Keski-Suomen kansanedustaja

hohhoijjaajuu

..ehdottaa että pakolaiset sijoitettava Ahvenanmaalle!

Menisi ihmeessä itse Ahvenanmaalle neuvottelemaan ideastaan, voisi olla että ei ehtisi valita paattia mihin hyppää vaan kelpaisi kiulu kuin kiulu että karkuun pääsisi.

Kukapa loppujen lopuksi enää hänen ehdotuksiaan edes vakavasti ottaa? En ainakaan minä, turhaa huulien heiluttamista, eikö yhtään parempaan kykene? Ei varmaankaan koska on vaan perehtynyt pölkyn tyvestä latvaan.

9

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teukkajyrää

      Hyvä ehdotus siinä missä joku toinenkin.
      Vihreät tietää kerrostalosta sanoa kuinka monta sutta ja karhua meillä saa olla. Ay-väki tietää että parempi neuvotella firman lopettamisesta kuin palkan alennuksista jne.

      • hohhoijjaajuu

        Onko sinusta Vihreiden ehdotus tuossa asiassa hyvä?

        Mistäs se susien ja karhujen määrä pitäisi sanoa? Pitäisikö mennä Myrkyn kylän torille ja sanoa se sieltä vai Pielaveden lepikontorppaan julistamaan tätä tietoa, eiköhän nämä luvut määräydy susien ja karhujen elinpiirien mukaan suhteutettuna Suomen pinta-alaan.

        Ay-väki taas ottaa huomioon varmaan kaiken muunkin eikä pelkästään työntekijöiden palkkoja.

        Miksi pakolaisia ei voisi sijoittaa kaikkia sinne missä sinä asut ja sinunkin asuntoon varmaan mahtuisi yksi pakolainen tai sopu tilaa antaa eli kokonainen perhe asumaan luoksesi, käykö?

        Teukka ei vaan keksi mitään fiksumpaa älynväläystä pakolaisasiaan. Ottaisi Teukkakin huomioon sen kuinka Suomea ja Suomen pakolaisia autettiin sodan aikana, nyt on aika auttaa esimerkiksi Syyrian ihmisiä jotka pakenevat sotaa.

        Teukka ei näe muuta kuin sen että itsellä kun vaan rahaa, ruokaa ja lämpöä jne. niin se on hyvä ja muut saa pärjätä omillaan. Erittäin itsekästä ajattelua, tuollaisille toivon että joutuisivat itse sellaiseen tilanteeseen että kaipaisivat kipeästi apua ja tukea ja itse asiassa sitähän Teukka on saanutkin kun häntä on kannustettu ja äänestetty ja tässä kiitos niille jotka välittää myös pakolaisista ja ymmärtää heidän hädän.

        Miksi Ahvenanmaa? Varmaan tulisi Teukalta tyhmä vastaus.


      • vrvwef

        Hah Hah! Vai että Teukka jyrää? niin kuin tuo eräs pösilö nimimerkkinään käyttää, jyrää korkeintaan kapakoissa mutta järkevää ideaa ei hänen aivoistaan lähde, aivan pelkkä rivintäyte-kansanedustaja.


      • TUUthasie
        vrvwef kirjoitti:

        Hah Hah! Vai että Teukka jyrää? niin kuin tuo eräs pösilö nimimerkkinään käyttää, jyrää korkeintaan kapakoissa mutta järkevää ideaa ei hänen aivoistaan lähde, aivan pelkkä rivintäyte-kansanedustaja.

        vrvwef ! tulisit edes sinä järkesi ja ajatustesi kanssa ideoimaan ja aloituksia tekemään . Toisten parjaamisen hallitsee höppänämpikin poskisolisti .


    • teukkajyrää

      Varmaan syytätte Teuvoa kun keuruulaiset laittaisivat pakolaiset myös Ahvenanmaalle.
      Vai voiko ajattelultaanTeuvon tapaisia viisaita päättäjiä olla enemmänkin :).

    • AStenvall

      Teuvon ehdotusta ei ole tarkoitettukaan ahvenanmaalaisten tai eduskunnan käsiteltäväksi, vaan hauskaksi heitoksi omien äänestäjien iloksi.
      Muutenkin näihin Keski-Suomen persukansanedustajiin sopii Nummisuutarien Martan repliikki: "On siinä mulla kaksi poikaa, toinen tässä ukulina edessäni pällistelee ja toinen, vallassa riettauden hengen kylästä kylään kekkuloittee."

      • mölötkeskisuomalaiset

        No ei tietenkään, Teukka onkin sellainen tyhjän nauraja, tuollaisilla asioilla ei pitäisi edes vitsailla mutta jotkut hönöt ne huumoria viljelee toisten kustannuksella, hönöä porukkaa.


    • SiljaViking

      Ahvenanmaalla asuu enemmän ulkolaisia ( ei ruotsi / suomi äidinkielenä ) kuin suomenkielisiä !

      Voisiko joku ottaa asioista selvää ensiksi ? - ja sitten kertoa tosiasiat ja se meille muillekkin !

    • de3edw

      Kukapa täällä on edes muuta väittänytkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      116
      5205
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      184
      4446
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4380
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      102
      3597
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      29
      3344
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      46
      3221
    7. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      16
      3206
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3099
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      58
      2965
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      2426
    Aihe