Lontoon parhaat kirpputorit

bustobus

Mistä löytyy parhaimmat vintage kirpputorit?

3

2914

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wod11

      Portobello Road ja Camden

    • VintageViivi

      Camdenin metroaseman läheisyydessä on suuri kirppisalue, jossa varsinkin ulkokojuissa on sekä vintagea että muuta kirppistavaraa. Vaatteiden saralla voit löytää niin 1940-luvun mekkoja, 1960-luvun hippimuotia kuin 1980-luvun diskovaatetta ja aivan kaikkea siltä väliltä. Portobellolla suuri osa kirppistavaroista on myymälöissä sisällä, ja tarjontaa on antiikista mihin tahansa itseä kiinnostavaan. Keskustassa voit vilkaista Covent Gardenista löytyvän Pop Boutiques vintagetarjonnan.

      Lontoon parhaista shoppailualueista löytyy naseva esittely sivulta:

      http://lontoo.org/ostokset/lontoon-ostospaikat/

    • Londonister

      Camden Townin, Portobellon ja Covent Gardenin lisäksi mainitsisin Alfie's Antique Marketin, joka löytyy Marylebonesta Church Streetiltä. Siellä on ehkä enemmän oikeita "vintage"-putiikkeja kuin esimerkiksi Camden Townissa.

      Silti Camden Town alueena on aivan mahtava, on aina kiva kiertää kaikkien Stables-osan peräkäytävät ja pikkupuodit. Voi kävellä Regent's Canalin varrella ja ihastella toimivia sulkulaitteita ("Locks"). Puodeista löytyy huiveja, hattuja, nahkatakkeja, kirjoja, painokuvia, t-paitoja, krääsää, levyjä, kenkiä, tuliaisa, ruoka-annoksia, kaikkea tarpeellista! Sitten voi (aikuinen) käydä lepäämässä hetken esimerkiksi Oxford Armsissa (saa useita hanaoluita). Monia muitakin pubeja on alueella. Ja onhan entisen Dingwallsin rokkiluolan paikalla anniskelupaikka ihan keskellä Camden Lockseja. Kivenheiton päässä Locks-alueelta (pitkin Chalk Farm Roadia) on kuuluisa musiikkipaikka, Roundhouse, jossa ovat musisoineet mm. Rollarit, Ramones, Ed Sheeran ja monta monta muuta. Sielläkin voi päivällä käydä syömässä ja kahvilla (tai kaljalla).
      Takaisin keskustaan pääsee kävellen (esimerkiksi vain neljä kilometriä Eversholt Streetiä ja Tottenham Court Roadia pitkin Trafalgar Squarelle) tai tietysti Undergroundilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1406
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1283
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1028
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      596
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      532
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe