Tyttäreni haluaisi kunnollisen piirustustason/pöydän,
missä on iso säädettävä pöytälevy.
Kun löytäisi edes mallin netistä, niin tekisin vaikka itse, jos niitä ei ole helposti ostettavissa.
Kaikki vinkit tervetulleita! Kiitos!
Piirustuspöytä?
6
4682
Vastaukset
- saattaisi
kirjastosta saattaisit löytää 'tee itse'
nimikkeellä kirjan tai lehden, josta ohjeet!! - Tällaistakin käyttänyt
Tuosta vois löytyä esimerkki pöydästä.
Insinööripöytä on aivan loistava ihan normaaliinkin piirtämiseen, sillä siihen saa kiinnitettyä piirroksen magneeteilla.
Sitä paitsi.. eihän sitä tiedä, vaikka tyttö innostuu arkkitehdiksi pöytää käyttäessään. ;)
Sori, tuo ei ole tarkoitettu pöydän mainokseksi, mutta en nyt pikahaulla löytänyt tähän hätään valmistajia tms.
http://huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=13141896
Tuossa vielä toinen esimerkiksi, ei ole "insinööripöytä", mutta idea näkyy melko hyvin:
http://www.suomenkoulupalvelu.fi/Kalusteet/piirustuspoyta.htm- tyhmäisukki
Nyt alkaa hahmottua!
Hyvät linkit :)
- piirustus on kivaa
Minulla on sama probleema. koitapa googlella "Drawing table" ja saat kuvia monistakin hyvistä, mutta on vaikea ostaa jenkeistä esim.
- alludx
löysin ikeasta pukkijalat ja pöytälevyn laittaa ne vaan yhteen ja tadaa!
- anuka
Minulla iso italialainen hydraulisäädettävä, valk hyväkuntoinen, arkkitehtipöytä, noin 1200x2200. Tukeva jalkarakenne. Pöytään kuului loistevalaisinkin, on jossain varastossa. Pöydän kuljetus järjestyy. Olisko 360€ ( uutena aikoinaan -90-luvulla 3000mk)
terv anu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504067Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku72355- 1151743
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181688Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81530Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1201077Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905