Mitä nämä sanat/merkit oikein tarkoittaa?
1.pissis
2.lol
3.xD
Kertokaa kun, "ukki" ei tiedä, ja näitä näkyy aivan kaikkialla teksteissä täällä netissä. Tunnen itseni tyhmäksi. Joku uusi teinikieli? Ei silloin mun aikaan... :)
1.pissis
2.lol
3.xD
Kertokaa kun, "ukki" ei tiedä, ja näitä näkyy aivan kaikkialla teksteissä täällä netissä. Tunnen itseni tyhmäksi. Joku uusi teinikieli? Ei silloin mun aikaan... :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja entäs tämä sitten?
4.ihq
pissis= Stereotypia nuoresta jota ärsyttävämpää henkilöä saa hakea. Vetää kännit ylpeilee sillä usein polttaa seurustelee useammin kuin vuodessa on päiviä. Meikkiä enemmän kuin vettä kehossa. Tuo oli tyttö pissis. Jos haluat enemmän tietoa niin:
http://www.pissismi.does.it
se on joku niin ihana näky :P
1. Pissis= Sehän on sellanen ihminen joka on melkein kun huora
2.LoL= "Nauraa itsekseen"
3. xD= Se ny vaa on tollanen hymiö mis menis niinku silmät ristii, et on melkei sama ku LoL
4. ihq=Ihana
LOL=Laughing out Loud
LoL voi tarkoittaa myös Lot's of Laugh.
Vai miten nyt kirjoitetaankaan. Eli paljon naurua.
Ja nykyään xD ei ole mikään hymiö.. Ainakaan irkkauskielellä.
Ja Pissis ei ole huora!! Se vain on yhdenlainen teini..
1. Pissis on lyhenne pissaliisasta tai pissalaurista, joka kännää joka viikonloppu, polttaa tupakkaa, lintsaa koulusta, kiroilee enemmän kuin laki sallii yms. Nimi tullut siitä, kun on niin kännissä, että kusee julkisella paikalla kun ei tajua enää mitään tästä maailmasta.
2. Lol on lyhenne kirjaimista laughing out loud, jok on suomeksi "nauraa ääneen". Jotkut aina tulevat sitten inttämään, että "voi se tarkoittaa myös lots of laugh", jolloin se suomennettaisiin "paljon naurua". Englantia siis, eikä niinkään teinikieltä, vaan alunperin yksi irkkaajien miljoonista lyhenetistä.
3. xD on hymiö, jossa x kuvaa kiinni puristettuja silmiä ja D avoinaista, anuravaa suuta. Joskus myös versiona "äksdee".
4. Ihku/ihq tarkoittaa yksinkertaisesti ihanaa.
Eikä... Siis ei "lyhenetistä" vaan "lyhenteistä" "anuravaa" vaan "nauravaa".