Opintotukea minulle?

On tässä jo pari vuotta tullu pidettyä välivuosia, ensi syksynä olisi tarkoitus raahautua lukioon, ikävä kyllä.
Olen jo 19v kun menen lukion ekalle, huh huh. Minä kun en tiedä noista opintotuki, asumistuki ja opintolainoista mitään niin voisikohan joku valaista minua? Asun poikakaverini kanssa yhdessä ja sillä on aika korkeat tulot: 4000€ brutto, 3000€ netto. Vaikuttaakohan sen tulot minun opintotuen ja asumislisän saantiin? Entä voinkohan hakea opintolainaa heti kun aloitan lukion?
4392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Asumislisää ei tule. Opintorahan saat. Lainaa saat heti kun opiskelusi alkavat. Eli kun elokuussa koulu alkaa niin lainan ensimmäinen erä tulee nostettavaksi elokuun alussa. Opintolainan päätöksen saat samassa syssyssä kun haet opintotukea. Asumislisää et voi saada koska poikaystäväsi tulot ovat noin korkeat (siis jos toi kuussa kuten epäilen :P). Opintorahaa (eli vähän päälle pari sataa euroa kuussa) saat kyllä. Mutta kuten sanottu näissäkin asioissa paras infolähde on:
www.kela.fi

Äänestä

Laskin kelan laskimella sinulle vastauksen ja sen mukaan se kuinka paljon saat opintotukea riippuu täysin vanhempiesi tuloista. Eli jos molemmat vanhempasi käyvät töissä ja saavat kohtuullista palkkaa niin tuskinpa saat mitään opintotukea. Asumislisää tosiaan et saa avomiehesi suurien tulojen vuoksi.

Äänestä
  • vanhempien tulot tosiaan voivat vaikuttaa opintorahaasi. vanhempien tulot vaikuttaa toisen asteen koulussa, kuten lukio, siihen asti kun täyttää 20 v.

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    vanhempien tulot tosiaan voivat vaikuttaa opintorahaasi. vanhempien tulot vaikuttaa toisen asteen koulussa, kuten lukio, siihen asti kun täyttää 20 v.

    Tämä lainpykälä on aivan tosi syvältä, koska se ei ota huomioon nykyäänkin niin yleistä asiaa kuin pakkolomautukset. Tyttökaverini muun muassa ei saa opintotukea enää tämän vuoden alusta lukien...tämmöisen joulutervehdyksen hän sai.
    Vittu, mitä byrokratiaa.

    Olisi kyllä kiva tietää, että kuinka moni vanhempi syytää rahaa 275e (elatusvelvollisuus) lapseensa?
    Ei viikkorahat ihan riitä, kun tuommoisissa summissa pyöritään. Siis tuo lakipykälähän melkeinpä estää nuoria lähtemästä kotoa, mikäli nyt sattuu olemaan hyvätuloiset vanhemmat---kuinka moni haluaa opiskella ja samalla tehdä töitä, mikäli ei halua opintolainoja ottaa/ei halua velkaantua?

    Sossussakin on samat vinkeet kuin Kelassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paula kirjoitti:

On tässä jo pari vuotta tullu pidettyä välivuosia, ensi syksynä olisi tarkoitus raahautua lukioon, ikävä kyllä.
Olen jo 19v kun menen lukion ekalle, huh huh. Minä kun en tiedä noista opintotuki, asumistuki ja opintolainoista mitään niin voisikohan joku valaista minua? Asun poikakaverini kanssa yhdessä ja sillä on aika korkeat tulot: 4000€ brutto, 3000€ netto. Vaikuttaakohan sen tulot minun opintotuen ja asumislisän saantiin? Entä voinkohan hakea opintolainaa heti kun aloitan lukion?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu