Naapurista päivää

Naapurisetä

Tuossa vuokrasin asunnon, jonka vuokralainen perusi samantien, koska oli kuunnelltu naapurin tarinoita, miten on eletty ja pitää hänenmukaan taloyhtiössä elää.
esim . puhelilmeen puhuminen kuuluu ja häiritsee naapuria sekä liesituyulettimen käytöstä selvitellyt ettei saa juurikaan käyttää jne.. Kaikesta mistä voi melua tulla hiemankaan ei siis ole luvallista. Vuokralainen pelästy niin että ilmoitti muuttavansa jo 1kk päästä pois. Isännöinnintä tuli asiaan "voi voi" Sanoin että ottaa yhteyttä naapuriin ja selvittää mitä oikeesti saa tehdä asunnossa ja mitä ei (taloyhtiösäännöt) Ei mitään omia juttuja, eli kaikki normaalili elämisen äänethän kuuluu saada kaikilla olla. Voiko naapurin toiminnasta ( ei ollut ekakerta) pyytää vuokralaiselta allekirjoitettua selvitystä ja vaikka periä kulut naapurilta, joka kiusallaan pelottaa kaikki vuokralaiset omilla jutuillaan. Isännöintihän nyt ei asiaan puutu se on se "voi voi" korkeintaan. Pitänee ottaa joku nisti vuokralle niin ne ei pelkää mitään vaan nistii sen naapurinkin.

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettniin

      Käyt sanomassa naapurille, että koska asuntoa ei voi käyttää vuokraustoimintaan, aiot myydä sen pois. Samalla voit mainita, ettet todellakaan välitä mistä maasta tai kansalaisuudesta uusi omistaja tulee.

    • sddsfsdsfg

      Vuokraa seuraavaksi mustalaisille, katsotaanpa vieläkö naapurin ämmällä on "taloyhtiön käytäntöjä" julistettavana....

    • normaalitasumisäänet

      juurikin näin,ihme nillittäjä kun normiasumisäänistä valittaa

      • rane2

        Käy todistajan kanssa puhumassa valittajalle (täällä ei auta valittaa), jos hyvän vuokralaisen saat niin pidä sen puolia, ei ole mikään ratkaisu ottaa huonoa vuokralaista, niistä on kerrottu tällä sivustolla paljon (ei maksa vuokraa-hajoittaa-sotkee asunnon, yms.).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1718
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      17
      1623
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1403
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      306
      1332
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1268
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      985
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      933
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      854
    Aihe