Mikähän olisi kätevin tapa matkata Norrköpingin lentokentältä Linköpingin keskustaan syyskuisena perjantai-iltana klo 19.00. jälkeen? Joitakin busseja menee nähdäkseni, mutta ne eivät taida mennä lentokentältä asti Linköpingiin, ts. ilmeisesti täytyy vaihtaa bussia N-köpingin keskustassa. Taksi toki yksi vaihtoehto. Onko jollain lisäksi tarkempia tietoa aikatauluista/hinnoista?? --- KIITOS infosta :)!!
Bussiyhteys Norrköpingin lentokenttä - Linköping
6
174
Vastaukset
- Norrrr
Moikka!
Ihan siitä kentän oven edestä menee bussi Norrköpingin Resecentrumiin eli Central station n. tunnin välein, kestää n. 10-15 min muistaakseni. Tuossa aikataulut: http://www.ostgotatrafiken.se/ Ongelma on vain se, ettei ainakaan aiemmin bussi hyväksynyt käteistä, vaan maksu puhelimella tai hommaatte bussilipun ja lataatte siihen matkoja. Lentsikka-asemalla oli joku kioski, en tiedä saiko siitä bussikorttia ostaa, koska itselläni oli kuukausikortti käytössä. Siis MISTÄÄN bussista ei saanut ikinä käteisellä lippua ostaa, tiedoksi.
Taksilla maksoi jotain 15-20e. Sori muisti pätkii, kun on jo 3 v kun siellä päin tovin asuin. Helpoin ja nopein reitti on kyllä mennä junalla Norrköpingin asemalta Linköpingiin, olikohan jotain 20-25 min. Tässä lisäohjeita: http://www.resa-mellan.se/resor/linkoeping-norrkoeping.php
Ha en superduper trevlig resa :)Hei, kiitos kovasti avusta!! Ajattelin että kätevintä lienee ottaa taksi lentokentältä rautatieasemalle, jottei tarvitse odotella bussia kovin kauaa. Voiko junaan siis ostaa lipun rautatieasemalta? Olettaisin että siellä on lipunmyyntiautomaatteja :)
- Norrr
Ingen fara :) Taksi on helpoin homma. Junalippuja voitte ostaa sieltä rautatieasemalta automaatista tai ihan lipunmyynnistä, jos on vielä avoinna kun menette. Tässä vielä linkki kuvineen niin johan löytyy: http://www.stationsinfo.se/station/norrkopingcentral/stationa405.html
Suosittelen muuten käymään Linköpingin tuomiokirkossa, Linköpings domkyrka, mikäli mahdollisuus ja aikaa on. Hienoa arkkitehtuuria, ja vieressä tarjolla linna ihailtavaksi.
Kiitokset ohjeista! Linköping vaikuttaa todella kauniilta ja viehättävältä kaupungilta :) Millaisia illanviettopaikkoja siellä mahtaa olla, onko tietoa?
- Norrrr
Valitettavasti tästä ei ole kokemusta, koska päiväkeikkoja sinne tein. Ihan keskustassa oli kyllä viehättävä aukio, jonka ympärillä näytti olevan monenlaista ruoka- ja ehkä menopaikkaakin.
Ok :) Olen matkustamassa kaupunkiin aivan yksin, joten senkin takia kyselen monenmoista---. Kiitos paljon kaikesta infosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872062Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35722Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648