Hei!
Jos sperman määrä miehellä siemensyöksyssä on aina alle 1 ml, niin onko mitään mahdollisuutta saada raskautta aikaan? Onko keinoja olemassa määrän lisäämiseksi?
Sperman vähäinen määrä
4
1896
Vastaukset
- sds
No kysymys kuuluu: onko siinä siittiöitä? Saahan aina sitten kokeiltua ivf:ää. Kannattaa kuitenkin selvittää mistä vähäinen määrä johtuu. Onko eturauhanen kunnossa, onko testosteronin määrä normaali jne. Onko mies normaalisti kiinnostunut seksistä ja kuinka usein harrastatte seksiä? Laukeamistiheyshän vaikuttaa eniten tuohon määrään normaalitilanteessa.
- määrästäkökiinni
Kovin olematon tuo sperman määrä on vaikka seksissä pitäisi taukojakin. Jo nuoruudesta saakka sama tilanne. Teini-iässä kiveksiin on kohdistunut raju isku. Voisiko olla osuutta asiaan?
- sds
No lapsettomuusklinikka voi tutkia siemennesteen ja sanoa arvionsa hedelmällisyydestä. Myös iskun seurausta voivat miettiä. Periaatteessahan siemenjohdin voinut vaurioitua tms. Oletteko sitten yrittäneet raskautta? Laatu kertoo enemmän kuin määrä. Jokin monivitamiini kannattaisi ottaa käyttöön, mutta sen vaikutus tulee viiveellä (siittiöiden kehitys taisi kestää jotain 70 vrk). Ja laatuun vaikuttaa enemmän kuin määrään (sinkki, foolihappo ja e-vitamiini tärkeitä esim.). Jos sperman määrä on ollut vähäinen aina, tuskin millään lisäravinteella saa sen määrää nousemaan.
- määrästäkökiinni
Nyt on saatu aikaiseksi siemennestenäytteen antaminen yksityisellä lapsettomuusklinikalla. Kivesten kunto tullaan myös tutkimaan tarkoin iskun takia. Jännittää kovasti tulokset näytteestä ja edessä olevat tutkimukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753435Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1051746Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2381413- 741346
- 651243
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521099- 631001
- 22907
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873