kyselylomake

utelevat_opettajat

Taustaa, olen ulkosuomalainen äiti.
Meillä on opettajilla tapana pyytää oppilaita täyttämään kyselylomake ensimmäisellä oppitunnilla. Henkilötietojen lisäksi opettaja kysyy vanhempien ammatit, ovatko vanhemmat naimisissa, eronneet ja onko isä- tai äitipuolia, harrastukset jne. Itse asiassa jokainen opettaja kyselee mitä haluaa.

Tämä on opettajille ihan perinteinen juttu (perinteinen = opettajiin piinttynyt tapa.) On tahoja, jotka osoittavat kyselyn olevan jopa negatiivinen asia, lokeroidaan oppilas sosiaalisen taustansa mukaan (esim. vanhempien ammatit...)
Perus tiedothan löytyvät jokaisen oppilaan oppilaskortista, vai miksi sitä kutsutaan, jota pidetään koulussa. Kyse on siis opettajan itsensä laatimista kysymyksistä ihan omaan tietoon.

Miten on, saako ja tekeekö Suomessa opettaja oppilaillaan tällaisia kyselyjä?

3

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulevainen
    • käytännössä.sama

      Pienellä paikkakunnalla tiedetään oppilaista kaikki asiat. Sitä kautta se lokerointi tapahtuu täällä. Ja vielä tänä päivänä on niitä opettajia, jotka antavat ne paremmat numerot, jos vain tietävät "Kallen" tai "Liisan" olevan paremmasta perheestä.
      Isommilla paikkakunnilla on sitten eri. Kyselyjä ei teetetä, mutta vanhempien yhteystiedoista, varsinkin sähköpostista, pyritään päättelemään ainakin työpaikka ja sen jälkeen googlailemalla yrtitetään selvittää asema.
      Varsin takapajuista toimintaa.

    • Amishope

      Olen opettanut 12 vuotta toisen asteen ammatillisella puolella. Pätkääkään ei kiinnosta opiskeijoiden taustat, tietysti omien lasten kaverit tunnistaa joukosta ja ehkä heidän sisaruksiaankin. Ja jos on hyvät tissit, niin ehkä tulee juteltua vähän pitempään. Mutta muuten otan jokaisen ilman mitään ennakkoasenteita saati -tutkimuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5440
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      86
      2770
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2551
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1914
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      234
      1606
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1231
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1133
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1115
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1106
    Aihe