Olen 12 v tyttö ja en oikein osaa piirtää (kunnolla). Haluaisin kehittyä piirtämisessä! En vain tiedä miten? En ehkä haluisi mennä taide kouluu. En edes osaa tehdä varjistuksia, osaan vain piirtää söpöä ja hyvin yksinkertaisra. Kaverinikin osaa piirtää niin hyvin että saataan joskus tulla kateelliseksi! Auttakaa minua!
Eli kysymys on se:
Miten voisin kehittyä piirtämisessä?
Apua piirtämisseen!
3
160
Vastaukset 3
- Illustration
Piirtämään kehittyy piirtämällä. Piirrä kaikkea ja vaihtelevasti. Ota mallia toisten kuvista harjoittelussa, piirrä elävästä mallista, piirrä maisemia. Hyviä oppaita löytyy kirjastosta paljon.
- Cassiarska
Hei!
Piirtäminen on hauska ja hyvä harrastus, jossa kehittyy todella tekemisen kautta. Koska sinulla on jo piirtämisen kannalta se kaikkein tärkein ominaisuus, et tarvitse enää muuta, kuin harjoitusta. Piirrä mahdollisimman paljon. Käytä kynää kaikenlaiseen tuhrujekin telkemiseen. Välttämättä ei tarvitsekkaan pyrkiä laadullisesti korkeatasoiseen tulokseen kaikessa piirtämisessä. Silmän ja käden yhteistyö kehittyy kaikessa piirtämisessä, ja piirtäessäsi käden ja silmän koordinaatio vahvistuu, vaikka et yrittäisikään saada aikaiseksi huipputulosta.
On olemassa hyviä piirtämiseen johdattavia oppaita, joissa kerrotaan erilaisista tekniikoista kuvien tekemiseen, ja niistä on varmasti apua, mutta korostan edelleen harjoittelun merkitystä. Osaat piitää yksinkertaisia, ja söpöjä kuvia. Piirrä niitä, ja lisää haastavuutta monimutkaisemmiksi kokemillasi kohteilla. Voit syventää kuvan ilmaisukieltä lisäämällä niihin varjostuksia. Niiden ei tarvitse olla vahvoja, silmä löytää kuvista äärimmäisen pienetkin sävyvivahteet. Piirtäminen on luovaa taidetta, jossa kehittyy jatkuvasti, eli koskaan ei tule tilannetta, jolloin olisi täysin valmis. Mitä enemmän osaat, sitä enemmän löydät uutta opittavaa.
Älä suotta kadehdi ystävääsi hänen taidoistaan. Toisen piirtämä kuva on aina erilainen, ja sen näkee myös erilaisen arvostelun kautta, joten sitä on turha verrata omaan tekemiseensä. Jokaisella piirtäjällä on oma persoonallinen kynänjälkensä, jota ei pidä kadottaa jäljittelemisellä.
Onnea harrastuksellesi.- piirtelijä77
Olen lukenut monia piirtämisoppaita, mutta Betty Edwardsin kirja "Luovan piirtämisen opas" oli ainoa, josta oli oikeasti apua. Muista oppaista ei saanut kuin pahan mielen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.822607Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt432210Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391083- 35928
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153809Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58670Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6588- 21535
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78521- 33512