On se ihanaa olla oman elämänsä haltija. Ei tarrtte miettiä et kelpaanko vai en. Riittää jos kelpaan itselleni ja olen siihen tyytyväinen mitä kuvannollisesti peilistä näen. Parhaansa kun tekee, se riittää. Rinnalla jos joku omasta halustaan kulkee, positiivinen mauste muttei pakko.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Olet oikeassa "Siilimuori" minä opettelen juuri tuota taitoa, siis sitä et riittää kun kelpaan itselleni, muut saavat tyytyä minuun tällaisena kuin oon tai sit mennä menojaan. Työ elämässä piti yleensä olla tip top kaikki kuosissa ja ojennuksessa, kun jäin työeläkkeelle pomoni piti minulle puheen jossa mainitsi olet ollut silmiemme ilo aina pirteä ja huoliteltu, nyt saatan kammata hiukset vasta kun lähden ulos peiliin ei tarvi aamuisin tuijotella onko kaikki ok, riittää kun on siisti ja puhdas, meikkipussini ihmettelee onko mimmi sairas kun ei minusta välitä, no jos lähden kaupungille silloin toki kevyt meikkaus on paikallaan,mut muuten "mä oon mikä oon".
Joo, minä kyllä tarkoitin pikkasen muta kuin ulkoista näköä, mutta tärkiäähän se tietenki seki. Minäköhän jään eläkkeelle mii ptää vissiin alkaa ostaa vaatteita että kehtaa ihmisten ilimoilla lulleksia. Nyt ei ole muut kuin työpuku, tuulipuku ja yöpuku :D.
Olet aika usein palstalla vaikka käyt töissä? Ei pahalla.
Hyvällä vaan :). Mullon vuorotyö ja työpäivät 7½- 9½ -tuntisia. Siinähän välissä ehtii vaikka mihin.
Ei kait täälä sais kirjottaa ku eläkeläiset liki ja yli seittemänkymmenen.
No laittakoot sitten vaikka Ban it :). Kuka täällä kenekään ikää tietää.
Voi pirhanan pirhana. Viel ois kybä kuukautta ennenku pääsee eläkkeelle. Uottelen sitä ja sitten ostelen vaan urheiluasuja ja kotiasuja. Annan pitkät kaikille pikkasenkin kirraaville. Nyt olen sen verran pihi jotta piän painon kuosissa ettei tarvihe uusia vaatteita ostaa ennen eläkettä. Sitten poltan kaik vanhat tai kierrätän. Muuten olen siutmiut ihteni kanssa.
Elä polta, laita hyväkuntoiset vaikka pelastusarmeijan keräyslaatikkoon.
No en polta, ei ou ku sähköuuni. Vuan ei minulla niitä vaatteita paljon oo ja osa ehtii kyllä kulumaa. Ja ne loput jiäpi sitten pieneksi kun päästä mahan rölläköitymää.
Ei ne aikaihmisellä kerkiä paljon kulua jos et kovin konttaa. Ja pieneks jääneet voipi käyttää joku pieni.
-
Tunnen itteni vajaaksi,
ennen oli perhe lapsineen,
sitten puoliso kuoli,
nyt yksin unohdettuna
se eniten harmittaa kun osasta lastenlapsiani en enää saa yhteyttä heihin,
enkä haua väkinsin tunkeutua kenekään elämään,
vain ihanat muistot jäljellä siitä ajasta, kun lapsenlapset oli pieniä ja sain hoivata usein heitä viikonloppuisin,
se oli elämäni ihaninta aikaa,
olen vielä suhteelisen pirteä hyväkuntoinen liikuntaa harastava seniori,
käsillä tekemisen taito pitää yksin olon kohtuulisen mukavana ja viihtyisänä,
mutta mutta mutta,
en olisi ikinä uskonu että vanhemuuten ihmisestä tulee yksineläjä varsinaisesti ei yksinäin vaan yksin olija,
siksi en pode yksinäisyyttä kun tiedän että yhteyttä voin aina ottaa omiin aikusiin jälkeläisiini jos itse haluan,
jokatapuksessa he ottavat yhteyttä aina silloin tällöin kysyäkseen kuinka voin,
minähän tietenki aina voin hyvin,
onhan minulla ainaki yksi ystävä joka pitää yhteyttä myös, kylläki puhelimella,
hyvä niin,
olisihan niitä " entisiä " ystäviä ja sukulaisia vaikka kuinka paljon,
jos haluisin pitää yhteyttä, mutta kun en oikeestaan halua,
aika ja pitkät välimatkat on tehny tehtävänsä,
maailma on meidät erottanu, mutta muistoissa ne kulkee mukana kuin eilinen päivä, seki riittää,
Siis koetkos vajaaksi vai riittääkö nykyinen :)?
Oma itseni herra sillä tavalla onko itsekästä pitää itseään etusijalla ! En usko että herätessään kukaan heti ajattelee muita kuin itseään, elämä pyörii itseni ympärillä, itseni vuoksi etupäässä elän muut tulee sen jälkeen eikä tekemisiini tässävaiheessa muut vaikuta kuin olosuhteet
1eero suomi24-palsta 60 vaikuttaa
niin ja yks siili.... ;)
No en minä sitä sillain tarkoittanut että ittesä laittas etusijalle vaan se että tavallaan on sinut ittesä kanssa kaikessa yksinkertaisuudessaan ja on ittelleenkin armollinen.
Aikanaan lapset oli etusijalla, mutta mekin kun lentäneet maailmalle, aikuiset aina pärjää. Ei kai kukaan sillain voi elää et eläis toisista piittaamatta ja toisia huomioonottamatta. Mutta kaikki perustuu vapaaehtoisuuteen ja siihen että ihminen itte haluaa.
Sinut ittesä kanssa, aika hyvin joskus kyllä potuttaa se tulipa tehtyä hölmösti, lähimmäiset kuuluu kuvioihin jos en itsestäni pitäisi huolta niin kuka muu siis minä olen itse itselleni etusijalla.
Juuri noin. Eiköhän kunkin itsestään huolenpitoon kykenevän luulisi myös niin tekevän. Ihminen on erehtyväinen ja tekevälle sattuu kaikenlaista ja silloin myös jopa sattuu :D.
Olisit nyt edes keksinyt eri otsikon aloitukseesi
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13756810/paarooli-omassa-elamassani
No OHO!
Tää aloitus oli hetken päähän pisto :) Sosrisorisorisori. Eihän täällä voi tietää että kaikki on jo kertaalleen kirjoitettu.
Pyyämmäkö poistoon?
Mitä suotta, kun katselee palstan aloituksia PÄÄsääntöisesti käsittelee PÄÄnupin ajatuksia joita PÄÄasissa ratkomme saadaksemme selville mitä toisten PÄÄnupissa liikkuu PÄÄasiassa.
Heh! Ei voi tietää? Olithan siinä itsekin kommentoimassa.
Se edellinenkin samanniminen oli jonkun hetken päähänpisto heti tuon Nittan otsikon perään samoin kuin tämäkin.
Muuten ni. Jotenkin jään taas ihmettelemään (vaikka en kai saisi), kun joissakin ketjuissa olet niin kovasti kaikenlaisen itsensä kehittämisen kannalla ja jopa yllyttäen muitakin siihen todeten, että emme ole läheskään valmiita.
Toisaalta taas vaikutat olevan tyytyväinen itseesi juuri tällaisena kuin olet.
Kumpi se pätee? Vai tarkoitatko ehkä vain ulkonäköä tällä kertaa?
Pärooli
on tämä otsikko!!!!!!!!
Päärooli
on sen vanhan ketjun otsikko!!!!!!
EI OLE SAMA
Katoppakö minä en muista lähellekkään kaikkia ketjuja mitä tääll on ollu. Ja toisaalta nämä on kaikki niin samankaltaisia ketjuja et sikin sokin mennee ja vinksin vonksin. Ulukonäkö minusta on sivuseikka, kunhan pn puhdas ja siisti, se riittää siitä sarasta.
Minäpä omalta osaltani suomennan tätä keho(i)ttämisen suosimista. Jos jottain loihen lausumaan, se on vain ajatus, heitto ei ohje ei neuvo eikä käskyään kenellekään vaan vain tabula rasaan heitetty ajatus/lause. En minä koe olevani missään asemassa muita neuvomaan täällä, mut ajatuspierujani voin jaella silti.
Olen sitä mieltä että ihminen on valmis vasta sitten kun on viimeisen henkäyksensä henkäissyt, kehittyy siihen asti ja niissä puitteissa missä elää.
Itseeni tyytyväinen, jaa-a. Siinäkin on parikin puolta ja se vaihtelee riippuen roolista missä milloinkin olen vaikka eikö täällä todettu et elämä ei ole näytelmä vaan tositeeveetä :). Siinä mielessä tykkään ihtestäni et voin kattoa itseäni peilin kautta silmiin ja todeta että olen ihmisenä omien arvojeni mukainen ja siihen olen tyytyväinen. Oman kehittymisen näkisin lähinnä jatkossa oman hyvinvontini kannalta, siis iloa ja hvyää oloa tuottaviin asioihin keskittyisin ja nehän meillä jokaisella on omansa, vai kuinka. Kun on vielä työelämässä vaivojen ja valitusten keskellä ja pitää välillä tuulimyllyjä vasten turhauttavasti taistellakin, pitää välillä oikein asiasta tehden hakea itselle niitä voimaannuttavia asioita, ettei uuvu itse. Ja sitä mielläni korostan :).
Aukeskso yhtään?
Terävä huomio :D
Katohan.
Miten minä jo luulin huolimattomuuttani hetken aikaa siilimuorin olevan sellainen vähän dementoitunut "perässähiihtäjä". Ihan oman otsikon hän olikin keksinyt.
Latua!
Kyl' niin hyvä otsikko on et usiamman kerran passaa laittaa. Mistään ei oo niin mukava puhua ko ittestään.Hitaana hämäläisenä pääsen vauhtiin vast kolmannel kerral jos sillonkaa.
Joskus tuntuu et pitkää kiitorataa kaipais ennenko lentoon pyrähän.
(Lentovertaus siitä ko eilen piipahin Vantaan kentäl)
Nyt tuntuu et ihka kintaal olis ko lähtee.
Saas nähä jääkö tääki rimpsun viimiseks, ko en taaskaa ehtinny ryntää
kärkpaikkaa. Kolmas kerta on sit tospaikka, sillon mie oon ykköne.
Kovin sekavaa murretta, milloin mitäkin sotket.
Olet oikeassa, minulla ei ole mitään puhdasta murretta.
Suurin osa sanoista on tullut tänne muualta muuttaneilta, en tiedä onko
Hämeessä mitään erikoista murretta olemassakaan. Minun koko
suku on täältä, isän sekä äidin. Hämeessä puhutaan melko puhdasta
kirjakieltä, nuotti kyllä on.
Kuinka sinne kymijokeen oot joutunut?
Syntymäkoti on Kymijoen varrella, se on Hämeen ja Kymen rajalla.
Voi sanoa että rajakunta, kumpaa on kallellaan.
Parast'aikaa kiistelevät taas, saa nähdä miten käy.
Kahta mieltä ovat ihmiset, minä niistä toista.
"Viatonsivullinen"
...minun koko sukuNI...
Hän ei saa ratsastaa maineellani :)
Keski-Suomessa puhutaan kirja-kieltä.
Hämeessä on mää ja sää.
Emmää ja eksää.
Määksää, tuuksää.
Dambereella toi, noi
soommoro, moro moro.
Kuulin muinoin käytettävän siellä sanaa joka alkoi ter...
En kehtaa toistaa sanaa täälläkään.
Muistatko sinä nyt olla kunnolla tästä eteen-päin?
Muistat kunnioittaa Jyväskylässä sijaitsevan, Suomen ensimmäisen Suomen-
Kielisen Opin-Ahjon korkealle arvostettuja perinteitä.
H.
No joo, sitten alkaa alamäki kun oman elämän hallinta menee :/ Se on masennuksen ensiaskeleet kun tyytyväisyys häviää, tai kun ripustaa sen hyvän olonsa jonkun muun niskaan.
Minusta se on vähän iän tuoma mielenrauha ja viisaus, että ei tarvi suorittaa ja saavuttaa niin paljon. Voi joskus vaan nauttiakin, elää tätä hetkeä eikä sitä "sitkun".
Nimenommaan. Jos jää oottelemaan sitä sitkua niin voipi olla et sitä ei koskaan tule.
Elämä kun kuitenkin on tässä ja nyt.
Tänä aamuna.
MTV3
Studio55
Tapio Kiminkinen:
Paras tapa pudottaa painoa on hypätä alas parvekkeelta...
Jos mielen-hoito ei auta, pitää päästää erakko vapaaksi.
Kehoituksella:
Suojele luontoa, vedä itsesi kiikkuun...
H.
Ja ketut. Kiikku ja parvekkeelta hyppääminen nyt on se vihoviimene vaihtoehto. Vastustan ehottomasti.
"siilimuori2"
Minusta ok.
Kysehän on sairaan-hoidon kustannuksien karsimisesta.
Kustannuksien, jotka minuun veron-maksajana kohdistuvat.
Läskien, tai kylmän Kalkkunan lotinasta.
H.
HYI KAUHIA!
Mikä sun kehityksessä on mennyt pieleen?
"siilimuori2"
Kuten kaikilla ihmisillä.
"Mamma Mia! Pappa Betalar!"
Jatka jankutustasi siivoojana.
H.
Haistahan sinä ite vaan. Ja tämä tulee sydämmestä.
Sehän lisäisi vai sairaanhoidon kustannuksia, jos minä saisin vyörytettyä läskini parvekkeen kaiteen yli.
3. kerros ja alapuolella sateen vetelöittämää nurmikkoa. Putoaisihan siinä tosin painoni monta metriä alaspäin. Sitten makaisin sairaalassa ja kuckuhusetissa lopun ikääni (mikä voi olla kauankin) veronmaksajien kustannuksella nostaen samaan aikaan loispummieläkettäni.
Kyllä =DW=:llä on ollut tehokkaampia neuvoja. Mistä sitä syanidia saa?
Kun aikoinaan alkuihminen laskeutui alas puusta, Hunksin esi-isät putosivat päälleen ja heidän henkinen perintönsä/taakkansa kulkee jälkeläisten Hankkija-lippalakin kulahtaneen hikinauhan mukana.
Hänen kommenttinsa ovat kuin haarukalla söisi hernesoppaa:
Pavut eivät pysy mukana ja liemi valuu pitkin paidan kaulusta.
Ei noin saa kirjoittaa Honkki lukee sinun aforismisia herneet housussa, siihen tarvitaan siivoojaa.
"Siilimuorilla" se vasta kiva työ on kun kerkeää työn lomassa, tääl palstoilla roikkumaan, minäkin olisin varmaan vielä työssä jos se noin kiiretöntä ois. Tai no voihan se olla niinkin et "siilimuori" tekee töitä öisin, eikös ne siilit mieluummin öisin liiku......
Ai sää kiusasit mua ja tiesit et työn lomassa ;).
Halusti viissiin hunskia nuolaista ;)
Onko ne nuo nuormieli ja Viatonsivullinen yksi ja sama henkilö nikkien takana? Tai voihan täällä olla useampikin, jotka mainostavat olevansa hitaita hämäläisiä.
Jotain muutakin samanlaista olen huomannut heissä olevan. Vaikka ehkäpä hitaat hämäläiset ovatkin valettu samassa muotissa, sukua jostain kautta.
Minä olen nuormieli uskokaa jo nyt, en todellakaan kirjoittele muilla nimimerk. Enkä oo Hämäläinen syntyjään, juureni on kyl sieltä siis mun "mutsi ja faija" ihan aitoja hämäläisiä (enkä todellakaan häpeä sitä päinvastoin) "stadin kimma" oon voisin bamlata stadii (lue slangii), "hesas" oon elämäni elänyt et näin, moro vaan läh(ren) denkin tästä käymään kampissa.
Kumpi kommentti tässä nyt pitää paikkansa?
nuormieli
27.8.2015 14:19
"höpsis ja ent. siivoojaparka" ihanhan mie toisissain, mut kun mie oon syntynyt kanta-hämeessä nythän mie sen vasta tajjuun ettehän työ hunkszista, ihan muuten vuan vähän torailette.
<<<<<<
nuormieli
1.9.2015 14:57
Minä olen nuormieli uskokaa jo nyt, en todellakaan kirjoittele muilla nimimerk. Enkä oo Hämäläinen syntyjään...
On ne kaksi karjalan murretta puhuvaa hämäläistä. Viaton ja nuormieli. Toinen käväsi Vantaan lentokentällä ja toinen lähti käymään kampissa :)))
Kumpikin kuolaa hunksun perään.
(OLEN SYNTYNYT KESÄLLÄ ) kuten kirjoitin olen syntynyt hämeessä! vanhenpani olivat kesälomalla ja minä aloin pyrkimään tähän maailmaan vähän ennen laskettua aikaa, siis kävin syntymässä hämeessä tarkemmin Hämeelinnassa, kotini oli H:gissä ja vanhenpani hämäläisiä jotka olivat muuttaneet työn perässä parivuotta ennen syntymääni "hesaan", paljon olen hämeessä edelleenkin siellä on myös kesämökkini joten ei hämeen murre mulle vierasta ole, menikö perille vai väännänkö rautalangasta.
Voitte pitää "hunksun" ihan omananne, en todellakaan kuolaa kenenkän perään, tulinpahan vain tänne katsomaan ja huomaan et tämähän alkaa läydä mielenkiintoiseksi.
Hyvä kun selvitit, siivooja on ollut epätoivoinen koko iltapäivän jospa nyt tuli rauha hänen sielulleen.
Ei tuo "mie", "työ", "vuan"... kyllä hämeen murretta ole, eikä Helsingin. Kovin samanlainen murre teillä "kahdella hämäläisellä" tosin näkyy olevan. Oliko sitten vahinko vai kummallinen yhteensattuma.
Olin tosiaan jo vähän epätoivoinen, kun tuolla sateessa kannoin kauppakasseja. Hankalaa, kun olisi tarvinnut kolmannen käden pitämään sateenvarjoa.
Nyt on kaikki.taas.hyvin, kun on kaapeissa ruokaa viikoksi ja tupakatkin ehkä riittää muutaman päivän. Jää enemmän aikaa viihdyttää sinua täällä. Kohta otan pienen ruokalevon. Niin, että älä hätäännyt kun etsit minua etkä heti löydä.
Sommoro (=ses i morron), tamperelaisen kielitaidottoman ruotsinlaivaristeilijän kuulovirhe, mikä levisi kuin kulovalkea Tampereen seudulla.
Minä kyllä olen tähän ikään jo oppinut vähän useanpaakin murretta, ja pidän todella paljon eri murteista se on rikkaus, eräs työkaverini puhui karjalan murretta ja minä olen hyvä oppimaan, olen kyllä helsinkiläinen jos sitäkin epäilette, tulkaa käymään niin tulen asemalle vastaan. Hauskaa iltaa teille!.
Take it easy! "siilimuori" hyvää työpäivää!.
Sori, paljastit jo itsesi. Ei auta enää.
Aloituksesta mieleeni...vanha Hugon lause...
"suurin onni elämässäon vakuuttuneisuus siitä, että meitä rakastetaan itsemme tähden, tai pikemminkin siitä huolimatta."
Siivoojilla on hyvät palkat 40 euroa/t.
Täytyy luottaa vain omaan itseen ei muihin.
Hyvää yötä! kaikki siilit, siivoojat, jakautuneet persoonat, yksynnäyks muut.