Hiukset kiinni pitkän puvun kanssa

mikäonkaunista

Etiketin mukaan pitkän puvun kanssa hiukset nostetaan ylös kampauksella.

Tämän päivän morsiusneidot näyttävät tosi hmm. erikoiselta, kun jopa hunnun kanssa pitkät hiukset roikkuvat sivulla ja edessä.

Vuosikymmenten päästä tästä nyky tavasta voi päätellä häävuoden hääkuvasta, sillä uskon, että tapa jää lyhyeksi kestoltaan.

Eikö kenenkään äiti huomauta asiasta?

3

665

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häähöö

      pakko saivarrella kun itsekin saivartelet..
      morsiusneidot harvemmin käyttävätkään huntua, morsiamet sen sijaan voivat käyttää.
      ja jos etiketeistä puhutaan, niin moniko sitä noudattaa sulhasenkaan pukeutumisen kohdalla enää nykypäivänä, esim. shaketti on tarkoitettu käytettäväksi ennen klo 18 pidettävissä juhlatilaisuuksissa, useimmat häät kuitenkin kestävät pidempään (moniko sulhanen vaihtaa asua kuuden jälkeen illalla..?).
      smokkia ei etiketin mukaan saisi edes käyttää häissä.
      lisäksi, kirkossa ei saisi olla olkapäät paljaana (ei edes morsian)
      ja onhan näitä, mut harvojen häät enää on mitään pönötysjuhlia missä koko (pukeutumis)etiketillä olis mitään virkaa (ja hyvä niin). no ehkä joidenkin kuninkaallisten tai muiden virallisempien tyyppien häissä voikin olla..

    • hukkl

      Makunsa kullakin, mielestäni pitkät roikkuvat hiukset eivät vaan sovi juhlavaan pitkään pukuun. Eikä hunnun kanssa varsinkaan.

    • etikettimuuttuu

      Täytyy palauttaa ap maan pinnalle.

      Tyypillisin Suomessa avioituva nainen nykyään pitää perinteiset kirkkohäät muodikkaassa olkaimettomassa mekossaan välittämättä pätkääkään kirkon etiketeistä siitä että olkapäiden kuuluu olla kirkossa aina peitettynä. Tämä nainen on jo kauan sitten neitsyyteensä menettänyt noin 30-vuotias nainen, joka avioituu oltuaan jo jonkun aikaa avoliitossakin. Silti hän valitsee valkoisen puvun ja hunnun jotka symbolisoivat puhtautta ja viattomuutta ja kaiken lisäksi vielä astelee kirkkoon häpeilemättömästi maha pystyssä tai pieni lapsi sylissään.

      Nykymorsian tekee valtavasti kaikenlaisia virheitä jonkun etiketin mukaan, koska mikään etiketti ei ole absoluuttinen. Etiketti muuttuu ajan kanssa ja kehittyy, ja on aina vaihdellut eri yhteiskuntaluokissa ja kulttuureissa.

      Vuosisadan alussa hienon naisen ei ollut soveliasta tulla juhlatilaisuuteen ilman käsineitä ja kaiki mekot olivat aina pitkiä. Sen ajan ihmisiä kauhistuttaisi 40-luvun jälkeen muotiin tulleet lyhyeet häämekot, jotka olivat jo minihamemitoissa 60-luvulla. Renessanssiaikaiselle yläluokkalaisellekin olisi turha selittää että häämekon kuuluu olla juuri valkoinen. Ja keskiaikaiselle ihmiselle ei tulisi mieleenkään että Rokokoo-aikakaudella tultaisiin käyttämään kaikissa hoveissa rintoja paljastelevia pukuja. Sama asia joka on jossain historian vaiheessa ollut etiketin vastaista voi tulla suureksi muodiksi tai uudeksi tavaksi.

      Jotkut naiset ovat vain ylpeitä kauniista ja pitkistä hiuksistaan, joita on kasvatellut joskus pitkiäkin aikoja, eikä viitsi kammata niitä kaikkia piiloon nutturaan kuin kaikki lyhythiuksiset tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      790
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      75
      613
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      49
      600
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe