laaja toimiva taidekenttä

sdobuz

Miten edistää taidetta ammattina?

Kunnan toimiva taidekenttä voisi tarkoittaa sitä, että apurahojen ohessa on kunnan määrämiä taidetöitä. Toiset voivat siis hakea apurahoja henkilökohtaisiin projekteihin ja toiset pääsevät kunnan tilaamiin taidetöihin, josta maksetaan kuukausipalkkaa.

Mitä kyseiset työt voisivat olla?

-Mielisairaala taideterapia
- vankien taidetta
- vanhusten taideohjaaja
- vammaisten
- sairaiden
- lasten
- maahanmuuttajien
ym

Taide ja liikunta ovat todella hyvät keinot integroida maahanmuuttaja.
Taiteen rooli voi olla rauhan ja rakkauden sanomaa.
Kun ihminen ilmaisee itsensä, niin hän tuntee itsensä hyvin.
Taide on ennaltaehkäisiä ja parantaja.
Joskus sanat, selitykset eivät riitä ilmaisemaan kaikkea eikä psykologeja kaikille, silloin taide on oikea keino päästä sinut itsensä kanssa.

Kunnan pitää olla visionääri, että osaa toteuttaa toimivan taidekentän.
Toiset taiteilijat haluavat ohjaattua annettua työtä, toiset haluavat itsenäistä tutkimustyötä. Molempia kanavia pitää pitää auki ja integroida taiteilija laajasti yhteiskuntatyöhön. Töitä olisi riittävästi, mutta päättäjän pitää ensin todeta itselleen, mitä on taide.

Taiteilijoita kannattaa kierrättää kunnasta kuntaan, antaa liikkua vapaasti, mutta kunnan ei pidä unohtaa itseään ja vaatia taidetta, joka myös edistää kuntaa. Ammattitaitoa on sitä että taiteilija osaa ottaa huomioon ympäristöä esimerkiksi kun tilaaja toivoo tiettyä taidetta. Taide on tiedettä. Siihen kuuluvat laajasti abstrakti taide, realismi ja kaikki taivaan ja maan välissä. Ei pidä hävetä eikä tuomita eri tyylisuuntia, vaan olla avoin ja tahtoa juuri sitä, mistä pitää. Tilaajan pitää vaatia juuri sellaista taidetta, minkälaisen tahtoo. Tilaajan on myös luotettavaa taiteilijan visioon ja annettava täydet vapaat kädet. Taide on tilannesidonnaista ja käytäntö tapahtuu tilanteesta käsin.

Eli taiteelle tarvitaan laajoja yhteiskunnallisia toimintamahdollisuuksia. (avata taidemarkkinat ja rikastuttaa toimintatapoja, jotta kiertoa syntyisi).

Taidemyynti on asia, jota on, mielestäni, vaikeaa yhdistää itse luovaan prosessiin, vaikka toisaalta taiteilija voi tietää kenelle teos on suunnattu ja myydä suoraan hänelle. Itse raaka myyntityö on vaativaa ja kuluttavaa. Taiteilija, mielestäni tarvitsee apua siinä nykyisin.

Suomen ktaidekoulun on nostettavaa tasoa. On otettavaa nykytaiteen rinnalle realistiset taidot taas, koska esittävällä taidolla on laaja alaista kysyntää yhteiskunnan eri aloilla graphic designistä, sarjakuvataiteeseen ja museon konservointiin....ym.

Taide on käynyt yhden vaiheen - se vapautti ilmaisukielen. Realismi on ollut pitkään pannassa, vaikka realismi ei ole väärää taidetta.

Te-toimiston on luotava taiteilijoille omia profiilisivuja, jossa kunkin taiteen alan representaatioita. Tilaaja valitsee mieluisensa.
Te-toimistolla on oma taideyhteyvastuushenkilö.

apurahat ovat vapaata tutkimusta varten ja annettu taidetyö ja kuukausipalkka ovat tilaustaidetta varten.

kunta, valtio luovuttaa asuinmiljööt luovasti taiteen käyttöön. Taide ei ole aina poliittista. Esteettinen puoli on aina ollut vahvasti läsnä. Toisaalta taide on aikamme kaiku, joten rehellisyys on tarpeellista. Uskallammeko katsoa itseämme peilistä?

Taide on elävää ja muuttuvaa. Luovuus on ikuista ja rajatonta. Siihen pitää panostaa, kuten Japanin hallitus tiedostetusti panostaa taiteen ulkomaan vientiin ja markkinoiden raha arvot ovat sen tuntuisia.

8

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niintotta

      Kiitos tästä oikeamielisestä ja kunnon postauksesta "sdobuz"! Tuossa on paljonkin hyviä ja kannatettavia ajatuksia. Olen myös samaa mieltä että taiteessa pitää antaa tilaa kaikille tyylisuunnille ja hyväksyä se tosiasia että kaikilla on omat suosikkityylinsä taiteessa. Mikään tyylisuunta ei ole se ainoa oikea.

      Komppaan myös vahvasti siinä että taidekoulutuksessa pitäisi taas jälleen kerran alkaa opettamaan myös realistisempaakin taidesuuntaa ihan sen tekniikan alkeista alkaen eri alateemoineen. Ei näköistaiteen arvostus ole ihan vielä kuollut. "Suuresta yleisöstä" kuitenkin valtaosa- eli noin 60-70% tykkää- ja arvostaa eniten kertovaa näköistaidetta.
      Taidekoulutus on ihan avainasemassa siinä ajatuksessa kuinka valmistunut taiteilija tulee taloudellisesti toimeen omassa työssään. Eri tahot nykyisin tilaavat tarpeilleen sopivaa taidetta suoraan taiteilijalta. Siitä saamme kiittää paljolti tätä somea ja sen moninaisia mahdollisuuksia. Kun taiteilija on saanut monipuolisen ja hyvän koulutuksen, se yhdistettynä vielä lahjakkuuteen, on varmaa että toimeentulo oman tekemisen kautta on varmaa.

      • Anonyymi

        SUOMEEN NYKYTAITEEN TILA 2025:

        LUULISI TAITEEN KELPAAVAN-

        MUTTA ON HIOMATTU ETTÄ EOIPÄ SITÄ TAIDETTA TUNNUTA HALIUAVAN-

        ENEMMÄNKIN HALUTAAN TAIDEVIRASTOLLISUUTTA, SÄÄNTÖJÄ, HAKUAIKOJA, DIGI-PAKKOA, JNE...

        JOILLA TARKOITUS SAADA VAIN TIETYILLE PIIREILLE NE TAIDE-URAT Suomessa?

        KOSKA NE ISOT RAHAT SÄÄSTETÄÄN JOILLEKIN HARVOILLLE?

        OLISA JÄRKEVÄ'MPÄÄ TUKEA KOKO TAITEILIJA-MÄÄRÄÄ-

        JA SILLOIN KAIKKI SAISI MAHDOLLSIUUDET JA PARHAOIMMAT KYLLÄ SAISI SITTEN RAHAA.


    • sssss790

      muut työt

      -asuintilojen taiteellistaminen ulkona ja sisällä
      - yhteistyö eri alojen kanssa

    • Kaupallinen-artisti

      Itse en koskaan ole ymmärtänyt tuota apuraha juttua, tai miksi sen pitäisi olla taiteilijan elanto. Nykyään paras keino elättää itsensä maalaamalla on suunnata peli- tai elokuva alalle. Tai sitten freelancerina tehdä kuvituksia levynkansiin, kirjoihin tai muuhun markkinointiin.

      Toki kaupallisena artistina oleminen ei sovi kaikille, mutta vapauksia on usein enemmän kuin tarpeeksi kuvien suhteen ja voihan sitä valita keikkoja mitkä itseään kiinnostaa. Voihan sitä sitten vapaa-ajalla toteuttaa niitä täysin omia ideoita, vaikka usein niitä pääsee aika pitkälti toteuttamaan myös asiakastöissä.

      Itselleni ainakin käy hyvin että asiakas pyytää esim. maalaamaan kuvan jossa on lohikäärme tai suunnittele pelihahmo fantasia peliin, siitä sitten voi itse visualisoida minkälaisen haluaa tehdä. Tietenkään aina se ei toimi niin helposti ja joskus joutuu paljon muuttamaan asioita asiakkaan mieliksi.

      Itse suosittelen kaikkia jotka haluavat maalaamalla elättää itsensä olemaan vahvasti esillä ja aktiivinen eri netti gallerioissa, jonka kautta tulee freelancer töitä heti kun on tarpeeksi näkyvyyttä ja taitoa.

      Ja tottakai asiakkaita löytyy jokaiselle tyylisuunnalle, se on aina vaan plussaa jos on pitkälle hiottu omanlainen tyyli.


      T. Kaupallinen artisti

      • sdobuz

        Sulla on hyvää agendaa.
        Voin kuvitella, että elävä vuorovaikutus tilaajan kanssa on mukaansatempaava. Se kehittää.
        Sitä jokainen opiskelee, tavalla ja toisella - itsensä esiin tuominen.
        Toivoo, että saa jalansijaa...
        ..ja kun saa vastinetta työlleen: rahaa ja pitelee kädessä rahaa tai tilillä on 3 tonnia, niin tuntuisi inspiroivammalta...vai mitä?
        Heti seuraava projekti mielessä...

        Avaisin galleria ateljeen, mutta on epävarmaa, että tuleeko asiakas. Naiset helpommin tykästyvä designiin ja sillä on suurempi kysyntää..
        "Taiteellinen taiteellinen" taiteilija on ontto, jos en erehdy ja aika siirtyy eteenpäin. Taiteen vapaus kun arvostaa juuri sitä, että mikään sivullinen ei häiritsee työtekoa. (ateljeessa katselet ja maalaat). Jotta taiteellinen vapaus olisi mahdollinen, niin selän takana pitää olla paljon rahaa. (Vapaa aika maksaa). Perinteinen kaava kertoo, että nuori tekee töitä ja vanha lepää. Nykytaiteen juju on omituiset markkinat. Niinpä nuori ei osuu niihin, eikä toistaiseksi yhteiskunnalla ollut tarjota riittäviä, oikeudenmukaisia pelisääntöjä.

        Menestys voi olla kiinni myös sosiaalisesta asemasta, vaikka teoriassa näin ei pitäisi olla.


      • stopus

        toinen perinteinen kaava on se, että taiteilija ON köyhä.

        Eri syistä johtuen ja jos ja kun ei ole rahaa, niin taiteilija on itsenäinen pärjäämään siten miten haluaa ja tekemään sitä mitä haluaa. Tämä on, mielestäni, edullista yhteiskunnalle. Ihmisen vapautta ei poista koskaan mikään, edes paras valtion seula tai mikrosiru kehoon, poliisivaltio, muu. Vapaudelle on sijaa ihmisessä. Aina myös löytyy niitä, jotka ovat erilaisia: vastarannankiiskeja. He vastustavat kaikkea ja omalla toimellaan uudistavat muita. Perusdilemmaa ei poista mikään, edes se, että taiteilijalla on 3 tonnia kuussa. Mozart joi ja pelasi kaikki rahansa saman tien. Taiteeseen voi useimmiten liittää sana "poikkeustapaus" kuin muihin ammatteihin, vaikka poikkeustila on tarvittava kaikkialla tapahtuva luonnon ilmiö, samalla tavalla kuin on Jokeri kortti, joka oikeuttaa vapaan siirtoon.


      • stopus

        ihailtavaksi Jokeriksi historiassa kutsun Intian pyhät miehet, sadhut, jotka luopuvat kaikesta ja alentuvat koirien tasolle.....


      • Niintotta

        Todellakin "Kaupallinen artisti"! Taikasana nimenomaan on tuo "ahkera". Taiteilijan pitää päivittää yleisölle säännöllisin väliajoin teoksiaan järjestämällä kuvataidenäyttelyitä. Se yleensä saa myös median kiinnostumaan taiteilijasta. Mikä olisi parempaa plussa taiteilijalle kuin julkisuus......kysyn vain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5434
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3512
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3397
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      2996
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      21
      2409
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      41
      2142
    Aihe