Lapinkoirasta vetokoira?

lapinkoiranomistaja

Voiko lapinkoiran opettaa vetämään? Onko se vetoon hyvä koirarotu? Meillä on paimensukuinen vuoden ikäinen narttu, ja haluaisin kovasti opettaa sitä vetämään pulkkaa. Ei tietenkään vielä tänä talvena ketään kyytiin, mutta voisi valjaita ja pulkkaa totutella. Sitten vaikka vuoden päästä ihminen/painoa kyytiin. Kaikki tieto tervettullutta!

4

675

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kai yksi koira aikuista jaksa vetää?

      Miksei lapparikin oppisi pulkkaa vetämään. Tai harrastamaan koirajuoksua tai vetohiihtoa. Kesällä tosin pitää katsoa, ettei paksuturkkiselle koiralle tule kuuma ja lenkit ajoittaa viileisiin vuorokaudenaikoihin.

      Katso, että ostat oikeanlaiset valjaat ja juuri siihen vetolajiin tarkoitetut. Tavaroita tai lapsia vedätetään pulkassa, mikä vaatii aisat ja aisavaljaat. Aisat estävät miehittämätöntä/ohjaamatonta pulkkaa valumasta koiran kintuille jarrutuksissa. Vetohiihtoa yms. kai tehdään vetovaljaissa eli todennäköisesti huskyvaljailla.

      Mä opetin collieta vetoon, mutta jätin homman, kun sillä todettiin lonkkavika. Kyllä sekin sen oppi, vaikkei siitä mitään huippuveturia koskaan olisi tullutkaan. Alkuun panin valjaat päälle ja ulkoilutin niissä, sitten kytkin siihen liinan (jossa joustokappale) ja liinan päähän säkin, jossa oli pari vesipulloa. Sitten taluttelin koiraa pannasta ympäri nurmea, jotta se tottuisi paineeseen valjaissa. Lisäsin pullojen määrää. Opetin koiran myös vetämään niin, että olen itse takana, jotta voisin vedättää sillä potkukelkkaa tms.

    • doman55dddddddddd

      no ei mitään järkeä. liian pieni siihen hommaan.

    • Vetokoiria

      Meillä huskyja eikä ne kahdestaan saa liikkeelle aikuista miestä ilman alkuvauhtia. Toinen huskyista saa kyllä lapsen liikkeelle pulkassa mutta on kyllä varmasti lapinkoiraa voimakkaampi. Kyllä voimaa riittää kun pulkka vaan on vauhdissa.

    • 66688

      Nyrkkisääntönä ettei koiralla vedätetä enempään kuin sen oman painon verran. Hyvää liikuntaa rodulle kuin rodulle, mutta paimensukuisen nartun pulkkaan et kyllä voi kovin kookasta lasta laittaa. :) voihan koira vetää esim.eväsreppua tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe