Tutkin sinistä Nesteen mainoslamppua, jossa on 3 aa-paristoa. Kytkin on kuminen painike pohjassa ja se ei enää palauttanut kunnolla. Otin suojakumin auki ja lykkäsin kytkimeen sinolia. Se alkoikin liikkua ihan kunnolla ja lamppukin paloi kirkkaasti, mutta sammutettaessa jäi ledeihin ns. jälkihehku eli ne eivät sammuneet täysin. Sinoli siis johtaa sähköä sen verran, että jotain virtaa ledeille pääsi jatkuvasti. Kun puhalsin pari kertaa pirusti kytkimeen niin että suuhunkin lensi sinolia, lamppukin alkoi toimia kunnolla. Onko se vaarallista?
LED-taskulampun korjaus
itseoppinut
7398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei sen lampun pitäis enää syttyä tuleen. Sinoli vaatii kumminkin syttyäkseen sen verran suuren lämpötilan (höyrystää ja sitten kipinä sytyttää) ja kun ei sitä kait jäänyt kovinpaljon siihen kytkimeen jotta ei se enää pitäs olla vaarallinen.
Vai tarkoititko sitä suuhunlentänyttä osuutta. Sinolin pitäs olla etyylialkoholia. Siihen on lisättynä denturointiainetta joka tarkoituksena on aiheuttaa oksennusta. Ihan pienet määrät eivät moista aiheuta, mutta määrä on aivan henkilökohtaista.
Noissa Led-taskulampuissa mainostetaan ihan kauheita kestoaikoja, tuhansia, jopa kymmeniä tuhansia tunteja. Käytäntö on osoittanut, että lampuissa on huonot katkaisijat ja huonot liitännät/jouset. Eli eivät kestä.
Täytyy muistaa että puhutaan sen itse LED-komponentin kestoajoista, ei ympärillä olevan lampun tai valaisimen, puhumattakaan mahdollisen rakennelman kestoiästä.
Kannattaa myös muistaa LED:n kohdalla se, että 6C lämpötilan nosto puolittaa käyttöiän! Siispä jos luvattu on mitattu 25C huoneenlämmössä käytettynä, mutta todellisuudessa lampun lämmönjohto on niin kehno, että lamppu käy vaikkapa 50C:nä, tarkoittaa, että käyttöikä on pudonnut 8 kertaa puoleen, eli n. 1/250 alkuperäisestä lupauksesta. Toki tuo on täysin valmistustekniikasta riippuvainenkin asia, mutta lienee edelleen totta suuruusluokkana - lain eksponentiaalisuus kun ei mihinkään muutu.
Sama toimii tietysti myös päinvastoin: 6C lämpötilasta pois ja ikä tuplaantuu.
Jäi sanomatta, että modasin sellaisen ison halogeenilampun käyttämään 3W lediä. Sisään mahtui hakkuri ja 4 AA-akkua niiden neljän ison tilalle pitimessä. Lopputilan vei ledin perässä oleva siili. Akut riittää kokemuksen perusteella normaalikäytössä 1.5 vuodeksi, kun valoteho on riittävä mutta ei ylimitoitettu. Samassa ajassa ne isot patteritkin aikanaan tyhjeni.. tietysti piti pistää myös turbo-nappi, josta lähtee valoa niin, että silmiin sattuu ;)
Joo eli miljoonan tunnin ledlamppu toimii siis absoluuttisessa noillapisteessä 24miljoonaa tuntia eli noin 2777 vuotta :D
Ostan sellasen lampun sulta heti kymppitonnilla!