus ihan hirveästi maksanut. Luotettavana pidän edelleen.Hei
Paljonko tuli maksamaan sytytyspuolan vaihto ja venttiilikopan tiivisteen vaihto. Vaihdatitko samalla muut sytytyspuolat myös?
Vilkkuiko moottorin toimintahäiriö ja syttyikö samalla muita varoitusvaloja kuten TRC OFF ja VSC?
Mulla maksoi pelkän nelosylinterin sytytyspuolan vaihto merkkihuollossa 230 € ja kaikki yllä mainitut valot paloivat, ennen korjausta. Mietin pitäisikö vaihdattaa kaikki puolat ? Jotenkin on erikoisen tuntuinen auto vielä, aivan kuin moottori vähän jarruttaisi koko ajan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei
Paljonko tuli maksamaan sytytyspuolan vaihto ja venttiilikopan tiivisteen vaihto. Vaihdatitko samalla muut sytytyspuolat myös?
Vilkkuiko moottorin toimintahäiriö ja syttyikö samalla muita varoitusvaloja kuten TRC OFF ja VSC?
Mulla maksoi pelkän nelosylinterin sytytyspuolan vaihto merkkihuollossa 230 € ja kaikki yllä mainitut valot paloivat, ennen korjausta. Mietin pitäisikö vaihdattaa kaikki puolat ? Jotenkin on erikoisen tuntuinen auto vielä, aivan kuin moottori vähän jarruttaisi koko ajan.Auriksessa maksoi Toyota huollossa Kuopiossa 278 € D eli nelossylinteri. Kesti 1½ vuotta kun meni taas. Paikallinen paja vaihtoi puolan, 103 €.
Kestänyt jo puoli vuotta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei
Paljonko tuli maksamaan sytytyspuolan vaihto ja venttiilikopan tiivisteen vaihto. Vaihdatitko samalla muut sytytyspuolat myös?
Vilkkuiko moottorin toimintahäiriö ja syttyikö samalla muita varoitusvaloja kuten TRC OFF ja VSC?
Mulla maksoi pelkän nelosylinterin sytytyspuolan vaihto merkkihuollossa 230 € ja kaikki yllä mainitut valot paloivat, ennen korjausta. Mietin pitäisikö vaihdattaa kaikki puolat ? Jotenkin on erikoisen tuntuinen auto vielä, aivan kuin moottori vähän jarruttaisi koko ajan.Moi,
Vaihdatin pelkän kakkossylinterin puolan. Puola venttiilikopan tiiviste vaihtotöineen Tammer-Autossa ~310 €. Huoltokirjan tarkempi tarkastelu osoitti että myös ykköspytyn puola oli vaihdettu lokakuussa 2015. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei
Paljonko tuli maksamaan sytytyspuolan vaihto ja venttiilikopan tiivisteen vaihto. Vaihdatitko samalla muut sytytyspuolat myös?
Vilkkuiko moottorin toimintahäiriö ja syttyikö samalla muita varoitusvaloja kuten TRC OFF ja VSC?
Mulla maksoi pelkän nelosylinterin sytytyspuolan vaihto merkkihuollossa 230 € ja kaikki yllä mainitut valot paloivat, ennen korjausta. Mietin pitäisikö vaihdattaa kaikki puolat ? Jotenkin on erikoisen tuntuinen auto vielä, aivan kuin moottori vähän jarruttaisi koko ajan.Niin ja moottorin vikavalo tosiaankin vilkutti, ja muistaakseni sekä TRC OFF, että VSC paloivat. Marmoritiskillä kertoivat että tuo on ihan normaalia - auto kytkee kyseiset ominaisuudet automaattisesti pois päältä lisävaurioiden estämiseksi. Ajelin jouluvalot päällä n. 30 km
- Anonyymi
Ai ihanko tuurilla vaihdoitte heti oikean osan? Siksi se vikavalo yleensä tuppaa vilkkumaan että se kertoo vikakoodista joka on sinne muistiin laitettu ja simppelillä vikakoodien luvulla ongelma selviää heti ilman palsta-arvailuja.
- Anonyymi
itsellä oli sama vika, vein paaliin ja kas, toyota romun temppuilu loppui siihen.
- Anonyymi
Ja humina lakkasi korvien välissä ja kansa saa uusia peltipurkkeja käyttöön!
- Anonyymi
Sama vuosimalli corolla itsellä 1.6. Valo sytty ja alko röpeltää. Vaihdoin tulpat ja 1 oli ihan öljyssä. Röpellys jatkui, oisko puola paskana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1029629Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764957Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.554702Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92431Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.02130Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051652- 451458
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota571391Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.511387Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441306