Löytyi tällainen uutinen:
http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/ss-mies-nosti-opintotukea-15-vuotta-–-suoritti-yhden-kurssin/ar-BBmb9u5?ocid=mailsignoutmd
Tämä on jotenkin kummallinen tapaus. Jutusta ei käy mitenkään ilmi, onko opiskelija käynyt tenteissä mutta ei ole läpäissyt niitä, sillä jutussa puhutaan vain SUORITETUSTA kurssista. Onko niin, että pitää opintotuki aina palauttaa kun saa tentistä hylätyn?
Miksi Kela ei seuraa reaaliaikaisesti tilannetta, jos sillä näkyy olevan kuitenkin oikeus jälkikäteen haastella väkeä oikeuteen.
Onkohan tämä nyt mennyt niin kuin pitäisi, vähän "haiskahtaa".
http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/ss-mies-nosti-opintotukea-15-vuotta-–-suoritti-yhden-kurssin/ar-BBmb9u5?ocid=mailsignoutmd
Tämä on jotenkin kummallinen tapaus. Jutusta ei käy mitenkään ilmi, onko opiskelija käynyt tenteissä mutta ei ole läpäissyt niitä, sillä jutussa puhutaan vain SUORITETUSTA kurssista. Onko niin, että pitää opintotuki aina palauttaa kun saa tentistä hylätyn?
Miksi Kela ei seuraa reaaliaikaisesti tilannetta, jos sillä näkyy olevan kuitenkin oikeus jälkikäteen haastella väkeä oikeuteen.
Onkohan tämä nyt mennyt niin kuin pitäisi, vähän "haiskahtaa".
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se valehteli sukulaisilleen käyvänsä koulussa, vaikkei tehnyt niin. Ihan outo hyypiö.
"Onko niin, että pitää opintotuki aina palauttaa kun saa tentistä hylätyn?"
No ei tietenkään ole. Mutta opintosuorituksia on oltava vähintään 20 opintopistettä jokaiselta lukuvuodelta, jonka aikana opiskelija on saanut opintotukea. Muuten ei ole oikeutettu opintotukeen.
"Miksi Kela ei seuraa reaaliaikaisesti tilannetta"
????? Miksi ihmeessä pitäisi? Korkeakouluopiskelijoiden opintojen edistymisen seuranta tehdään vuosittain lokakuussa; silloin Kela selvittää opintotukitietojen ja opintosuoritusrekisterin tietojen perusteella, ovatko opinnot edistyneet riittävästi.
Juuri niin tuossakin tapauksessa tehtiin ja huomattiin että opinnot eivät todellakaan olleet edistyneet niin että opintotukeen olisi ollut tuolta vuodelta minkäänlaista oikeutta. Tämän on kyseinen opiskelijakin 100 % varmasti ymmärtänyt jo lukuvuoden aikana. Aivan selvä petos.
Ja sitä paitsi joskus/usein opintosuoritukset kertyvät pompseina, on kuukausia ettei tullut yhtään noppaa ja sitten kerralla enemmän. Esim. graduvaiheessa, kun sitä tekelettä kirjoittaa niin eihän siinä kirjoituskuukausilta rekisterissä mitään uusia suorituksia näy, kaikki tulevat sitten kerralla.
Kyllä niiden Kelassa aika tyhmiä tarvii olla jos ne aiemmin eivät huomanneet mitään suorituksissa. Insinööriopinnoissahan oppilaitoksissa kerätään tiedot myös läsnäolosta.
Muutenkin jos vuoden välein tehdään tarkastus opintotilanteesta niin pitäisihän siinäkin jo herätä kysymystä, että miksi vaan yksi kurssi. Kelan hyypiöt varmaan ovat umpisokeita tai sitten lobotomian läpikäyneitä. Tutkimuspyyntö pitäisi tehdä heidän päänsä sisällöstä
"Kyllä niiden Kelassa aika tyhmiä tarvii olla jos ne aiemmin eivät huomanneet mitään suorituksissa. Insinööriopinnoissahan oppilaitoksissa kerätään tiedot myös läsnäolosta."
No eihän Kelalla herranjumala ole aikaa seurata kuukausitasolla satojen tuhansien opiskelijoiden opintosuorituksia. Koko ajatuskin on aivan järjetön.
"Muutenkin jos vuoden välein tehdään tarkastus opintotilanteesta niin pitäisihän siinäkin jo herätä kysymystä, että miksi vaan yksi kurssi. "
Mitä helvettiä sinä oikein höpötät??? Kelahan nimenomaan huomasi jo heti ensimmäisen opiskeluvuoden jälkeen että opintosuorituksia ei ollut kertynyt juuri ollenkaan ja siitähän tuo koko selvityspyyntö ja sen jälkeinen rikosilmoitus sai alkunsa.
En ymmärrä miksi tämä on sinusta niin outo juttu. On selvääkin selvempää että kyseinen opiskelija on täysin tietoisesti kusettanut rahaa ja on tiennyt jo ainakin puoli vuotta ennen tarkistuspyyntöä että hänellä ei ole mitään mahdollisuuksia saada tehtyä vaadittuja opintoja, ja on siitä huolimatta jatkanut opintotuen nostamista.