luonnon kotilo/etana

mmmmssss4646

kotilon/etanan lemmikiksi otto

9

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmmmssss4646

      ööm... mulla on itellä yksi luonnonkotilo sen nimi on sulo ja sen terraario on pieni muovi säilytys boxsi ja siellä terraariossa on lehtiä multaa ja ruokaa se syö kurkkua ja kaikenlaista muuta kasvista se rakastaa ylös alaisin oloa ja se on kiva kamu joka päivä sitä on kiva hoitaa ja se on ollu mulla 4 päivää

    • mmmmssss4646

      ja 4 kuukauden päästä mä saan 2 nyrkin kokosta akaattikotiloo ne on söpöi

    • otaselväät

      Luulen, että luonnon kotilot voi kantaa sairauksia tai loisia

      • etanuuteni

        Suomen luonnon kotiloissa ei ole mitään ihmiselle vaarallista, mutta voivat olla immuuneja joillekin pöpöille ihollaan mille akaattikotilot eivät sitten olekaan. Eli ei kannata antaa niiden kohdata toisiaan.


    • ghfdfhjgfjfd

      Minulla ainakin luonnonkotilot ovat olleet lemmikkeinä heikompia kuin ostetut. Niille ei ehkä lämmitetyssä huoneessa oleva terraario ole paras mahdollinen paikka, kun ovat tottuneet luonnon olosuhteisiin. Eli eivät ole yhtä aktiivisia kuin ulkona, ja menettävät usein kaunista väriään. Ne ovat tottuneet luonnossa talvilepoon, eli osa saattaa vankeudessakin ottaa talviunet.

      Kaksi viinimäkikotiloa oli minulla vuoden. En tiedä niiden ottoikää. Toinen kuoli tänä kesänä. Toinen niistä nukkui lähes koko talven, en tiedä oliko sama, joka nyt kuoli. Helliä ne olivat toisiaan kohtaan, mutta muuten melko passiivisia. Munivatkin, mutta munat olivat hedelmättömiä nahkamunia.

      Virallinen mielipide voi olla mikä vaan, mutta itse olen pitänyt luonnokotiloita ja akaattikotiloita samassa terraariossa. Alkuun tietysti kannattaa pitää kaikkia uusia eläimiä karenteenissa. Jos luonnosta kerää kotiloille ravintoa, niin siinäkin tulee taudinaiheuttajia, ei sitä niin tarkkaan voi pestä.

    • Anonyymi

      Minkä kokoinen terraario sinulla on ja onko siinä kantta

    • Anonyymi

      efwff

    • Anonyymi

      Milloin kotilot nukkuu ? Mun kotilot jotenkin nukahtaa ruokansa ääreen. Ne myös kakkii paljon.

      • Anonyymi

        Useinmiten päivävisin. Omani heräävät aina illalla, kun sammutan lämpölampun. Siivoa kakat joka päivä, niin ei terra sotkeudu heti:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      74
      3870
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      93
      3261
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      116
      2547
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1734
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      75
      1526
    6. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      127
      1523
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      83
      1431
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      100
      1400
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1103
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      59
      1101
    Aihe