..ehdottaa että pakolaiset sijoitettava Ahvenanmaalle!
Menisi ihmeessä itse Ahvenanmaalle neuvottelemaan ideastaan, voisi olla että ei ehtisi valita paattia mihin hyppää vaan kelpaisi kiulu kuin kiulu että karkuun pääsisi.
Kukapa loppujen lopuksi enää hänen ehdotuksiaan edes vakavasti ottaa? En ainakaan minä, turhaa huulien heiluttamista, eikö yhtään parempaan kykene? Ei varmaankaan koska on vaan perehtynyt pölkyn tyvestä latvaan.
Keski-Suomen kansanedustaja
9
77
Vastaukset
- teukkajyrää
Hyvä ehdotus siinä missä joku toinenkin.
Vihreät tietää kerrostalosta sanoa kuinka monta sutta ja karhua meillä saa olla. Ay-väki tietää että parempi neuvotella firman lopettamisesta kuin palkan alennuksista jne.- hohhoijjaajuu
Onko sinusta Vihreiden ehdotus tuossa asiassa hyvä?
Mistäs se susien ja karhujen määrä pitäisi sanoa? Pitäisikö mennä Myrkyn kylän torille ja sanoa se sieltä vai Pielaveden lepikontorppaan julistamaan tätä tietoa, eiköhän nämä luvut määräydy susien ja karhujen elinpiirien mukaan suhteutettuna Suomen pinta-alaan.
Ay-väki taas ottaa huomioon varmaan kaiken muunkin eikä pelkästään työntekijöiden palkkoja.
Miksi pakolaisia ei voisi sijoittaa kaikkia sinne missä sinä asut ja sinunkin asuntoon varmaan mahtuisi yksi pakolainen tai sopu tilaa antaa eli kokonainen perhe asumaan luoksesi, käykö?
Teukka ei vaan keksi mitään fiksumpaa älynväläystä pakolaisasiaan. Ottaisi Teukkakin huomioon sen kuinka Suomea ja Suomen pakolaisia autettiin sodan aikana, nyt on aika auttaa esimerkiksi Syyrian ihmisiä jotka pakenevat sotaa.
Teukka ei näe muuta kuin sen että itsellä kun vaan rahaa, ruokaa ja lämpöä jne. niin se on hyvä ja muut saa pärjätä omillaan. Erittäin itsekästä ajattelua, tuollaisille toivon että joutuisivat itse sellaiseen tilanteeseen että kaipaisivat kipeästi apua ja tukea ja itse asiassa sitähän Teukka on saanutkin kun häntä on kannustettu ja äänestetty ja tässä kiitos niille jotka välittää myös pakolaisista ja ymmärtää heidän hädän.
Miksi Ahvenanmaa? Varmaan tulisi Teukalta tyhmä vastaus. - vrvwef
Hah Hah! Vai että Teukka jyrää? niin kuin tuo eräs pösilö nimimerkkinään käyttää, jyrää korkeintaan kapakoissa mutta järkevää ideaa ei hänen aivoistaan lähde, aivan pelkkä rivintäyte-kansanedustaja.
- TUUthasie
vrvwef kirjoitti:
Hah Hah! Vai että Teukka jyrää? niin kuin tuo eräs pösilö nimimerkkinään käyttää, jyrää korkeintaan kapakoissa mutta järkevää ideaa ei hänen aivoistaan lähde, aivan pelkkä rivintäyte-kansanedustaja.
vrvwef ! tulisit edes sinä järkesi ja ajatustesi kanssa ideoimaan ja aloituksia tekemään . Toisten parjaamisen hallitsee höppänämpikin poskisolisti .
- teukkajyrää
Varmaan syytätte Teuvoa kun keuruulaiset laittaisivat pakolaiset myös Ahvenanmaalle.
Vai voiko ajattelultaanTeuvon tapaisia viisaita päättäjiä olla enemmänkin :). - AStenvall
Teuvon ehdotusta ei ole tarkoitettukaan ahvenanmaalaisten tai eduskunnan käsiteltäväksi, vaan hauskaksi heitoksi omien äänestäjien iloksi.
Muutenkin näihin Keski-Suomen persukansanedustajiin sopii Nummisuutarien Martan repliikki: "On siinä mulla kaksi poikaa, toinen tässä ukulina edessäni pällistelee ja toinen, vallassa riettauden hengen kylästä kylään kekkuloittee."- mölötkeskisuomalaiset
No ei tietenkään, Teukka onkin sellainen tyhjän nauraja, tuollaisilla asioilla ei pitäisi edes vitsailla mutta jotkut hönöt ne huumoria viljelee toisten kustannuksella, hönöä porukkaa.
- SiljaViking
Ahvenanmaalla asuu enemmän ulkolaisia ( ei ruotsi / suomi äidinkielenä ) kuin suomenkielisiä !
Voisiko joku ottaa asioista selvää ensiksi ? - ja sitten kertoa tosiasiat ja se meille muillekkin ! - de3edw
Kukapa täällä on edes muuta väittänytkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 305507
- 1702019
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1601601Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141344Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike281288Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan571197- 941165
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701164viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2121088- 41940