Luin kirjan Taivaslaulu, pari vuotta sitten. Se kertoo 4-lapsisen perheen vanhempien uupumuksesta ja lestadiolaisen uskon vaatimuksista / kielloista, erityisesti siitä että lapsia pitää synnyttää niin usein ja monta kuin niitä tulee.
Kirjasta on nyt tehty näytelmä ja parin viikon päästä on Oulussa ensi-ilta. Samaten se on myös Tampereella.
https://freepathways.wordpress.com/2015/08/29/taivaslaulun-kantaesitys-tanaan-28-8-tampereella-ja-12-9-oulussa/
Jos on yhtä vaikuttava kuin kirja niin tiedossa on liikuttava esitys. Sitä en tiedä miten uskollisesti se pitää yhtä totuuden kanssa siinä miten se kuvaa lestadiolaisuutta. Kirjailija on itse kasvanut lestadiolaisessa kodissa.
Taivaslaulu, rakkaus koetuksella...
6
233
Vastaukset 6
- RajoitaLapsentekoasi
Maapallon väkiluku kiitää ylöspäin. Väkeä syntyy yli kaksi kertaa nopeammin kuin kuolee. Pakolaiset kolkuttavat porteillanne.
http://www.worldometers.info/world-population/- 9lasta
Maahanmuuttajat ovat hyvä asia, koska meillä ei todellakaan synny täällä kylliksi lapsia.
Hyvä asia sekin, että osa täälläkin jaksaa, tahtoo ja kykenee suuremmankin perheen perustamaan - ei kuole kokonaan suomalaisuus maailmasta.
Pakkosynnytystä lestadiolaisten tapaan sen sijaan en hyväksy.
- KoetellaanpaRakkauttanne
Tamperelainen Laura Järviluoma tyhjensi kotinsa makuuhuoneen viime viikolla, koska halusi auttaa hädässä olevia ihmisiä. Lauantaina perheen luokse muutti irakilainen pariskunta 3-vuotiaan lapsen kanssa. Tarkoituksena on antaa pakomatkasta väsyneelle perheelle paikka muutamaksi kuukaudeksi.
– Meillä oli jo ennestään uusioperhe, mutta nyt meillä on tällainen fuusioperhe, Järviluoma sanoo.
Olisitko sinä valmis antamaan yösijan turvapaikanhakijalle kodissasi? Kyselymme tulos kerrotaan illan A-studion lähetyksessä. Voit myös osallistua keskusteluun Twitterissä hashtagilla #yleastudio.
Aihetta käsitellään A-studiossa perjantaina 4.9. Juontajana Sanna Ukkola. TV1 kello 21.05. #yleastudio
http://yle.fi/uutiset/a-studio_kysyy_majoittaisitko_turvapaikanhakijan_kotiisi/8276919?ref=leiki-uu - 9lasta
Olen ollut yhteydessä paikalliseen vastaanottokeskukseen ja ilmoittanut halukkuudestamme ottaa kotimajoitukseen joko kakis aikuista miestä tai pienen perheen. Tilan rajallisuuden vuoksi näin. Jos tulijoita löytyy, niin pitä sitten sumplia tiloja ueammallekin/isommalle perheelle.
- UudenAjanKoitto
Uudet ihmiset omaan kotiin pitää jatkossa hakea ilman kätilöön turvautumista. Kätilön ammattia ollaan siirtämässä sivuun.
http://yle.fi/uutiset/katilo_karsii_lisien_leikkauksista_eniten__yle_selvitti_lisien_leikkausten_vaikutukset_yli_200_ammattiin/8296001
- Wilma_W
Taivaslaulu on oikein hyvä kirja ja samaten teatterissakin onnistunut sovitus romaanista. Kävin katsomassa Tampereen esityksen. Suosittelen.
Avaukseen sen verran tarkennusta että lapsia on neljän lisäksi kaksoset. toisin sanoen siis ei ole kyse 4-lapsisesta perheestä, vaan lapsia on kuusi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94878Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31794- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466