Jos haluaa, että vanhus nauttii elämästä, ei pidä kuluttaa viisiminuuttistaan
kiireitä valitellen. Läheisyys ja kivat puheet ovat tärkeitä.
kiireitä valitellen. Läheisyys ja kivat puheet ovat tärkeitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olis ihan kiva tutustua näihin paikkoihin missä meitä ikäihmisiä hoivaillaan ,kun tullaan siihenpisteeseen että olemme hoivantarpeessa -
On paljon luonnollisesti vanhenevia -- ei kaikkia olla saatu myrkytettuä monisairaaksi niillä liiallisilla lääkeannoksilla .
Ja sitten kun viedään puoliväkisin hoitoon jonnekkin kolkkoon paikkaan missä menee loppukin elämänhalu , niillä lisä annoksilla että Vanhus hiljenee .
Kuka tahtoo tällaista -- Nämä päättäjät --joidenka omat äidit ja isät saa varmasti sellaisen hoidon kun ihmiselle loppuunasti kuuluisi --meille kaikille. Eikä vaan hänelle jolla on tarpeeksi maksaa siittä hyvästä elän loppumetreillä -
Onko tosiaan hoitohenkilökunnalla niin aika vähissä . Voihanse ollakkin . kun nevanhukset jotka vielä kotonaollessaan pustyivät vessaasiatkin toimittaan niinkun luonnollisesti.
Nyt vaan laitetaan Vaippat ja kielletään nousemasta ja liikkumasta . ---onkin se vaarallista lääkehumallassa olevalle liikkuminen . Mutta kaikki tällainen on vaan Rutiinia --eikä ollenkaan inhimillistä .
Koittaisi joku hoitsu yhdenpäivän maata samassa sänkyssä niin ettei saamannä tarpeillen -- Ottais puolet siittä lääkemäärästä minkä vahus on saanut -- taitaisi ruveta hänelläkin oleen enemmän aikaa --kun on kerran ottanut sen työn.
Onneksi tulee ulkomailta lisää ihmisiä --jos siitten saadaan hoitajiakin vanhystyöhön --
Ihmisen tarpeet ovat sellasia että kyllä sen pystyy vähemmälläkin koulutuksella täyttämään - ja jos on jo elämää kokenyt --antaa arvon toisellekkin --vanhuksille.