rantakalaa

juma58

Mistäpäin Aurinkorannikkoa saisi tuoretta rantakalaa paistettuna/keitettynä kun kalastajat tulevat saaliineen satamaan.

4

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boqerones

      Voi olla, ettei mistään.
      Keitetty kala on tuntematon käsite. Parasta matkustaa johonkin Keski-Suomen kuntaan, jos perinteistä rantakalaa haluaa.
      Espanjassa rannoilla on ravintoloita, cirinquitoja, jotka tarjoavat avotulella paistettuja sardiineja. Suomalaisia neulamuikkuja, tai kuorreita vastaavia pieniä kaloja tarjotaan rasvassa uppopaistettuna myöskin. Tilaa em. rantaravintolassa bogeroneksia, tai näytä annosta.

      • bogerones

        Cirinquiton ulkopuolella on esim. veneen muotoinen hiekalla täytetty allas ja siinä tikussa näitä sardiineja. Tuli tietysti oliviipuusta kytee tai palaa aamusta iltaan.
        Hieman suolaisia, joten olutta pitää tilata.


      • juma58

        kiitos vinkistä


      • juma58

        kiitos vinkistä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      152
      2851
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      27
      2754
    3. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      180
      1607
    4. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      205
      1475
    5. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      312
      1396
    6. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      97
      1363
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      67
      1174
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      15
      1168
    9. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      71
      1118
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      71
      1041
    Aihe