Kaikilla aikuisilla ei ole lapsia, mutta ei ole ainuttakaan lasta, joka olisi syntynyt ilman isää ja äitiä. Jumala on luonut ihmisen mieheksi ja naiseksi. Kasvaakseen tasapainoiseksi ihmiseksi ja saadakseen oikean miehen ja naisen mallin, lapsi tarvitsee sekä isän että äidin. Tämä on itsestään selvyys jokaiselle vastuulliselle ja järkevälle ihmiselle.
Valitettavasti yhteiskunnassamme on kuitenkin ihmisiä, jopa poliittisilla johtopaikoilla, jotka eivät tätä käsitä, vaan uskottelevat, että lapsella voi olla kaksi isää tai kaksi äitiä. On ymmärrettävää, että on tilanteita, jolloin biologisten vanhempien tilalle joudutaan hankkimaan kasvatusisä ja/tai kasvatusäiti.
Mies ja nainen on luotu erilaisiksi ja täydentämään toisiaan. Siksi jokaisen, joka ajattelee lapsen parasta, tulisi ymmärtää, että kaksi miestä ei voi koskaan korvata puuttuvaa äitiä eikä kaksi naista voi korvata puuttuvaa isää.
Edellä olevista syistä, avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä mikään muu yhdistelmä.
"Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja he tulevat yhdeksi lihaksi." (1.Moos.2:24)
Isä ja äiti - Lapsen paras turva
4
135
Vastaukset
- ggggtgtgggt
onko sun mielestä moderni avioliitto käsitys peräisin juutalaisilta?
kun muinoin oli käytännön syistä vaimojen liikkuvuutta.- Mitä.häh
Luultavasti. VT:n mukaan myös moniavioisuus on ihan jees. Ja jos raiskaa naisen, niin rangaistukseksi nainen joutuu menemään raiskaajansa kanssa naimisiin.
VT:n moraaliahan nimimerkki Mark5 ajaa takaa.
Missäköhän kohtaa Raamattua muuten puhutaan edes avioliitosta, saatikka siitä, että se olisi VAIN eri sukupuolta olevien liitto.
- Taivaantosi
Valitettavasti isät on todellakin helposti korvattavissa, ja hyvin. Äitiä ei voi korvata, (koska napanuora on äidissä kiinni)
Kuitenkin uskonnollinen lässytys on kaikista helpointa korvata. Ja se tuleekin korvata. Vaikka iltasadut ovatkin lapselle hyväksi, ei niitä tule täyttää uskonnollisella roskalla ja palturilla, jotta lapsesta edes joskus kasvaisi tasapainoinen.- Että.silleen
"Äitiä ei voi korvata, (koska napanuora on äidissä kiinni)"
Paitsi että kyllähän se napanuora katkaistaan jo synnärillä. Napanuora on sitäpaitsi kiinni istukassa, joka tulee äidistä ulos heti synnytyksen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2005753Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1055631Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1904643Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514063Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613960Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313586En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.201474Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1301400- 191072
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33970