Lapinkoirasta vetokoira?

lapinkoiranomistaja

Voiko lapinkoiran opettaa vetämään? Onko se vetoon hyvä koirarotu? Meillä on paimensukuinen vuoden ikäinen narttu, ja haluaisin kovasti opettaa sitä vetämään pulkkaa. Ei tietenkään vielä tänä talvena ketään kyytiin, mutta voisi valjaita ja pulkkaa totutella. Sitten vaikka vuoden päästä ihminen/painoa kyytiin. Kaikki tieto tervettullutta!

4

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kai yksi koira aikuista jaksa vetää?

      Miksei lapparikin oppisi pulkkaa vetämään. Tai harrastamaan koirajuoksua tai vetohiihtoa. Kesällä tosin pitää katsoa, ettei paksuturkkiselle koiralle tule kuuma ja lenkit ajoittaa viileisiin vuorokaudenaikoihin.

      Katso, että ostat oikeanlaiset valjaat ja juuri siihen vetolajiin tarkoitetut. Tavaroita tai lapsia vedätetään pulkassa, mikä vaatii aisat ja aisavaljaat. Aisat estävät miehittämätöntä/ohjaamatonta pulkkaa valumasta koiran kintuille jarrutuksissa. Vetohiihtoa yms. kai tehdään vetovaljaissa eli todennäköisesti huskyvaljailla.

      Mä opetin collieta vetoon, mutta jätin homman, kun sillä todettiin lonkkavika. Kyllä sekin sen oppi, vaikkei siitä mitään huippuveturia koskaan olisi tullutkaan. Alkuun panin valjaat päälle ja ulkoilutin niissä, sitten kytkin siihen liinan (jossa joustokappale) ja liinan päähän säkin, jossa oli pari vesipulloa. Sitten taluttelin koiraa pannasta ympäri nurmea, jotta se tottuisi paineeseen valjaissa. Lisäsin pullojen määrää. Opetin koiran myös vetämään niin, että olen itse takana, jotta voisin vedättää sillä potkukelkkaa tms.

    • doman55dddddddddd

      no ei mitään järkeä. liian pieni siihen hommaan.

    • Vetokoiria

      Meillä huskyja eikä ne kahdestaan saa liikkeelle aikuista miestä ilman alkuvauhtia. Toinen huskyista saa kyllä lapsen liikkeelle pulkassa mutta on kyllä varmasti lapinkoiraa voimakkaampi. Kyllä voimaa riittää kun pulkka vaan on vauhdissa.

    • 66688

      Nyrkkisääntönä ettei koiralla vedätetä enempään kuin sen oman painon verran. Hyvää liikuntaa rodulle kuin rodulle, mutta paimensukuisen nartun pulkkaan et kyllä voi kovin kookasta lasta laittaa. :) voihan koira vetää esim.eväsreppua tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      202
      3239
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      246
      3051
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      203
      2251
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      1892
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      120
      1635
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      214
      1401
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      84
      1113
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      989
    9. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      115
      952
    10. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      184
      941
    Aihe