sammon osakkeet

Veljen jäämistöstä löytyi sammon osakkeita.Arkissa on 10 kpl lipukkeita a 2 osaketta lipuke.Löysin netistä firman joka ostaa niitä,tarjosi 1400 euroa.Onko se hyvä vai huono tarjous? Se on viikon voimassa. Pitääkö paikkansa että osakkeita on vain 2 vaikka minun laskuopin mukaan niitä on 20.Mitä kannattaa tehdä,kysynkö vielä muualta vai onko hinta sama.Tuleeko vero kahteen kertaan,ensin osakkeista ja sitten vielä perintövero päälle. Olen tosi kiitollinen asiallisesta vastauksesta.
2205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minusta sinun olisi hyvä käydä pankissa kysymässä. onko osinkoja saamatta ja voiko niitä enää saada. osake on voinut myös jakautua, jolloin osakkeita on vielä enemmän. tänään sammon osake 43.03. 1400/43.03=32.5 osaketta. jokainen ostaja yrittää hyötyä tietämättömästä

Äänestä

Pienet lipukkeet eivät ole osakkeita vaan osinko- ja osakeantilippuja. Ne ovat vanhentuneet eikä niillä ole enää arvoa.

Itse osakekirjassa on ollut alkuaan 1980-luvun lopulla kaksi osaketta, mutta myöhempien muutosten perusteella se vastaa 40 nykyistä osaketta, joiden kurssi tänään oli noin 43 euroa/kpl. Niiden yhteisarvo on siis noin 1700 euroa ja lisäksi saat kolmelta vuodelta osingot päälle, yhteensä parisataa euroa.

Osakekirjan voi jättää pankkiin vaihdettavaksi nykyisiin arvo-osuuksiin. Sinulla pitää tietysti olla myös ao-tili, jonne osuudet merkitään. On ristiriitaista tietoa siitä, mikä pankki tätä vaihtoa hoitaa. Nordea ja Danske ovat parhaat mahdollisuudet, mutta saattaa se onnistua muuallakin. Ja voihan asiaa kysyä vaikka Sammosta. Perinnönjaon pitää olla selvä ennen vaihtoa. Osakekirjassahan on veljesi nimi ja omistajanvaihdoksesta tarvitaan todisteeksi laillisesti pätevä asiakirja.

Perintövero menee kuolinpäivän arvon mukaan, mutta jos pidät osakkeet itse, muuta veroa ei peritä. Myyntitapauksessa verotetaan voittona myyntihinnan ja perintöveroarvon erotusta. Osingosta verotetaan 25,5 %.

Pikkuisen vaivaahan tuosta vaihtamisesta on, mutta jos haluat pitää osakkeet, se on välttämätöntä. Ja jos haluat myydä, saat pörssin kautta osakkeista reilusti enemmän rahaa. En lainkaan ihmettele, että joku bisnesmies tarjoaa 1400 tästä 1900 euron arvoisesta paperista. Minäkin kävisin mielelläni kerran pankissa 500 eurolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osakkeenomistaja kirjoitti:

Veljen jäämistöstä löytyi sammon osakkeita.Arkissa on 10 kpl lipukkeita a 2 osaketta lipuke.Löysin netistä firman joka ostaa niitä,tarjosi 1400 euroa.Onko se hyvä vai huono tarjous? Se on viikon voimassa. Pitääkö paikkansa että osakkeita on vain 2 vaikka minun laskuopin mukaan niitä on 20.Mitä kannattaa tehdä,kysynkö vielä muualta vai onko hinta sama.Tuleeko vero kahteen kertaan,ensin osakkeista ja sitten vielä perintövero päälle. Olen tosi kiitollinen asiallisesta vastauksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu