Haluaisin tietää, onko täällä sellaisia naisia, jonka lapsi on saanut alkunsa oman sisaren tai ystävän soluista? Miltä tuntuu se, että tunnet luovuttajan? Onko hyvää asia, että tunnet luovuttajan? Kiitos vastauksista näin etukäteen!!
Lapsettomuudesta...
Elina 20
3797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mun serkku sai lapsen siskonsa solusta. Eli asia on tuttu. En ole koskaan keskustellut tarkemmin miltä hänestä tuntuu asia. Selvästi lapsesta ainakin ulkoisesti näkee, että muistuttaa siskon lapsia. Voisin joskus kysäistä, jos tulee uudemman kerran puheeksi lapsettomuushoito, kun mekin käymme tai pidemminkin KÄVIMME niissä.
Ajattelin kysyä, kun mahdollisesti itsekin tulen tulevaisuudessa siskoni soluista raskaaksi. Olen miettinyt, että silloin lapseni muistuttaa kummipoikaani, joka on siskoni poika. Mietin, miltä sellaisesta tuntuu, joka on antanut solunsa siskolleen, mutta luulen, että ei miltään, koska onhan solusi saaja siskosi ja olet halunut auttaa häntä siksi, koska hän on sinulle todella läheinen ihminen. Vai mitä mieltä itse olisit asiasta,jos olisit luovuttanut solusi siskollesi.
Pistin serkulle textarii tästä keskustelusta. Mut ei oo menny vielä perille. Toivottavasti hän sit lukisi tän ja vastaisi. Toivottavasti joku toinen osaisi kertoa myös. Meitä on moneksi ja se on varmaan hyvin yksilöllistä se suhtautuminen.
Sanon suoraan olevani tosi huono vastaamaan tuohon kysymykseesi, miten itse suhtautuisin. Sillä en haluaisi, että se vaikuttaisi sun tilanteeseen suuntaan tai toiseen. Sillä olen sinut lapsettomuuden kanssa. Mieheni sitä vastoin ei ole. Siskoa mulla ei ole ja enkä tiedä olisiko sellainen hoito meille oikea. Koska lekuri ei suostu ottamaan meitä vastaan mun lihavuuteni vuoksi.
Ajattelen näin, että teidän täytyy vaan keskustella ja pohtia asiaa yhdessä. Kuuntele sisintäsi. Sisältäsi löydät oikean vastauksen.
Toivon sinulle kaikkea hyvää ja että asiasi ratkeaa parhain päin.