rantakalaa

juma58

Mistäpäin Aurinkorannikkoa saisi tuoretta rantakalaa paistettuna/keitettynä kun kalastajat tulevat saaliineen satamaan.

4

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boqerones

      Voi olla, ettei mistään.
      Keitetty kala on tuntematon käsite. Parasta matkustaa johonkin Keski-Suomen kuntaan, jos perinteistä rantakalaa haluaa.
      Espanjassa rannoilla on ravintoloita, cirinquitoja, jotka tarjoavat avotulella paistettuja sardiineja. Suomalaisia neulamuikkuja, tai kuorreita vastaavia pieniä kaloja tarjotaan rasvassa uppopaistettuna myöskin. Tilaa em. rantaravintolassa bogeroneksia, tai näytä annosta.

      • bogerones

        Cirinquiton ulkopuolella on esim. veneen muotoinen hiekalla täytetty allas ja siinä tikussa näitä sardiineja. Tuli tietysti oliviipuusta kytee tai palaa aamusta iltaan.
        Hieman suolaisia, joten olutta pitää tilata.


      • juma58

        kiitos vinkistä


      • juma58

        kiitos vinkistä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      67
      2300
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      89
      1491
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      15
      1368
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      111
      1183
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      104
      1109
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      109
      877
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      54
      722
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      650
    9. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      270
      649
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      62
      612
    Aihe