Vanhempain kuoltua meitä on kaksi perijää. Toinen meistä hoiti ja huolehti omaisestaan, kun toinen jälkeläisistä ei pitänyt yli 20-vuoteen minkäänlaista yhteyttä omaiseensa. Hän saa vain lakiosuuden. Hän hommasi kp pesänselvittäjän. Mutta onko pesänselvittäjä toiminut oikein. Ensimmäisellä tapaamisella toinen osapuoli halusi vainajan tiliotteita 10 vuoden takaa ja kp maksaisi. Pesänselvittäjä ei hyväksynyt näin pitkältä ajalta tiliotteita. Pöytäkirjaan kirjattiin että kolmelta vuodelta ainoastaan. Nyt kumminkin on pyydetty 12 vuodelta tiliotteet. Toiselta osapuolelta kysymättä. Pankki ei olisi saanut antaa tiliotteita ja onko pesänselvittäjä toiminut oikein ja onko hän ollut puolueeton tämän asian tiimoilta. Kyllä pesänselvittäjänkin täytyy pysyä sanojensa takana. Onko minulla mahdollista sanoa et haluan vaihtaa pesänselvittäjää. Nuori ja kokematon ja isällä ja sedällä lakitoimisto ja nimeä on. Koen et pesänselvittäjä ei ole puolueeton ja eikä ole toiminut oikein. En tiedä olenko oikeassa tai väärässä. Haluaisin kommentteja. Kiitos
pesänselvittäjä
loukattu
462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kumpi teistä hoiti vanhempaansa, en saa selvää avauksesta? Olettaisin, että hän joka on hoitanut ja huolehtinut saa korvauksen hoitamisistaan. Ainakin se tunnustaa oikeudenmukaiselta. Kannattaisi eläissään sopia vanhempiensa hoitamisesta ja siitä miten huolenpito huomioidaan perunkirjoituksessa. Ei sitten tulisi riitoja tms..
Saiko siis vanhemmastaan huolehtinut jälķeläinen jo jonkinlaista ennakkoperintöä?
"Jos joku osakas on vaatinut ylimääräisiä tai erityisiä toimenpiteitä maksetaan tällaiset kustannukset ensisijaisesti kuolinpesästä. Jos muut osakkaat kuitenkin ovat toimenpidettä vastustaneet, voidaan toimenpidettä vaatinut osakas velvoittaa henkilökohtaisesti vastaamaan kyseisistä kustannuksista."
http://www.svahn.fi/pesanjakajan-hakeminen/
"Toinen meistä hoiti ja huolehti omaisestaan, kun toinen jälkeläisistä ei pitänyt yli 20-vuoteen minkäänlaista yhteyttä omaiseensa"
Tällä seikalla ei ole asiassa (=pesänselvittäjän menettelyn arviointi) mitään merkitystä, harvoin muutenkaan.
Kyllä pesänselvittäjäkin voi muuttaa mieltään, ja pitääkin muuttaa, jos on tullut ilmi seikkoja joiden nojalla selvitys vaatiikin ensiolettamusta pitemmältä ajalta tiliotteita.