chinchilla minulle

jyrsijä

Hei!
Olen kastoista v tyttö ja mietin ottaisinko chinchillan. Itse maksaisin kaikki chinchillaan liittyvät (eläinlääkäriin jos on tarvetta saan avustusta sukulaisilta). Olen lukenut aika paljon kasvattajien sivuilta ja wikibediasta, mutta haluaisin chinchillojen omistajilta tietoa kuinka paljon chinchilla maksaa kuukaudessa tai vuodessa. Minä nyt kokoan listan tähän mitä aion ostaa chinchillalleni(Tilaan kaiken zooplussalta)

Chinchilla häkki
79×52×99cm

Chinchilla pelletti
2,5Kg×3

Niittyheinä
2,5kg×2

Hamppu kuivike
150L(14kg)

Sputnik riipputalo

Thordis tarvikesetti

Juomapullo(muovia)

Keramiikka kuppi

Erikois kylpyhiekka chinchilloille

Chinchilla kylpy

Kulma wc kaukalo

tiukupallo (puinen)

Heinäteline ja oleskelu taso

Luonnonheinämatto

Kuljetus laatikko

Siinä oli kaikki mitä aion hankkia. Kertokaa jos jokin puuttuu tai on huono chinchillalle. Toivottavasti kirjoitatte vastauksen nopeasti voi kertoa myös omasta chinchillasta. Kiitos vastanneiille!<3 (;

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Hei! Chinchu on ainoa jyrisjä jonka hoidosta en itse osaa kauheasti mitään sanoa, eikä tällä palstalla näytä liikkuvan ketään muutakaan chinchuista tietävää :/ Kysymyksiä kannattaa ehkä kokeilla lähettää vaikka sähköpostilla kasvattajalle.

      Sen verran voin sanoa, että suunnittelemasi häkki on vain juuri ja juuri lain minimimitat täyttävä (0,4 neliömetriä eli esim. 80x50cm), joten suosittelisin mieluummin hankkimaan jonkin verran isomman. Yleisesti kasvattajien sivuilla näytettiin suosittelevan esim. metri x metri -kokoista.

      Häkki on muuten ilmeisesti tuo pienempi Perfect-häkki, jonka sisämitat on vain P 77 x L 50 x K 86 cm. Zooplussan häkeistä ehkä kivoimmat on saman mallinen mutta korkeampi Perfect Maxi, tai Suite Royal. Rottahäkkien puolelta löytyy esim. Furet Tower, jossa on myös pohjapinta-alaa vähän enemmän (80x75cm)

    • jyrsiä

      tässä kun katselin niin joo otan sen isomman häkin.

    • Heipparallaaa

      Heippa! Kaikki sulta näyttää löytyvän, tasoja ja virikettä mutta turvallisesti häkkiin! Mutta tuo vessa, itselläni yksikään jyrsijä ei oo sellasta osannut käyttää, voihan sitä kokeilla, mutta epäilen että se on turha ostos.

    • Kinostaa

      Hei olen itesekkin tykästynyt chinchilloihin ja haluaisin oman chinkun. Mut tuli vaa semmone juttu mielee että mie asun lapin seuduilla niin täällä ei ole kasvattajia tietääkseni nii onko eläinkaupasta ostetut chinkut jotenki arempia ja ujompia ku kasvattajalta ostetut ja pureeko ne herkästi kun ne ottaa käteen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      66
      880
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      643
    Aihe