Kaapista ulos.

Helppii1234567890

Miten kerron kaverilleni olevani bi? Olen siis tyttö ja hänkin on, hän on myös lesbo. Pelkään vaan että hän jättää mut koska jos asiat muuttuis "hankaliks"

4

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän vaikea auttaa, kun en tunne kaveriasi. Miten luulet, että hän reakoi? Jos luulet että hän hylkää sinut niin ei kannata kertoa. Itse olen osittain kaapissa ja osittain ulkona. (Lähimmät ystävät ja vanhemmat tietävät.) Suosittelen sinua miettimään, että onko kaapista tulo todella niin tärkeä? Eihän heterotkaan ilmoita, että "hei mä oon hetero".

    • moiiiiikkmmm

      ei tarvii suoraa tulla kaapista. Itekki tulin oikeestaa vahingossa. Voitha vaik sanoa esim jotai tyttöö söpöks ja sitte kaveri kysyy ootko lesbo tms ja vastaat et oot bi (saattaa olla vähä kiusallinen tilanne). Jos kumpikin tietää et toinen tykkää tytöist, kannattaa tehdä molemminpuolisesti tunteet selviks (jos ei tunteita, ni ei sitte vihjaile mitää, toine saattaa hämmentyy jne.) Tiiän ite et on välil kiusallist olla kaverin kanssa kun kumpiki tietää et toinen on bi/lesbo, mut kyl se siit helpottuu. Kavereita kuitenki ootte! Tsemppii! :)

    • Suosittelen kertomist khyl :) Itse tulin kaapist siitä et oon pan-seksuaali monil kavereil ja vanhemmil ku täytin 13.

      Ja se et jos hänkin kerra on osa seksuaalivähemmistöö, ni tod.näk. ei mitään onkelmaa hänel. :)

    • Omanharkinnanmukaan

      Hei! Asia ehkä riippuu hieman siitä, kuinka sinut kaverisi on seksuaalisuutensa ja suuntautumisensa kanssa. Mikäli et halua mainita asiasta, voit hyvin pitää sen omana asianasi. Toisaalta myös aiemman kommentoijan mainitsema "ohimennen"-vaihtoehto voisi olla hyvä. Se ei ainakaan alleviivaisi asiaa. : )

      Ymmärrän sinänsä sinun ongelmasi. Itselläni on paljon naispuolisia ystäviä, jotka identifioituvat joko lesboiksi tai biseksuaaleiksi ja koska ystävyyssuhteet voivat olla toisinaan hyvin intensiiviä, ihastumisia - ja toisinaan väärinymmärryksiäkin - voi tapahtua. Tärkeintä on varmasti osata keskustella asiasta maltillisesti ja toista osapuolta kuunnellen, mikäli ristiriitoja ilmenee. Toki voi olla että tilanteen muuttuessa "hankalaksi" välinne voisivat katketa hetkeksi (eräille tuttavistani on käynyt näin), mutta toisaalta aika on hyvä parantamaan haavoja. Sitä paitsi et sinä voi sille mitään, jos ystävälläsi on vaikea hyväksyä sinun suuntautumistasi.

      Toivottavasti kommentistani on mitään apua.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      55
      7185
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      18
      4884
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      26
      4543
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      230
      3814
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      29
      3073
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2776
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2728
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2421
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2381
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      103
      1995
    Aihe