koirallamme on nyt muutaman kuukauden sisällä anaalirauhaset turvonneet ja olleet arat. Koira ollut meillä kohta 5vuotta ja ongelma tuli vasta nyt. Koiralle on myös ilmestynyt omituisia haavoja esim. Alaselkään kuonoon ja niskaan onko mahdollista että koiralla olisi joku tauti esim. Syöpä tai kapi?
Tämä taitaa olla vain turhaa huolehtimista mutta kun ei ole tällä hetkellä varaa sinne eläinläkäriin mennä ...
Tämä taitaa olla vain turhaa huolehtimista mutta kun ei ole tällä hetkellä varaa sinne eläinläkäriin mennä ...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voi ei...
Miksi ihmeessä ihmiset ottavat lemmikin, josta eivät pysty huolehtimaan. Lemmikin ottamiseen kuuluu myös vastuun ottaminen siitä, että pystyy AINA TARVITTAESSA viemään eläimensä asiantuntevaan hoitoon eläinlääkärille.
Anaalirauhaset voit tyhjentää itsekin. Olisi hyvä jos eläinlääkäri (tai joku muu, joka osaa toimittaa asian noikeaoppisesti) edes kerran näyttäisi sen sinulle.
Haavat pitää tietenkin hoidatuttaa, etteivät ne tulehdu!
Ei tuo ole turhaa huolehtimista, jos eläin ei voi hyvin ja sillä on fyysisiä vammoja.
Koira tarvitsee lääkäriä. Jos ei ole varaa, tee itsestäsi eläinsuojeluilmoitus.
Eläintä ei pidä ottaa, jos ei ole varaa viedä sitä eläinlääkäriin kun tarve on.Sinun koiralla on, vie se eläinlääkärille.
Tai ota yhteyttä eläinsuojeluun, koirasi kärsii.Näet itsekkin sen, tee palvelus koirallesi, vie koira hoitoon heti.
Menisitkö itse lääkäriin, jos oireesi olisivat samat?
Tulehtuneita anaalirauhasia ei saa yrittää tyhjentää kotona, koska kovakouraisesti käsiteltynä koiran anaalirauhanen saattaa revetä ja tällöin tulehduserite tyhjenee ympäröivään kudokseen aiheuttaen vakavan tulehduksen kudoksessa.. Olisi myös hyvä, että eläin ei pääsisi hankaamaan tulehtuneita rauhasia lattiaan tai mattoon, sillä voimakas hankaus voi myös aiheuttaa anaalirauhasen seinämän repeämisen, jolloin tulehdus leviää laajemmalle kudoksiin - See more at: http://www.elainlaakariin.fi/koiran-anaalirauhanen-ja-anaalirauhastulehdus/#sthash.ZRHuXdk3.dpuf
Anteeksi tottakai vien koiran hoitoon tarkoitin että ei olisi "turhaan" laittaa 300€ euroa siihen sen takia kysyin ensin.... Ja itse asiassa Velinkin koiran jo anaalirauhaset olivat tulehtuneet ja haavat oli tullut paranevat itsestään kunhan ei anna raapia niitä...
LÄÄKÄRIIN !!!
Hei. Käytäppä lääkärissä. Mutta se ei pitkään auta. Sinulla itselläsi pitää olla järki päässä mitä koirallesi voi syöttää. Vähän taustaa tähän diaknoosiin. Itselläni seeferi jolla aina nuoruudessaan anaalirauhas tulehduksia joidenka hoitoon ei kertakaikkiaan löytynyt lääkkeitä ja olimme ihan pulassa, koira haisi aivan hirveälle. Tai oikeistaan yksi lääke löytyi kun pistin nais ystäväni käveleen ja koirani joutui sille oikealle ruokavaliolle millä sen olisi pitänyt olla jo vuosia..... ÄLÄ ANNA KOIRALLESI...karamelleja ...juustoja...vehnäjauhoja tai sen tuotteita. Summa summarun , vahdi ettei koira saa muuta kuin jahti vahtia, niin koiran mahat pysyy kunnossa....tämä ei ole mikään mainos!!!