Ovatko nämä putkivahvistimet luotettavia? Toimiks se putki kauan, vai palaks yhtä nopeasti kuin tavallinen sähkölamppukin? Saaks ne putket jostain ostettua ja paljonko ne maksavat, vai pääseks halvemmalla jos ostaa uuden vahvistimen?
Putkivahvistin
luotettava ?
2841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
luotettavia ne ainakin on ja äänet mukavan pehmeän ja täyteläisen kuuloisia.
putkien kesto riippuu tyypistä, virroista, esilämmityksestä jne. mutta kyllä putket kestää vähintään 1000h? Eli ei niillä STT:n uutisia pelkästään kannata kuunnella.
Putkia saa ostettua suomesta mm. radioduosta (hki) ja netistä löytyy paljonkin myyjiä. Kiinan ja venäjän tekeleet ovat hinnaltaan edullisempia. Katso vaikka www.svetlana.com se on yks tehdas venäjällä ja jenkit sen kai omistaa.
Hinnat löytynee kun googletat niillä putkien tyypeillä joita vahvistimessa on, esim. KT88.
Vanha vahvistin voi olla hyvä vaihtoehto uudelle, mitä sulle tarjotaan ja mihin hintaan?
Kyllä niitä putkia menee. Kannattaa varautua aika suuriin käyttökuluihin. Putkien ominaisuudet myös heikkenevät käytössä. Ja sitten äänestä: Bassotoisto on putkivahvareiden ongelma. Sen vuoksi markkinollle on tuotu hybridejä. Niissä alimmat bassot vahvistetaan transistoreilla ja keskiäänet ja diskantit putkitekniikalla. Niiden ääni on aika makee. Tosin itse kannatan nykytekniikkaa. Kyllä transsuvahvareissakin voi olla pehmeä ja tasokas ääni.