Pelitietokonetta?

PoikaYm

Morjesta! Oon siis 14v poika ja täytän ens helmikuussa 15. Olen niin kyllästynyt vanhaan koneeseen joka on jotain 2005 vuosimallia ja sammuu jatkuvasti. Olen ajattelu alkaa säästämään uuteen koneeseen ja ostaisin sen synttäri, joulu ja rippi rahoilla. En ole vielä sanonut vanhemmille mitään mutta kyllä nyt kai omilla rahoilla voisi ostaa sellaisen hyvän koneen mitä käyttää vielä opiskelussa ja mahdollisesti jopa aikuisena. Tuttavani tietää tietokoneista paljon joten siitä ei ole pulaa. Kysymys onkin että eikö voisi olla järkevää ostaa uusi kone kun sitä tarvetsen ja omilla rahoilla kaiken maksaisin? :) Sori pitkästä tekstistä!

7

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3457563456

      Eiköhän se ihan järkevää ole. Älä kuitenkaan mene ostamaan mitään parin sadan läppäriä, se on pelkkää rahantuhlausta. Jos pelata aiot, osta suoraan pöytäkone. Kunnollisesta "peliläppäristä" saa maksaa helposti sen 1500€.

    • SuomiMies16

      Suosittelen pöytäkonetta, pöytäkone on aina parempi kuin läppäri. 700-800 sadalla saat jo todella hyvän pöytäkoneet, itse ostin 1000 läppärin joka oli hyvä.

    • Pelaaja1111111111

      Kannattaa myös kasata itte se kone nii saa halvemmalla.

    • ENETT

      Se ei tosiaankaan ole järkevää. Osta mieluummin pakettikone ja poista windows. Tämän jälkeen asenna Gentoo ja ole iloinen.
      Vuosi tämän jälkeen olet joko aivokuollut tai guru.

    • ffffffffffffff

      kannattaa ostaa itse kasattu kone ne on yleensä parempia

    • 13pihi13

      Todellaki kannattaa koota ite, ja tilata osat saksasta. Itse olen koneeni koonnut ja hyvä tuli. Olen siis 13-vuotias. Sano budjetti niin voin ettii sulle osat.

    • 8976512

      1000€ pöytäjytkytin nii kyllä toimii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      4195
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      142
      2573
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      98
      2170
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1694
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1666
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      12
      1421
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      64
      1415
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      69
      1338
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1331
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      76
      1293
    Aihe