Nykyjään on ilmeisesti aiheellista olla huollissaan internetin käyttön suhteen tieto turvallisuudesta. Tämän tästä tulee julkisuuteen "windows vakoilee" ja "Linux vakoilee" uutisia.
Ovatko nuo väitteet perättömiä jopa kilpailun vuoksi keksittyjä?
Ja
Miten voi parhaiten suojautua???
...luopumatta internetti pankkin asiakkaana olemisesta jne.... Laskujen maksaminen on halvempaa netillä kun kotona on tietokone.
Ovatko nuo väitteet perättömiä jopa kilpailun vuoksi keksittyjä?
Ja
Miten voi parhaiten suojautua???
...luopumatta internetti pankkin asiakkaana olemisesta jne.... Laskujen maksaminen on halvempaa netillä kun kotona on tietokone.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Windows 10 käytännössä kertoo kaiken mahdollisen Microsoftille, eli se on käytännössä vakoiluohjelma.
Linux ei itsessään vakoile. Linuxia kyllä käytetään Androidissa ja Ubuntussa, ja Android laitteissa usein käytetään Googlen palveluja jotka vakoilee vaikka Android, eikä Linux sitä tee. Ubuntussa sitten on reilun vuoden verran ollut integrointi Amazonin verkkokauppaan ja oletuksena se välittää hakutietoja sinne. Tämä on kuitenkin pois kytkettävissä, että Ubuntusta saa vakoilut pois täysin. Ubuntussa oli lisäksi toiminto joka mahdollistaa tilastotiedon lähettämisen käytetyistä sovelluksista mutta se oli muistaakseni oletuksena pois päältä ja on joka tapauksessa pois kytkettävissä.
"Miten voi parhaiten suojautua???"
Jos se vakoilu häiritsee, älä käytä Windowsia ja vältä Googlen palveluja.
Ei muuten häiritsis mutta kun esimerkiksi tutkiskelee millaisen auton, tietokoneen jne seuraavaksi laittaisi niin tyrkkäävät joka sivulle mainoksia niistä vaikka asetukset on asetettu vaativiksi.
Tuntuu kuin tietokoneen olis ostanut ohjaamaan kuluttajaa eikä helpottamaan asioiden tutkimisia...
En halua olla kuluttajana "kauko ohjattu!"
Ja samaan listaan vois lisätä Facebookin ja muut sosiaalisen median palvelut