Lapinkoirasta vetokoira?

lapinkoiranomistaja

Voiko lapinkoiran opettaa vetämään? Onko se vetoon hyvä koirarotu? Meillä on paimensukuinen vuoden ikäinen narttu, ja haluaisin kovasti opettaa sitä vetämään pulkkaa. Ei tietenkään vielä tänä talvena ketään kyytiin, mutta voisi valjaita ja pulkkaa totutella. Sitten vaikka vuoden päästä ihminen/painoa kyytiin. Kaikki tieto tervettullutta!

4

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kai yksi koira aikuista jaksa vetää?

      Miksei lapparikin oppisi pulkkaa vetämään. Tai harrastamaan koirajuoksua tai vetohiihtoa. Kesällä tosin pitää katsoa, ettei paksuturkkiselle koiralle tule kuuma ja lenkit ajoittaa viileisiin vuorokaudenaikoihin.

      Katso, että ostat oikeanlaiset valjaat ja juuri siihen vetolajiin tarkoitetut. Tavaroita tai lapsia vedätetään pulkassa, mikä vaatii aisat ja aisavaljaat. Aisat estävät miehittämätöntä/ohjaamatonta pulkkaa valumasta koiran kintuille jarrutuksissa. Vetohiihtoa yms. kai tehdään vetovaljaissa eli todennäköisesti huskyvaljailla.

      Mä opetin collieta vetoon, mutta jätin homman, kun sillä todettiin lonkkavika. Kyllä sekin sen oppi, vaikkei siitä mitään huippuveturia koskaan olisi tullutkaan. Alkuun panin valjaat päälle ja ulkoilutin niissä, sitten kytkin siihen liinan (jossa joustokappale) ja liinan päähän säkin, jossa oli pari vesipulloa. Sitten taluttelin koiraa pannasta ympäri nurmea, jotta se tottuisi paineeseen valjaissa. Lisäsin pullojen määrää. Opetin koiran myös vetämään niin, että olen itse takana, jotta voisin vedättää sillä potkukelkkaa tms.

    • doman55dddddddddd

      no ei mitään järkeä. liian pieni siihen hommaan.

    • Vetokoiria

      Meillä huskyja eikä ne kahdestaan saa liikkeelle aikuista miestä ilman alkuvauhtia. Toinen huskyista saa kyllä lapsen liikkeelle pulkassa mutta on kyllä varmasti lapinkoiraa voimakkaampi. Kyllä voimaa riittää kun pulkka vaan on vauhdissa.

    • 66688

      Nyrkkisääntönä ettei koiralla vedätetä enempään kuin sen oman painon verran. Hyvää liikuntaa rodulle kuin rodulle, mutta paimensukuisen nartun pulkkaan et kyllä voi kovin kookasta lasta laittaa. :) voihan koira vetää esim.eväsreppua tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3217
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2917
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2435
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2273
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2179
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1616
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      19
      1593
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1440
    10. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      32
      1423
    Aihe