Väärennetyt asiakirjat

Mitä tapahtuu, jos vastapuoli esittää valmisteluistunnossa todisteena asiakirjoja, joita on todistettavasti väärennetty? Ei varmaan lisää voittomahdollisuuksia?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitähän tapahtuu kun vastaaja esittää poliisille itse valmistamiaan vääriä asiakirjoja ja on aiemmin tuomittu asiakirja väärennöksestä, ja kuitekin poliisi ja syyttäjä syö tuon huijjarin kädestä. järkyttävää mutta totta. näin suomessa toimii oikeusturva virkamies vastuulla.

Äänestä

Näin kävi Minullekkin. Mies joka kertoi että haluaa "auttaa"

Esittäytyi kaverilleni Poliisiviranomaisena ja Minulle tiedusteluviranomaisena.

Pyysi allekirjoituksia valkeiden papereitten alareunaan, kaksi eri kertaa.

Vei salkustani kotitilani haltiavelkakirjat ja laati sitten kuitteja ja muita asiakirjoja omaisuuteni siirrosta, pois nimistäni.

Poliisi, ilmoittanut, ettei voi tutkia.

On iso pamppu ja kuulemma neuvotellut sisäaisian? ministeriön kanssa uuden
Poliisitalon rakentamisesta pääkaupunkiseudulle.

Tuttavien mukaan korkeassa asemassa vapaamuurareissa ja kavallusten takia
virkansa menettänyt paikallinen kaupunginkaavoittaja oli kuulemma vuosikymmenet
lahjuslistallaan ja osa virkavaltaakin, on yksi minulle väittänyt.

No, ihan kaikkea en usko, mutta tosiasia on että kavaltanut 1500-luvulta suvullamme
olleen maatilan ja kotini ja amaisuuteni ja Poliisi ilmoittanut, ettei voi tutkia.

Saisi kyllä aikamoisen kirjan tai elokuvan tästäkin tositarinasta, 2000-luvun Suomesta

Äänestä
  • Poliisi ei haluakkaan tutkia ja syykin on selvä, olethan jo menettänyt omaisuutesi, joten miksi poliisi olsi asianmukainen ja hoitaisi tehtävänsä? sitä paitsi.onhan huuijarilla ollut yhteiskunnalinen asema joka edeleekin autta rikosten tekemisessä.mutta jos sinä viet vahigossa vääriä tyhjijä puolloja kaupaan palautukseen sinut tuomitaan petoksesta. ja kylllä silloin poliisikin tutkii. ehkä sun kandees tuumata jokin vaihtoehtoinen tapa hoitaa tuo rikoksella viety omaisuutes takaisin, kyl vaihtoehtojakin löytyy ja huijarista tulee kummasti yhteistyö kykyinen ilman noita poliiseja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyntässävaan kirjoitti:

Mitä tapahtuu, jos vastapuoli esittää valmisteluistunnossa todisteena asiakirjoja, joita on todistettavasti väärennetty? Ei varmaan lisää voittomahdollisuuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu