Naapurista päivää

Naapurisetä

Tuossa vuokrasin asunnon, jonka vuokralainen perusi samantien, koska oli kuunnelltu naapurin tarinoita, miten on eletty ja pitää hänenmukaan taloyhtiössä elää.
esim . puhelilmeen puhuminen kuuluu ja häiritsee naapuria sekä liesituyulettimen käytöstä selvitellyt ettei saa juurikaan käyttää jne.. Kaikesta mistä voi melua tulla hiemankaan ei siis ole luvallista. Vuokralainen pelästy niin että ilmoitti muuttavansa jo 1kk päästä pois. Isännöinnintä tuli asiaan "voi voi" Sanoin että ottaa yhteyttä naapuriin ja selvittää mitä oikeesti saa tehdä asunnossa ja mitä ei (taloyhtiösäännöt) Ei mitään omia juttuja, eli kaikki normaalili elämisen äänethän kuuluu saada kaikilla olla. Voiko naapurin toiminnasta ( ei ollut ekakerta) pyytää vuokralaiselta allekirjoitettua selvitystä ja vaikka periä kulut naapurilta, joka kiusallaan pelottaa kaikki vuokralaiset omilla jutuillaan. Isännöintihän nyt ei asiaan puutu se on se "voi voi" korkeintaan. Pitänee ottaa joku nisti vuokralle niin ne ei pelkää mitään vaan nistii sen naapurinkin.

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettniin

      Käyt sanomassa naapurille, että koska asuntoa ei voi käyttää vuokraustoimintaan, aiot myydä sen pois. Samalla voit mainita, ettet todellakaan välitä mistä maasta tai kansalaisuudesta uusi omistaja tulee.

    • sddsfsdsfg

      Vuokraa seuraavaksi mustalaisille, katsotaanpa vieläkö naapurin ämmällä on "taloyhtiön käytäntöjä" julistettavana....

    • normaalitasumisäänet

      juurikin näin,ihme nillittäjä kun normiasumisäänistä valittaa

      • rane2

        Käy todistajan kanssa puhumassa valittajalle (täällä ei auta valittaa), jos hyvän vuokralaisen saat niin pidä sen puolia, ei ole mikään ratkaisu ottaa huonoa vuokralaista, niistä on kerrottu tällä sivustolla paljon (ei maksa vuokraa-hajoittaa-sotkee asunnon, yms.).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      208
      5441
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4429
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3178
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      239
      2600
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      134
      2391
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      97
      1754
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1387
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      985
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      906
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      27
      904
    Aihe