Kesän lopuksi on ennustettu ukkosia. Oletko arka ja vedät kaikki koneesi irti seinästä, vai luotatko ukkosenjohdattimiin.
Ukkonen, pelkääkö että rikkikin jotain
Hkllgtui
2
111
Vastaukset
- näinminätoimin
Ainoa varma keino suojata kodinkoneet on irrottaa töpselit pistorasioista. Myös tietoliikennejohdot, antennikaapelit ym. on syytä irrottaa verkosta.
- ettäsilleen
Ei ne ukkosenjohdattimet elektroniikkaa sisältäviä laitteita suojaa, ne voivat hajota vaikka ei salama iskisi lähellekkään.
Ei ole arkuutta vetää kaikki koneet irti seinästä ukkosen varalta, se on viisautta, ainakin mikäli ilmajohtojen päässä asuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913105
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.652653- 2032240
- 741886
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041519
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089