Moi,
Pidän tämän lyhyenä. Olen käyttänyt Biofinity Toric kuukausilinssejä ja nyt uusien linssien myötä ihan kuin linssi ei enää istuisi oikeaan silmään eli näkö hieman sumea paikoitellen ja "tuntuu" ettei se olisi niinku pitäisi. Kokeilin vaihtaa uuteen linssiin paketista (heitin "vanhan" pois), mutta sama ongelma.. Silmässä esiintyy satunnaisesti ärsytystä ja kuivasilmäisyyttä. Samoja oireita ei ole vasemmalla puolella eli linssi istuu hyvin jne..
Voiko olla että oikean silmän linssit olisi jotenkin viallisia vai voiko olla niin, ettei kyseinen linssi vaan kunnolla enää sovi silmälleni? Eli pitäisi yrittää vaihtaa toiseen..
Piilolinsseistä kysymys
12
177
Vastaukset
- Näinonnähty
Toinen silmä on varmaan kuivempi,eikä myöskään taittovoima ole sanalainen ,kuin toisessa.Elikkkä uskon ,että et saa siihen silmään yhtä miellyttävää tunnetta,etk yhtä hyvää näköä millää.
- Rahaapalaalinsseihin
Olen käyttänyt linssejä pari vuotta ja viimesen vuoden aikana oikea silmä on ollut kuivempi kuin vasen. Vasemmassa on arvot jotain -3.50, -1.25, 10 luokkaa ja oikeassa -4.00, -1.75, 170 luokkaa eli selvästi huonompi näkö.
Mielenkiintoiseksi kuitenki tekee se, että edellisissä linsseissä, jotka olivat muuten samat paitsi arvot vain erilaiset, ei ollut tälläistä ongelmaa..
Toki voi johtua kuivista silmistä, minulla vaihtelee vuoden aikana aika paljon silmien kosteus..
Voiko muuten flunssaan tarkoitettu nenäsumute kuivattaa myös silmiä?
Kokeilen Instrun kautta Air Optix linssejä jos ne sopisi paremmin.- Optoptop
Moi!
Jos olet Instrulta ostanut piilarit, voit käydä veloituksetta mikroskopoitavana optikkoliikkeessä. Siis näyttämässä silmiä ihan pikaisesti, että kaikki on OK. Tyytyväisyystakuu pätee myös piilolinsseihin, joskus tietty piilolinssierä voi olla viallinen. Myös silmäsairaudet voivat vaikuttaa linssin istuvuuteen. - Rahaapalaalinsseihin
Moi,
Instrusta nimenomaan. Muutama viikko sitten kun kävin perus näöntarkastuksessa, optikko katsoi jollakin mikroskoopilla silmiin ja muutenkin tsekkasi niitä. Sanoi silloin, että ovat vähän ärtyneet, eli jos haluan jatkaa piilarien käyttöä, suosittelee kerran tai pari kertaa viikossa silmälasien käyttöä, ja mielellään päivittäistä käyttöä kostutustipoille. Samalla tuli esiin kohonnut silmänpäine.. Oikea silmä pyörii siellä 19-21 ja vasen 21-23, niitä on muutaman kerran mittailtu tämän kuun aikana. Silmänpohjakuvauksissa ei kuulemma löytynyt poikkeavuuksia. Joka tapauksessa olen varannut silmälääkärille ajan mielenrauhan takia.
Jännä kuitenkin kun edellinen puolen vuoden satsi oli ok, mutta nämä uudet tuntuvat hieman erilaisilta. Muuten pitäisi olla täysin sama linssit paitsi vahvuudet vain hieman eri.
Jos ei tule muutosta lähiviikkoina niin käyn linssit päässä optikon tarkastuksessa. Saan joka tapauksessa Air Optix testiparit parin viikon päästä - Siinä samalla voi poissulkea sen, että onko näissä uusissa jotain vikaa. - Rahaapalaalinsseihin
Asiaan vielä lisäten, että olen ostanut usein linssini (niinkuin nämäkin) lensstoresta, eli asia on siinä mielessä hieman hankala kun en ole niitä instrusta ostanut.. Toki jos optikko havaitsee linsseissä jotain, niin voin olla yhteydessä paikkaan, josta ostin nämä.. Katsotaan..
Tänään olen ollut koko päivän linssit päässä, molemmissa silmissä tuntuu satunnaisesti hieman linssien reunaa, eli vaikuttaa siltä, että silmät ovat jokseenkin kuivat. Näen kuitenkin näillä niinkuin pitääkin, mutta välillä näkö saattaa hieman sumentua tms, molemmissa silmissä. Oikeassa ehkä kuitenkin enemmän. - Rahaapalaalinsseihin
Laitetaan vielä, että kun käytän laseja, niin silloin ei tapahdu mitään näön sumentumista, eli vika johtunee siitä, ettei linssit jostain syystä istu täydellisesti, tai silmät ovat kuivat.
- Optoptop
Tuo Air Optix Aqua linssi ei ole niin kosteuttava kuin Biofinity. Näön muuttuminen voisi tietysti johtua kuivasilmäisyydestä, jos kyynelnesteen erityksessä on jotain vikaa. Varmimmin asia selviää, kun käyt tarkastuksessa ja silmään laitetaan fluoresiiniväriainetta, jolloin mahdolliset eroosiot tms. haavaumat sarveiskalvolla on helpompi nähdä, jos sellaisia on. Paineista en olisi niinkään huolissani, vaikka ovatkin viitearvojen ylärajoilla.
- Rahaapalaalinsseihin
Moi,
Ok, nuo uudet linssit taitaapi mennä sitten puihin, mutta tuleepa testattua. Voiko tuon tarkastuksen hoitaa optikolla vai onnistuuko se lääkärin kautta jos mainitsen asiasta? Pystyin aikanaan pitää piilolinssejä vaikka 30 päivää putkeen, kuten noita linssejä voi käyttää. Tosin otin ihan varmuuden vuoksi muutaman kerran kuussa ne pois. Nykyää en voi pitää päivää pidempään, ja nyt ollaa tässä tilanteessa, ettei melkee voi pitää ollenkaan. Kyynelnesteen erityksessä on ilmeisesti jotain vikaa, asialle täytyy tehdä jotain. - Piilaripöllö
Hei!
Mulla oli sama juttu. Vuoden ajan käytin piilareita, siis nimenomaa toorisia kuukausilinssejä. Olin vielä nii laiska, etten välttämättä koko kk:n aikana otanut niitä pois päästä. No sen vuoden jälkeen ei enää silmät kestäneet piilareita.
Silmälääkäri/optikko käski käyttää välillä silmälaseja, että silmä pääsee rauhottumaan ja parantumaan tulehduksesta ja ärsytyksestä.
Hommasin silmälasit ja käytin niitä varmaan vuoden, ennenku silmät kesti taas piilareita. Mulla on muutenki aika kuivat silmät.
Nykyään käytän kertsi-tai kahden viikon linssejä vain päivän kerrallaan silloin tällöin, ettei pääse pahaksi. Ja mahd usen varmaan kannattaa vaihtaa uusiin et hengittää ja kosteuttaa niiku pitää.
Suosittelen siis pitämään jonku pidemmän kuurin ilman piilareita (esim pari vkoa?) Ja kokeilla si uudestaan. Lääkäri toki osaa neuvoa paremmin. :) mut omia silmiä ei kannata uhrata piilolinsseille. Näkö on aika tärkeä aisti! :)
- Rahaapalaalinsseihin
Kokeilen loppuviikosta taas noita linssejä. Silmät tuntuvat tosi hyviltä ja käytän myös päivittäin silmätippoja. Jos linssin laiton jälkeen esiintyy nopeasti ongelmia, voi hyvin olla, että mulle tuli erä viallisia linssejä, kun edellisissä ei ole ollut vastaavia ongelmia. Jos oletetaan että linsseissä on jotain, onnistuukohan palautus ja vaihto uusiin lensstoresta? Tietysty minun pitää sieltä kysyä, mutta ajattelin jos jollakin on kokemuksia.
- Rahaapalaalinsseihin
Piilolinssien käytössä ongelmat johtui luomissa olevissa papilloista, päässyt jopa aika pahaksi. Lääkäri määräsi kortisonitippoja ja 2-3kk sankalasien käyttöä. Marraskuussa uudelleenkäynti ja tsekkaa onko parantunut. Paineet oli ok ja ei muutoksia hermoissa tms.
- 53v
Linsseissä on hämmästyttävän paljon eroja. Itse päädyin käyttämään biofinityä airoptixin sijaan koska biofinityllä näkö (linssi) sumeni nopeasti. Siirryin myös käyttämään aina peroksidia sisältävää litkua johtuen osittain oslosuhteista, joissa liikun. Yhdistelmä oli kohtuullisen hyvä.
Päädyin lopulta linssileikkauseen. Mykiöt vaihdettiin Mehiläisessä Symphony moniteholinsseiksi. Ne ovat huomattabvasti piilareita paremmat eikä näkö koskaan enää huonone. Hinta oli aika kova, mutta 1,0/1,0 näkö on sen arvoinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1966999- 492646
- 1872199
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101543Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1371511- 741160
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke171109Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,371104Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241087Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty46987