Onko kukaan lisännyt cuplaton-tippojen määrää ilman lääkärin määräystä? Ohjeissahan lukee, että 4 tippaa ennen jokaista syöttöä.
Kuulin eräältä äidiltä, että hän oli kaikkien kolmen lapsensa kohdalla lisännyt 4 tipasta 6-8 tippaan ja niin olivat yöt rauhoittuneet. Koko perhe sai nukutuksi eikä tietoakaan ilmavaivoista...
Kertokaa, jos jollain on kokemuksia kyseisestä asiasta!!!! Ohjeissa lukee, että yliannostuksen vaaraa ei ole eikä sivuvaikutuksia tunneta. Miten on??
Meillä vauvan ilmavat heittää miten sattuu. Välillä kitisee öisin, välillä päivällä tai illalla. Muilla samaa? Kitinää ja kouristelua on aina 5 tuntia ja sen jälkeen kaikki on ohi...
Toivottavasti kohta helpottaa niin koko perhe sais mielenrauhaa... =)
cuplaton !!!!!!!!
4
2817
Vastaukset
- paukku
moi!
meidän vauva kitisee ja kouristelee jatkuvasti. olen antanut 8 tippaa joka kerta ennen syöttöä, ollut maidottomalla viikon, antanut maitohappobakteerijauhetta ja käynyt nyt kaks kertaa vyöhyketerapiassa. ilma kiertää edelleen mahassa, mutta pieruja on ruennu tulemaan tosi paljon ja ilmaa ei jää enää niin paljon mahaan kiertämään. johtuneeko sitten mistä, mutta kaikkia suosittelen. cuplaton ei muuten imeydy.
t.paukuttajan äiti - Lilla
Meillä ei auttanut mikään muu kuin Gefilus-tabletit (kapselit voi avata ja sekoittaa maidon joukkoon). Parissa viikossa ilmavaivat olivat tipotiessaan.
P.s. suosittelen myös NAN-korviketta ylitse muiden Tutteli laittoi meidän lapsen antamaan ylen..- siideri
Voi antaa cuplatonia kaksinkertaisena annoksena.
- syyspupu
meillä tyttö alkoi huutamaan yöt läpeensä viikon-kahden ikäisenä. on kannettu 2 kk putkeen aamuun asti. helpotusta etsitty ruokavaliosta, kantoliinasta ja kaikesta mahdollisesta. disfatyl oli mielestäni parempi kuin cuplaton (sama vaikuttava aine, mutta vesiliukoinen, kun cup. rasva-). annetaan myös harvemmin kun cup.ja enemmän kerralla. koliikkihieronta oli toinen, joka auttoi (ohjeet olemassa, voi itse toteuttaa) ja tietty ikä. kun 3kk tulee täyteen, elo helpottuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353