Luin kirjan Taivaslaulu, pari vuotta sitten. Se kertoo 4-lapsisen perheen vanhempien uupumuksesta ja lestadiolaisen uskon vaatimuksista / kielloista, erityisesti siitä että lapsia pitää synnyttää niin usein ja monta kuin niitä tulee.
Kirjasta on nyt tehty näytelmä ja parin viikon päästä on Oulussa ensi-ilta. Samaten se on myös Tampereella.
https://freepathways.wordpress.com/2015/08/29/taivaslaulun-kantaesitys-tanaan-28-8-tampereella-ja-12-9-oulussa/
Jos on yhtä vaikuttava kuin kirja niin tiedossa on liikuttava esitys. Sitä en tiedä miten uskollisesti se pitää yhtä totuuden kanssa siinä miten se kuvaa lestadiolaisuutta. Kirjailija on itse kasvanut lestadiolaisessa kodissa.
Taivaslaulu, rakkaus koetuksella...
6
220
Vastaukset
- RajoitaLapsentekoasi
Maapallon väkiluku kiitää ylöspäin. Väkeä syntyy yli kaksi kertaa nopeammin kuin kuolee. Pakolaiset kolkuttavat porteillanne.
http://www.worldometers.info/world-population/- 9lasta
Maahanmuuttajat ovat hyvä asia, koska meillä ei todellakaan synny täällä kylliksi lapsia.
Hyvä asia sekin, että osa täälläkin jaksaa, tahtoo ja kykenee suuremmankin perheen perustamaan - ei kuole kokonaan suomalaisuus maailmasta.
Pakkosynnytystä lestadiolaisten tapaan sen sijaan en hyväksy.
- KoetellaanpaRakkauttanne
Tamperelainen Laura Järviluoma tyhjensi kotinsa makuuhuoneen viime viikolla, koska halusi auttaa hädässä olevia ihmisiä. Lauantaina perheen luokse muutti irakilainen pariskunta 3-vuotiaan lapsen kanssa. Tarkoituksena on antaa pakomatkasta väsyneelle perheelle paikka muutamaksi kuukaudeksi.
– Meillä oli jo ennestään uusioperhe, mutta nyt meillä on tällainen fuusioperhe, Järviluoma sanoo.
Olisitko sinä valmis antamaan yösijan turvapaikanhakijalle kodissasi? Kyselymme tulos kerrotaan illan A-studion lähetyksessä. Voit myös osallistua keskusteluun Twitterissä hashtagilla #yleastudio.
Aihetta käsitellään A-studiossa perjantaina 4.9. Juontajana Sanna Ukkola. TV1 kello 21.05. #yleastudio
http://yle.fi/uutiset/a-studio_kysyy_majoittaisitko_turvapaikanhakijan_kotiisi/8276919?ref=leiki-uu - 9lasta
Olen ollut yhteydessä paikalliseen vastaanottokeskukseen ja ilmoittanut halukkuudestamme ottaa kotimajoitukseen joko kakis aikuista miestä tai pienen perheen. Tilan rajallisuuden vuoksi näin. Jos tulijoita löytyy, niin pitä sitten sumplia tiloja ueammallekin/isommalle perheelle.
- UudenAjanKoitto
Uudet ihmiset omaan kotiin pitää jatkossa hakea ilman kätilöön turvautumista. Kätilön ammattia ollaan siirtämässä sivuun.
http://yle.fi/uutiset/katilo_karsii_lisien_leikkauksista_eniten__yle_selvitti_lisien_leikkausten_vaikutukset_yli_200_ammattiin/8296001
- Wilma_W
Taivaslaulu on oikein hyvä kirja ja samaten teatterissakin onnistunut sovitus romaanista. Kävin katsomassa Tampereen esityksen. Suosittelen.
Avaukseen sen verran tarkennusta että lapsia on neljän lisäksi kaksoset. toisin sanoen siis ei ole kyse 4-lapsisesta perheestä, vaan lapsia on kuusi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743415Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1031713Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2091324- 721309
- 621174
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991097Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521029- 63991
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei17858- 42847