VVO.lla 12v. Vantaan Askistossa Uudentuvantie 4.ssä asuneena, voin sanoa että ei täällä asuminen ole niin auvoista mitä VVO mainostaa.
Pahin on näiden asuntojen kylmyys ja kosteus. En ymmärrä mikä siinä maksaa, että asuntoihin ei saada koskaan oikeaa lämpöa oikeaan aikaan. Nytkin 3.9.2015 on satanut yötäpäivää 4vrk. eikä lämmöstä tietoakaan.
Lattioidenkin välipohjat on niin huonosti eristetty,että vaatii "omat eristeet",
eli villasukat ja tohvelit jalkaan-tietenkin mattojen lisäksi.
Täällä alempana sentään saa lämmintä vettä, mutta kauimmainen talo ylhäällä on saanut nauttia viileästä vedestä jo 24.8.15 asti.
Mikäs siinä, mutta sitten vuokrankin on oltava kohdallaan puutteet huomioon ottaen. Sen sijaan nyljetään täyttä vuokraa asukkaiden viihtyvyydestä piittaamatta
Joissakin taloissa katot fuskaa, niin että alapuolen kaksioihin valuu vettä aiheuttaen hometta.
Erään talon kulmasta ylhäältä, paistaa harjateräs 1,5m matkalta, jota sateet on 9v, aikana piiskanneet..sanomattakin tietää, mitä se aiheuttaa rakenteille....
Kyseisen kolmion WC.ssä jatkuvaa musta hometta ja alapiolen kaksion olohuoneen nurkassa maali kupruilee valuneen veden vuoksi...tätä herkkua on joissakin muissa asunnoissa, ja jos lopuissa ei juuri tätä, niin sitten jotain muuta vikaa ym.ym.
Jäljellä oleva kirjainmerkkien märä ei riitä kuvaamaaan täällä rempallaan olevia asioita
Eipä tänne muuttaneet ja aikansa tätä touhua katselleet, kauaa täällä viihdy,kun haluaa pois.
Huvittaa myös se miten VVO mainostaa (kehuu) lähellä olevista palveluista.
Tämähän on suorastaan väärien tietojen antamista,josta voisi nostaa vaikka syytteen.
1km.n päässä on Valintatalo, jonka tarjonta ei paljoa poikkea elintarvikekioskista.
Samassa kiinteistössä on VVO.n mainostama ruokaravintola,minkä päätuotteita on kalja ja sen "vakioasukkaat"-ei kun asiakkaat.
Pitzan saat, jos kelpaa samoilla paljailla,"puhtailla käsillä" pyöritetty annos, millä pitzamiehet välillä kääntyy myymään kaljaa janoisille , ottaen rahaa vastaan ja antaen vaihtorahan-siitä on hygienia kaukana.
Numero kuutosesta en tiedä, mutta nelosessa eletään tällä tavalla.
Kokonaisuutta ajatellen, joka asunnon vuokria kuuluisi laskea 200e/kk.
Ja mitä jää yli, niin loppu voidaan jakaa osinkoina ahneille sijoittajille.
VVO.n asumisviihtyvyys kouluarvosanalla on 6-
9
2286
Vastaukset
- NÄHTYJAKOETTU
Parastahan tässä kohteessa on se, että sinne on rakennettu kalliilla rahalla maalämpö...jota ei nyt edes raaskita käyttää..tekee hyvää jo ennestään homeisille ja kosteille rakennuksille!..ehkä taas terveystarkastaja kehiin!?
- pilkantekoa
terveystarkastaja?
Sitä ei kannata kutsua, ellei tahdo tulla "lyödyksi"
se löytää tasan oman salkkunsa sieltä homeisesta asunnosta ja se kuvaa kaikki ei-relevantit kohdat, pitää äänekästä niistämis - ääntä ja toteaa, ettei asunnossa ole mitään vikaa.
Katselet kummallista näytöstä ja saat raportin jolla voi pyyhkiä persettä.
Ja koitappa valittaa terveystarkastajan toimista. Eihän murri toista pure. Ne ei vastaa yhteydenottoihin eikä niistä saippuakauppiaista ei saa mitään irti. Koko järjestelmä pitäisi purkaa ja rakentaa uudelleen. - resistance_is_futile
pilkantekoa kirjoitti:
terveystarkastaja?
Sitä ei kannata kutsua, ellei tahdo tulla "lyödyksi"
se löytää tasan oman salkkunsa sieltä homeisesta asunnosta ja se kuvaa kaikki ei-relevantit kohdat, pitää äänekästä niistämis - ääntä ja toteaa, ettei asunnossa ole mitään vikaa.
Katselet kummallista näytöstä ja saat raportin jolla voi pyyhkiä persettä.
Ja koitappa valittaa terveystarkastajan toimista. Eihän murri toista pure. Ne ei vastaa yhteydenottoihin eikä niistä saippuakauppiaista ei saa mitään irti. Koko järjestelmä pitäisi purkaa ja rakentaa uudelleen.Itselläni on erilaisia kokemuksia. Terveystarkastajan raportti on ollut totuudenmukainen, mutta isännöitsijä heittää sen naureskellen paperisilppuriin.
Myös liikerakennuksissa näyttää olevan samaa ongelmaa. Tämä kiina-aiheinen putiikki Turussa oli saanut toista sataa huomautusta, ja jatkoi toimintaansa kuin mitään ei olisi tapahtunut:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013071317248378_uu.shtml
- Ketuttaa
Aivan.
Asunnossa on vikoja niin paljon että vuokraa pitäisi laskea roimasti. Vuokranantaja osaa kyllä selitellä niin että vuokralainen on itse syypää kaikkeen.
Viihtyvyys on kaukana ja vuokria vaan nostetaan!- micce
Vvon toiminta on todella uskomatonta liittyen Uudentuvantie 4 ja 6 asuntojen lämmitykseen. Maalämpö ei ole missään vaiheessa toiminut kunnolla. Vuodesta toiseen asukkaat joutuvat taistelemaan asuntojen lämmitys ongelmien kanssa. Surkeaa toimintaa heiltä.
- kiitostiedosta
Kiitos tuhannesti tiedosta. Juuri tällä hetkellä kyseisessä osoitteessa on kolmio vapaana, tai vapautumassa. Mietin hetken pitäisikö hakea, vai ei. Mielessä kävi, että kun on vanha talo, niin voisiko olla hometta. Vielä sen mallinen, että kylppäri yläkerrassa, eli pesuvedet valua liruttelee aina yläkerrasta alakertaan päin. Lisäksi alakerta maan tasossa, eli pohjan rakenteista voi silloin mahdollisesti (?) nousta kosteutta. Ajattelin, että olisikohan netissä kukaan kertonut kokemuksistaan kyseisessä osoitteessa asumisesta, ja olipa tietenkin. Nähtyäni nämä kommentit, en todellakaan hae kyseistä asuntoa. Homeinen rotanloukku siis näistä kommenteista päätellen, olisihan se pitänyt arvata. Kosteusvauriot eivät toki ole vain vuokralaisten ongelma. Moni on ottanut satojen tuhansien lainan, ja ostanut vahingossa homeisen asunnon, ja on sitten kisessa ennen kanssa. On hyvä että kerrotte täällä suoraan asiat, ja varoitatte muita. Respect.
- kiitostiedosta
Siis kusessa sen kanssa:)
- Ei-ikinä-enää
Kolme vuotta asuimme UTT4 asunnossa. Elämäni kamalin "koti". Asunnon ulkovarasto aivan homeessa, piha-aidat kenollaan, sisätiloissa jatkuvasti ongelmia lämmön kanssa, ja eipä kyllä naapureistakaan paljoa hyvää sanottavaa jäänyt. Nykyisinhän nämäkin kohteet ovat Lumon alla, mutta kovin on kaukana siitä ruusuisesta kuvasta, mitä julkisesti markkinoidaan. Talot ovat säästetty piloille ja purkutuomio olisi paras vaihtoehto, ei näistä enää korjaamalla mitään saa aikaiseksi.
Suosittelen harkitsemaan vakavasti, haluaako riskeerata terveyden muuttamalla kohteeseen, josta jo Vantaan terveysviranomainen on antanut noottia. - Anonyymi
Vai täällä se muuttomies jauhaa paskaa! Maksaisit itse edes vuokrasi etkä eläisi vanhan ihmisen siivellä ja tule sen jälkeen puhumaan vuokrista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859